Obama ani Putin na výročí osvobození Osvětimi zřejmě nepřijedou

6. 1. 2015 22:23

Ani ruský prezident Vladimir Putin a ani jeho americký protějšek Barack Obama na připomínkovou pietní akci u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi s největší pravděpodobností nepřijedou. Obama, jak dnes informovala ČT24, už jedno pozvání prezidenta Zemana nepřijal. Do konce týdne by měl být definitivně znám seznam zahraničních hostů, kteří do Česka dorazí.

Obama ani Putin na výročí osvobození Osvětimi zřejmě nepřijedou
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Na akci, která se bude konat v Praze a Terezíně, vyšle naopak své těžké váhy Brusel: Šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze, který nad akcí převzal záštitu. Účast zatím přislíbili šéfové víc než dvou desítek parlamentů a bulharský prezident.

„Před deseti lety jsme měli 35 hlav států. Ale situace byla naprosto jiná," říká místopředsedkyně Evropského židovského kongresu EJP Raya Kalenová. Ruská okupace Krymu a souboj mezi Západem a Kremlem o směřování Ukrajiny zamíchaly geopolitickými kartami. Moskva 20 dní před konáním pietní akce v Česku mlčí – nepotvrdila Putinovu účast ani neúčast.

Evropský židovský kongres organizuje připomínku osvobození Osvětimi každoročně i v Evropském parlamentu. Jeho čeští poslanci se v hodnocení neúčasti prezidentů USA a Ruska neshodují. Zatímco podle Pavla Teličky je to škoda, protože by oba státníci dali akci nezbytný punc, lidovkyně Michaela Šojdrová soudí, že to škoda není - vzhledem k tomu, jak se Putin chová. „Víceméně žádná hlava státu nakonec na tento pietní akt, pokud mám dobré informace, nepřijede, chyba tedy je trošku na straně České republiky, potažmo prezidentské kanceláře," prohlásil nestraník za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Evropský židovský kongres přitom ještě v prosinci považoval za reálné, že Putin na akci dorazí, do Prahy by měl přijet i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Na 4. mezinárodním fóru s názvem Let My People Live!, které se uskuteční ve dnech 26. a 27. ledna 2015 při příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, by během prvního dne mělo dojít na politická témata v panelových diskuzích. Druhý den se uskuteční slavnostní shromáždění ve Španělském sále Pražského hradu, který zakončí koncert. Následně bude v Terezíně uspořádán pietní akt v prostorách židovského hřbitova a krematoria. Pozvánky obdrželi zástupci všech 47 států, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu. Pozváni budou také žijící přeživší.

Uctění památky pořádají také přímo v Polsku, na jehož území se Osvětim nachází. O minulém kulatém výročí se zde sešlo několik desítek předních světových politiků, tentokrát je ale v plánu zvolit komornější připomínku, která se bude soustředit na přeživší holokaustu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

20:42 Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

Reakce na rozhodnutí Miroslava Kalouska (TOP 09) nekandidovat znovu v příštích volbách do Sněmovny n…