Od listopadu budou v Novém Boru zase těžkooděnci

31. 10. 2011 23:00

Od 1. listopadu začnou v Novém Boru opět hlídkovat policejní těžkooděnci z pořádkové jednotky. Vedení města se na tom dnes dohodlo s policií, řekl novinářům starosta Jaromír Dvořák po mimořádném jednání městské rady. Radnice bude chtít s místními Romy také více komunikovat a klást důraz na prevenci.

Od listopadu budou v Novém Boru zase těžkooděnci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

Podle starosty Jaromíra Dvořáka se do města přesune družstvo těžkooděnců, tedy asi desítka policistů, kteří dosud hlídkovali ve Šluknovském výběžku.

V posledních dnech se ve městě odehrály dva útoky mladých Romů na místní mládež. Ve čtvrtek v podvečer napadla skupina mladou dvojici v parku u novoborského kina. V noci na neděli byl napaden další dvacetiletý mladík. Všichni skončili v nemocnici. Útočníky prý zatím policie nedopadla.

Dvořák se domnívá, že situace v Novém Boru se od jiných míst v republice nijak dramaticky neliší. Podle vedení města je však nutná prevence a lepší komunikace s místními Romy. "Navrhl jsem romské komunitě, že bych se rád setkal i s romskou mládeží," řekl starosta. "My prostě musíme, a je to zodpovědností celé společnosti, na tom pracovat," dodal Dvořák. V úterý se chystá i do několika novoborských škol, aby s dětmi bezpečnostní situaci ve městě řešil.

Sledujeme téma Romové a Romové v Novém Boru

Ve Novém Boru po nedávném mačetovém útoku v místním baru působí romské hlídky. Podle starosty se i přes aktuální útoky osvědčily. "V některých věcech, jako jsou například zameškané hodiny, úklid nebo drobná obtěžující kriminalita, se nám snaží maximálně vyjít vstříc," uvedl starosta.

S vedením města se dnes setkali zástupci místního česko-romského sdružení. Rom Štefan Gorol při odchodu ČTK řekl, že se dohodli například na přesnějších podmínkách, kde a kdy budou hlídky působit. Poslední dva útoky se snažil bagatelizovat. Prvního z nich se prý skutečně dva místní romští mladíci dopustili. Jednomu je podle Gorola 12 nebo 13, druhému asi 15 let. V případě druhého útoku je podle Gorola účast místních sporná. "Na 95 procent je to výmysl a pět procent, že mohli být přespolní," prohlásil.

Související: Lidé píší starostovi Boru. Nadávají nám do bílých sviní. Zakročte

Před radnicí v podvečer postávala skupinka místních žen. Byla mezi nimi například matka patnáctileté dívky napadené v parku u kina. "Pobolívá ji hlava. Odjela radši na internát," řekla.
Na situaci v Novém Boru dnes reagovali i zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Její místopředseda Jiří Štěpánek informoval, že DSSS v Novém Boru uvažují o vytvoření domobrany a zvažují konání protestního mítinku a pochodu. Jeden se už v Novém Boru před časem uskutečnil.

Situaci ve městě v létě vyhrotil útok v jednom z barů, kde skupinka místních Romů mačetami napadla hosty. Incident se prý odehrál poté, co servírka chtěla po dvou romských mladících, kteří chtěli hrát na automatech, občanské průkazy.

Čtěte:

 • DSSS plánuje pochod v Novém Boru. Policie čeká stovky lidí
 • Oživte Hitlera, vyzývala žena při pochodu Varnsdorfem
 • Romové nám otráví i psy, děsí se místní. Rumburk před demonstrací
 • Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  autor: pan, čtk

  Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

  Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

  Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

  reklama
  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  Prasárna! Šmarda kopnul Babiše za minulost a naznačil budoucnost

  7:12 Prasárna! Šmarda kopnul Babiše za minulost a naznačil budoucnost

  Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda se dnes ráno na svém facebookovém profilu vyjádřil k…