Obrazy Faltýnka a Kamenického se prodaly za 1,5 milionu korun

13.12.2019 21:03 | Zprávy
autor: mp

Za přibližně 1,5 milionu korun se ve čtvrtek prodaly dva obrazy místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a jeden obraz slovenského ministra financí Ladislava Kamenického. Oba politici je nabídli v charitativní aukci v galerii Občanské plovárny v Praze. Výtěžek z prodeje půjde prostějovské speciální škole Jistota, která již loni z dražby tří Faltýnkových obrazů obdržela 1,42 milionu korun.

Obrazy Faltýnka a Kamenického se prodaly za 1,5 milionu korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří blázni jsou bláznivější než mladí. Součástí byla i charitativní dražba

Faltýnek v dražbě nabídl dva obrazy a Kamenický jeden. Obrazy koupili podle Klápy spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva a majitel stavební firmy Silnice Group Karel Rypl. Dospiva získal jeden Faltýnkův obraz za půl milionu korun a Kamenického obraz za čtvrt milionu korun. Druhý Faltýnkův obraz v nabídce zaplatil Rypl. Dal za něj něco mezi 700.000 až 800.000 korun, řekl Klápa.

Faltýnek uspořádal v Praze aukci svých obrazů i loni. V Hauch Gallery se tehdy prodala jeho tři díla za zhruba 1,42 milionu Kč. Podobně jako tehdy podle Klápy Faltýnek i nyní věnuje výtěžek prostějovské škole Jistota, která učí handicapované děti. Peníze by měly jít na učebnu v podkroví budovy, nebo na výtah pro vozíčkáře, dodal.

Podle ředitelky školy Marie Turkové využilo zařízení peníze z loňské dražby na opravu fasády budovy. Ve čtvrtek Turková potvrdila, že byly od spolumajitele skupiny Penta Marka Dospivy, šéfa společnosti Trade Fides Libora Hledíka a firmy Relax Park. Kvůli účasti Dospivy i dalších politiků a obchodníků na loňské aukci média spekulovala, zda dražba nesouvisí s jejich či s Faltýnkovými obchodními zájmy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Maďarsko

Tvrdíte, jak nás Maďarsko brání před rozpínavosti Bruselu. To jako jak konkrétně brání nás? A nemyslíte, že hlavním ohrožením je pro nás Rusko? A brání nás snad před jeho rozpínavostí? Podle mě je to přesně naopak. Není toto nebezpečné? A vám nevadí, že Maďarská vláda Rusku donáší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Posílení „občanské společnosti” v EU. Dalších 220 miliard neziskovkám

4:45 Posílení „občanské společnosti” v EU. Dalších 220 miliard neziskovkám

Evropská komise rozdělí přes 200 miliard korun neziskovým organizacím – ale jen těm, které budou pro…