Od Palackého k Babišovi. Svérázná interpretace dějin knižně a ve spolupráci s Masarykovou univerzitou

19.11.2019 15:35

Publikace autorů z Masarykovy univerzity v Brně představuje koncentrovaný pohled na současnost a minulost české politiky. Zachycuje klíčové vývojové trendy posledních desetiletí a století a také analyzuje, jak politiku a politický systém ovlivňuje dědictví z komunistické i předkomunistické éry. Autoři tím výrazně reflektují skutečnost, že v dramatických změnách sametové revoluce a následných letech je možné najít řadu souvislostí, které pomáhají vysvětlit dnešní stav naší politiky.

Od Palackého k Babišovi. Svérázná interpretace dějin knižně a ve spolupráci s Masarykovou univerzitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Anketa

,,Míra na Hrad", křičel dav na Miroslava Kalouska. Chcete Kalouska za prezidenta?

4%
96%
hlasovalo: 22129 lidí
Šestice autorů ve velmi pečlivě zpracované knize odkrývá de facto celý vývoj národní politiky. Nevyhýbá se ani tématům reflexe či nacionalismu a postihuje reálně období od zrodu moderní české politiky (1848 - 1948) až po současnost. Zřejmě poslední část bude pro řadu čtenářů tou nejzajímavější, jelikož jsou jejími hlavními postavami aktuální političtí lídři. Prezidentem Zemanem počínaje, Jaroslavem Faltýnkem či Andrejem Babišem konče.

Právě autor poslední části, Stanislav Balík (*1978), nevynechává kromě pečlivé rešerše i vlastní soudy. Jeho zhrozeni se nad dnešním stavem věcí je tak více než patrné. Z Balíkovy interpretace mocenských tahanic o vliv na média či energetiku, je však patrné, že s řadou těchto postav osobně nehovořil. Stejně tak je zarážející, že například o bývalém ministru dopravy a reálném šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi hovoří v souvislosti s jakýmisi miliardáři. Klíčovou úlohu u VV, dodejme ze zákulisí, přitom sehrál Roman Janoušek. O tom se autor ale ani jednou nezmiňuje.

Právě tyto dojmy a možné spekulace, ač podloženy zdroji, jsou však v knize tím, co ji odlišuje od unifikovaných "učebnic". A právě ten osobní vhled Balíka nebo Andrew Robertse dodává knize nakladatelství Dokořán šťávu.

Mezi dalšími autory čtenář nalezne Lubomíra Kopečka, Pavla Pšeju, Jana Holzera a Víta Hlouška. Všech šest autorů je spojeno s Masarykovou univerzitou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…