Občanská výchova s digitálním Václavem Havlem. Ve školách už od ledna

08.12.2022 21:07 | Ze sítí

Digitální člověk inspirovaný osobou prvního českého prezidenta Václava Havla, nesoucí název DigiHavel, bude od příštího roku pomáhat na školách učitelům s občanskou výchovou. Se žáky bude tato umělá inteligence hovořit o demokracii, lidských právech či totalitě. Aplikace je zastřešená projektem Odpovědné občanství, který se snaží zvýšit kvalitu občanského vzdělávání ve výuce.

Občanská výchova s digitálním Václavem Havlem. Ve školách už od ledna
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Projekt DigiHavel má za hlavní cíl učit na školách moderní metodou děti přemýšlet o „havlovských tématech“, klást otázky a ověřovat fakta. Podle autorů aplikace z projektu Odpovědné občanství se experimentální aplikace zkouší už v některých školách v pilotní verzi.

S umělou inteligencí prezentující hodnoty prezidenta Havla si žáci mohou povídat pomocí digitálního okna. DigiHavel bude při výuce vystupovat v různých rolích – učitele, spolužáka i slavné osobnosti. Žáci s ním budou moci různou formou komunikovat, jedná se o novou formu chatu s různými možnostmi kladení otázek, vysvětlují autoři na svém webu.

Podle autorů projektu jde o první širší využití umělé inteligence prostřednictvím digitální osoby v českých školách. Aplikace má pomoct žákům pochopit význam hodnot jako demokracie, právní stát a lidská práva, rovněž je má učit kritickému myšlení a práci s informacemi z různých zdrojů, tedy i s těmi zavádějícími.

Učitelům je program DigiHavel poskytován zdarma, je vhodný pro druhý stupeň základních škol, víceletá gymnázia a střední školy. „Občanská výchova je důležitý předmět, který si společnost nemůže dovolit podceňovat, přestože se to na školách mnohdy děje,“ uvedla k projektu DigiHavel jeho autorka Alena Reslová. Tři výukové bloky jsou připraveny hravou a interaktivní formou, mají být zábavou a zážitkem, kdy žáci hodinu spoluvytvářejí a nejsou jen pasivními příjemci informací. Probíhat mají formou debaty v malých i větších skupinkách, akcentují pohyb po třídě a práci s představivostí a kreativitou.

S projektem pomáhala také Knihovna Václava Havla a Michael Žantovský. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …