Obviněný Babiš ve vládě s námi? To ne, zní z ČSSD

29.08.2017 10:00

Sociální demokraté stále nevědí, jak by se zachovali po parlamentních volbách, kdyby je pravděpodobný vítěz hnutí ANO Andrej Babiš pozval do vlády. Pro většinu z členů ČSSD je Babišovo možné trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo překážkou pro společné vládnutí, jak však píše deník Právo, jiní by s exministrem financí problém neměli.

Obviněný Babiš ve vládě s námi? To ne, zní z ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: IV. celostátní sněm hnutí ANO
reklama

Oslovené jedničky na kandidátkách ČSSD shodně na dotaz Práva uvedly, že ANO je pro stranu možným povolebním koaličním partnerem. Shoda však již nepanuje v otázce, zda by ČSSD vadila účast ve vládě, kdyby tam seděl případně trestně stíhaný Babiš. 

Do takovéto vlády by podle svých slov neusedl například lídr Olomouckého kraje Roman Váňa. „Umím si představit téměř cokoliv, pokud bude shoda na programu. Neumím si představit, že by ČSSD udělala koalici s kýmkoliv, kdo je obviněn,“ sdílel obdobný názor lídr Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

A vládě s hnutím ANO by se nevyhýbal ani lídr Pardubického kraje Jan Chvojka.„Pokud bude představitel jakékoliv strany obviněn a stíhán, tak by neměl přijmout žádnou veřejnou funkci. Pokud by dotyčná strana trvala na jeho účasti ve vládě, tak by ČSSD v takové vládě být neměla,“ míní však současný ministr pro legislativu.

Účast Andreje Babiše ve vládě v případě jeho trestního stíhání si neumí představit ani lídr ze Zlínského kraje Antonín Seďa či lídryně z Libereckého kraje Michaela Marksová. Podporu mají i ve svém lídrovi, Lubomíru Zaorálkovi.

Příliš hovorný nechtěl být však lídr v Praze Petr Dolínek, který nechtěl řešit problémy hnutí ANO. Jednička karlovarské kandidátky Markéta Wernerová by také ráda vyčkala na rozhodnutí soudu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …