Obce v Ústeckém kraji mohou dostat dotaci na demolici budov. A to až do výše 80 % nákladů

01.03.2016 10:49

Obce a města v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji mohou žádat o státní dotaci na demolici prázdných budov. Získat mohou až 80 procent nákladů na bourání, podmínkou je, že objekt musí samospráva vlastnit. ČTK o vyhlášení dotačního programu informovala Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje.

Obce v Ústeckém kraji mohou dostat dotaci na demolici budov. A to až do výše 80 % nákladů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Demolice bývalé lisovny

Program ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo na tři roky. Každoročně uvolní 100 milionů korun. Podpora je určena pro města se sociálně vyloučenými lokalitami na demolici prázdných domů. Větší šanci získat peníze budou mít menší města a města s větším podílem sociálně vyloučených obyvatel. Samosprávy mohou získat nejméně 300 000 korun a nejvýše pět milionů korun.

O vyhlášení programu usiloval Ústecký kraj, kde je podle informací získaných od obcí k demolici 241 domů různé velikosti se zhruba 1165 byty. „Odhadované náklady na bourání jsou 260 milionů korun. Jedná se o problém celého kraje, ve kterém narůstá počet osob žijících v chudobě a v sociálně vyloučených lokalitách, kterých je v kraji 80, což je absolutně nejvyšší počet v celé ČR,“ uvedl krajský radní Martin Klika (ČSSD). V sociálně vyloučených lokalitách na severu Čech žije více než 38 000 lidí, což je podle Kliky více než třetina všech obyvatel sociálně vyloučených lokalit v celém Česku.

Ústecký kraj v programu prosadil, že čím větší míra sociálního vyloučení lokality, tím větší šance na získání dotace. Radnice ale musí mít zpracovaný projekt následného využití uvolněného pozemku. Po uplynutí deseti let může město pozemek třeba prodat.

Samosprávy od podání žádosti může odradit fakt, že domy musí být nejprve ve vlastnictví obce. Desítky objektů v havarijním stavu jsou třeba v Ústí nad Labem, všechny patří privátním osobám. Za poslední tři roky dalo město na svoje náklady zdemolovat čtyři domy. Městskou kasu to stálo přes čtyři miliony korun. Na výkup baráků doposud peníze radnici chyběly.

Naopak zájem už předem avizovaly Obrnice na Mostecku. Starostka Drahomíra Miklošová (ODS) byla jednou z iniciátorek dotačního programu. Obrnice už na vlastní náklady zbouraly dva panelové domy, které před tím vykoupily. Obec to stálo zhruba pět milionů korun. K bourání má připravené další dva domy. Stát by podle Miklošové měl zvážit i finanční pomoc na výkup bytů od soukromých vlastníků. „Je to jediná účinná cesta, jak zabránit dalšímu sestěhovávání sociálně slabých a nepřizpůsobivých,“ řekla ČTK už dříve Miklošová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…