Obrana vypíše veřejnou soutěž na prodej osmi nepotřebných L-159

12.10.2012 16:43

Ministerstvo obrany vyhlásí 24. října veřejnou obchodní soutěž, v níž nabídne zájemcům osm nepotřebných letadel L-159 v jednomístné verzi. Úřad má přitom náznaky, že zájemci o nevyužívané stroje z armádních skladů opravdu budou, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr obrany Alexandr Vondra. Ministr to uvedl poté, co oznámil zájem Iráku o celkem 28 českých bitevníků. Bagdád má zájem převážně o nové stroje, obrana se ale snaží zbavit také letounů, které stojí ve skladech a představují znační výdaje na jejich údržbu.

Obrana vypíše veřejnou soutěž na prodej osmi nepotřebných L-159
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

"Naše snaha o prodej letounů L-159 z inventáře, který nemá zatím využití, zdaleka nekončí," řekl novinářům Vondra. Termín pro podání návrhů na odkoupení nepotřebných bitevníků z Aera Vodochody vyprší 9. ledna. "Podle předběžných indicií jsme si jisti, že zájemci budou," dodal Vondra. Česká armáda nakoupila od leteckých závodů ve Vodochodech 72 letounů L-159. Dnes ale využívá jenom třetinu z nich, ostatní stroje skladuje v hangárech a hledá pro ně kupce. Jejich uskladnění a konzervace stojí stát 30 milionů korun ročně.

Vážný zájem o koupi 28 letounů dnes projevil Irák

O plánu ministerstva obrany prodat 32 nepotřebných letounů L-159 Alca informoval na konci srpna deník Mf Dnes. Podle listu by se mezi zájemci o koupi bitevníků mohli objevit například milionáři z USA nebo Kanady, mezi jejichž koníčky patří pilotování proudových letounů. Stroje by se mohly hodit i leteckým školám, podle expertů jsou vhodné také pro pobřežní stráž.

Vážný zájem o koupi 28 letounů dnes projevil Irák. Obě strany jsou několik týdnů od podepsání konečné dohody. Poprvé v historii se tak zřejmě podaří české bitevníky prodat do zahraničí. Bagdád má ale zájem zejména o nové stroje. Představitelé ministerstva obrany nicméně podotýkají, že prodej nových strojů může pomoci i k vyprázdnění plných armádních skladů. Pro prodej letounů je totiž podle nich důležité, aby je nějaká země již vlastnila a mohla dát reference dalším možným zájemcům.

Český rozhlas na počátku září informoval, že o L-159 projevila zájem slovenská armáda, která by stroji mohla nahradit starší české letouny L-39 Albatros.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …