Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

18.09.2020 20:44

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukalová. A čímže se proti veřejnoprávní televizi až natolik provinila? „Objasněte, prosím, proč neplatíte televizní poplatky,“ vyjelo na žurnalistku z poštovní schránky.

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20746 lidí
„Přišel mi dopis smrti od České televize, který se jmenuje: Objasněte, prosím, proč neplatíte televizní poplatky,“ napsala Koukalová k dopisu, který jí ČT zaslala poslední srpnový den.

Text bez otazníku novinářka vyhodnotila jakožto oznamovací výhrůžnou větu. „Čili čteno v hlavě s hlasem Dartha Vadera, zatímco v dálce hoří nebe a na dveře mi bouchá zakuklená domobrana výběrčích,“ připojuje s narážkou na hlavního antagonistu Hvězdných válek.

Na připojeném textu se žurnalistka mohla dočíst poučení, že by její jméno „mělo být uloženo v evidenci plátců televizních poplatků, kde ale není“.

Fotogalerie: - Stojím za ČT

Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...

„Co se mohlo stát?“ stojí dále v dopise, kde se nabízejí možnosti, že poplatky za domácnost platí jiná osoba, že adresátka nemá televizi nebo je od placení koncesionářských poplatků osvobozena či že se zapomněla zaregistrovat.

A jaký je ten opravdový důvod, proč Česká televize postrádá od Koukalové svůj pravidelný příjem poplatků? „Důvod je zcela prostý a chápu, že pro někoho naivní, ale takováto je pravda. Protože v roce 2020, kdy lidi jezdí z plezíru na Měsíc a vaše auta se řídí sama, jsem za jedinou svoji povinnost považovala oznámení o změně bydliště a trvalé adresy v domnění, že ostatní si úřady a přidružené instituce snad dokáží vyřídit samy mezi sebou,“ doufala novinářka. To se však mýlila.

„Můj telefon mě trasuje na každém kroku, moje kreditka ví, jaké výrobky jsem si koupila v Albertu a pak mi Instagram na ně háže reklamy (teď tam bude reklama na Albert, protože jsem napsala Albert), ale hlašte se nám všude sami, protože by se náhodou mohlo stát, že byste ty armády lidí mohli všemi poplatky platit a oni by na oplátku vše vyřídili za vás,“ připojuje v příspěvku.  

Ti, kteří obdrží „dopis smrti“ od České televize, se mohou připravit, že je může čekat tučná pokuta. Pokud by veřejnoprávní média zjistila, že poplatník nesplnil oznamovací povinnost či uvedl nepravdivé informace, hrozí u nás kromě samotné dlužné částky i přirážka. Ta v případě Českého rozhlasu činí 5000 Kč a u České televize pak 10.000 Kč za každý přijímač, za který měl být poplatek ve výši 45 Kč měsíčně za rozhlas a 135 Kč za vysílání ČT odveden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…