Obsluhoval jsem Miloše Zemana. V 90. letech. Dodnes vidím ten tác, dodnes nechápu, jak udělal, co udělal. Rekordman!

27.07.2020 4:44

Alkohol je metla lidstva... akorát že u těch, na které je více vidět, se o tom více mluví. To je příklad nejen poslance Blažka z ODS, který prý mnohokrát smrděl alkoholem na několik metrů, ale také šéfa Sněmovny Vondráčka, poslance ANO Janulíka, Miroslava Kalouska či Miloše Zemana.

Obsluhoval jsem Miloše Zemana. V 90. letech. Dodnes vidím ten tác, dodnes nechápu, jak udělal, co udělal. Rekordman!
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Miloš Zeman v roce 1990

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 13217 lidí
Zejména poslední dva jmenovaní se řadí mezi titány naší politiky, a proto ParlamentníListy.cz oslovily několik našich čtenářů, aby na ně zavzpomínali. Dnešní část těchto memoárů se týká tehdy mladého hocha, posléze provozovatele několika pražských restaurací, který v rámci své stáže v 90. letech na Pražském hradě obsluhoval Miloše Zemana.

Prezident Zeman, což se ví, je náruživým kuřákem. Během své kampaně při volbě prezidenta v roce 2013 sám přiznal, že denně vypije šest sklenic vína a tři „panáky“ tvrdého alkoholu. Podle bývalého ministra zdravotnictví a vedoucího Zemanova lékařského konzilia Martina Holcáta toto množství není extrémní, nicméně doporučil Zemanovi, i kvůli zjištěné cukrovce, omezení konzumace alkoholu.

Asi největší rozruch způsobil prezident v květnu 2013 během otevírání komory s korunovačními klenoty ve Svatovítské katedrále, kde byl jedním z klíčníků. Zeman se podle záznamu pohyboval nekoordinovaně, přidržoval se stěn a působil dojmem opilého člověka. Podezření na opilost později tvrdila účastnice ceremoniálu Miroslava Němcová, která stála během události přímo vedle Zemana. Podle Němcové byl Zeman viditelně opilý a bylo to také cítit z jeho dechu. Ve stejný den před touto událostí se prezident Zeman účastnil recepce na Velvyslanectví Ruské federace, kde byl novináři zachycen při popíjení alkoholu. Další účastník ceremonie Milan Štěch naopak prohlásil, že ze Zemana alkohol cítit nebyl, a obvinil Němcovou, že se chce zviditelnit.

Zemanovu opilost popřel také jeho předchůdce Václav Klaus, který se recepce na ruském velvyslanectví rovněž zúčastnil. Byl prý v Zemanově přítomnosti celou dobu a Zeman vypil snad jen jednu sklenku vína. Samotný Zeman vysvětloval své vrávorání virózou.

Tolik jen pár dostupných skutečností.

Co ale Miloš Zeman ve chvíli, kdy je z dohledu kamer? Anebo v okamžiku, na který už i on dávno zapomněl?

ParlamentníListy.cz hovořily s mužem, který v restauratérství pracuje de facto tři dekády. A to na všech pozicích, které s tím souvisí. Od práce na place přes kuchařinu až po provozování, tedy zásobování, práci s lidmi, úřady. Coby mladík začínal jako učeň. Byl šikovný, proto se prý velmi rychle dostal i na prestižní společenské události. Jednou z nich byla recepce na Pražském hradě z počátku 90. let. Připomeňme, že Miloš Zeman byl tehdy poslancem Federálního shromáždění.

„Znal jsem ho matně z demonstrací, kde mluvil spatra, takže jsem poprosil vedoucího směny, abych ho mohl obsluhovat. Seděl tam ještě s několika lidmi, mluvili, bavili se. Slyšel jsem pár sprostých vtipů, doteď si je pamatuji, protože to pro mě byla šíleně poučná konfrontace s realitou. Neznal jsem moc slavných lidí, každopádně jsem byl panem Zemanem okouzlen. Byl čistě oblečený, měl sice takové podivně rozcuchané vlasy, byl ale majestátné postavy. Myslím, že kouřil, ale to si nepamatuji přesně, protože personál kouřit nesměl ani v kuchyni," vysvětlil náš zdroj.

Čím to, že si ale Miloše Zemana pamatuje i po takto dlouhé době? Za vše může becherovka...

Anketa

Jak hodnotit Ludvíka Svobodu coby osobnost českých dějin?

96%
hlasovalo: 22527 lidí
„Do té doby, a od té doby, jsem nic podobného nezažil. Pan Zeman si poručil becherovky. Spíše bych řekl, že si je poroučel. Prostě jsem běhal s tácem pořád tam a zpět, hrozně mě to bavilo. Když jsem šel asi poosmé, už mi i kluci říkali, co s tím dělám. Upozornil jsem je na pana Zemana, někteří ho vůbec neznali, a dokonce jsme se sázeli, kolik toho vypije. A taky nás zajímalo, jak dopadne. Asi to může někomu připadat divné, ale já si ještě dnes pamatuji, že si pan Zeman dal za ten večer čtrnáct panáků a prokládal to vínem,“ popisuje náš zdroj dále.

„Trochu jsem myslel, že to někam lije na zem, protože kdykoli po mně něco chtěl, vůbec nekoktal. Prostě nebyl opilý. Tak jsem tam párkrát zůstal, ale on to skutečně vypil. Nakonec jsme stáli s klukama ze školy za plentou a čekali, co bude. Takže to zkrátím, abych čtenáře nezdržoval, řeknu to rovnou. On to celé vypil, snědl večeři, vstal, rozloučil se a odpochodoval středem. Absolutně jako carský důstojník. Nebyla na něm vidět stopa alkoholu, nemotal se, nevrávoral, nemlel páté přes deváté, nebyl útočný na ženy, nebyl konfliktní. Pro mě to bylo tehdy ztělesnění svobody,“ uzavřel náš zdroj.

Připomeňme také, že Miloš Zeman jako prognostik předpověděl, že k pádu komunistického režimu dojde na jaře 1990. Sám se domnívá, že svým článkem s názvem Prognostika a přestavba, který v zásadě sepsal již v roce 1984, ale publikoval jej až v roce 1989 v Technickém magazínu, možná aktivně přispěl k sametové revoluci. Během událostí z konce roku 1989 se zapojil do činnosti Občanského fóra, kam ho přivedl novinář Svobodného slova Petr Kučera. Zemanův krátký projev na Letenské pláni 25. listopadu 1989, kde srovnával životní úroveň v Československu například s africkými státy, měl u účastníků manifestace obrovský ohlas.

Jako někdejší poslanec Federálního shromáždění mj. vyslovil nesouhlas s vysídlením Němců z Československa, což tehdy označil za porušení demokracie a přirovnal to ke stalinským nuceným migracím. Miloš Zeman se v nejvyšší politice pohybuje prakticky nepřetržitě od roku 1989.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…