Obrana vypíše soutěž na nákup téměř 240 nových pušek

03.08.2012 18:20

Ministerstvo obrany plánuje nakoupit nové pušky pro vojáky. Téměř 240 zbraní včetně příslušenství chce pořídit v rámci projektu Voják 21. století, který souvisí s celkovou modernizací ozbrojených sil. Ministerstvo proto ve věstníku veřejných zakázek předběžně oznámilo, že vypíše veřejnou zakázku.

Obrana vypíše soutěž na nákup téměř 240 nových pušek
Foto: tan
Popisek: Ministr Alexandr Vondra

Soutěž o to, kdo armádě nové zbraně dodá, začne na počátku září. Výsledná cena, kterou úřad za pušky zaplatí, vzejde ze soutěže, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Jiří Štábl.

Doplnění výzbroje je nutné

Zbraně jsou určeny pro mechanizované a motorizované jednotky armády. Vojáci je budou používat na českém území i při případném nasazení v zahraničních operacích. "Jde o potřebu, která je dlouhodobě plánována v rámci projektu Voják 21. století," uvedl Štábl.

Nové zbraně mají být vybaveny moderními zaměřovacími systémy pro den a noc a dalším vybavením, které umožní pálit na protivníka na vzdálenost minimálně 600 metrů v jakékoli denní době. "Doplnění výzbroje malých jednotek o pušku pro přesnou střelbu s moderními zaměřovacími systémy je trendem, který vyplynul ze zkušeností působení jednotek NATO v konfliktech poslední doby," uvedl Štábl.

Celkovou cenu zakázky obrana zatím nezná. Podle informací tiskového odboru vzejde právě ze soutěže, při níž firmy předloží vedení úřadu své nabídky. Podstatnou část ceny zakázky však budou představovat náklady na moderní optiku a další vybavení. Soutěž se uskuteční na principu otevřeného zadávacího řízení. "Konkrétní dodavatel vzejde až z hodnocení nabídek, přičemž rozhodujícími kritérii pro hodnocení nabídek budou prioritně cena kompletu zbraně, dále pak hmotnost kompletu zbraně, účinný dostřel a životnost hlavně," vysvětlil Štábl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…