Obama kvůli irácké krizi zvažuje nálety i zásobování uprchlíků

07.08.2014 20:09

Americký prezident Barack Obama uvažuje o leteckém zásobování uprchlíků z řad náboženských menšin, kteří se před postupem islámských radikálů v Iráku uchýlili do hor. Dnes o tom s odvoláním na nejmenovaného vysokého vládního představitele informoval list The New York Times s tím, že ve hře zůstávají i nálety na pozice islamistů.

Obama kvůli irácké krizi zvažuje nálety i zásobování uprchlíků
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Mezitím francouzský prezident François Hollande oznámil, že Francie je připravena poskytnout iráckým Kurdům v boji proti radikálům podporu. Jedním z největších humanitárních problémů v Iráku je situace asi 40.000 příslušníků islámské sekty jezídů, kteří uprchli do pohoří Sindžar na syrsko-iráckém pomezí. V horách, kde jsou v obklíčení bojovníků radikálního Islámského státu (IS), jim nyní hrozí smrt hladem a žízní.

Také Francie uvažuje o možnostech, jak se do situace v Iráku vložit

Obama kvůli tamní situaci dnes jednal se svými bezpečnostními poradci, se kterými zvažoval řadu možností. Ty zahrnovaly vytvoření leteckého zásobovacího mostu, kdy by piloti shazovali zásoby potravin, ale i nálety na úpatí hor. Právě tam drží radikálové své pozice.

Spojené státy dosud žádnou vojenskou akci proti bojovníkům IS nepodnikly, s možným zásahem chtějí počkat až na vznik nové irácké vlády. Humanitární situace v Sindžaru by ale postoj Washingtonu mohla podle některých amerických činitelů změnit.

Také Francie uvažuje o možnostech, jak se do situace v Iráku vložit. Hollande v dnešním telefonickém rozhovoru s prezidentem iráckého autonomního Kurdistánu Masúdem Barzáním podle agentury AFP řekl, že Paříž je připravena „poskytnout podporu" jednotkám bojujícím proti IS. Podobu podpory či bližší časové údaje, kdy by se tak mohlo stát, ale Hollande v prohlášení nezmiňuje.

Sunnitští extremisté z hnutí Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL) při ofenzivě v minulých týdnech rychle ovládli severozápad Iráku, kontrolují také části sousední Sýrie. Na obsazeném území radikálové vyhlásili chalífát, ve kterém prosazují přísný výklad islámského práva a islámských zvyklostí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…