Odborný výklad ministerstva financí ke kávě s mlékem. Kocourkov, žasnou lidé

04.06.2023 8:38 | Kauza

Ozdravný balíček ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vyvolává svými změnami v DPH chaos. Nově navrhuje dvě sazby místo tří. Zmatečné je to i v případě cen kávy. Káva jako nápoj spadá do sazby DPH 21 procent a mléko je potravina do sazby DPH 12 procent. Jak pak počítat takové capuccino? Jako řešení přišlo celkové zdražení. A už zaznívají reakce, že jde o ránu pod pás. A přišlo varování, aby to nedopadlo jako kdysi s nelogickým zdaněním piva ještě z dob vlády ANO, kdy situaci museli vyřešit až úředníci.

Odborný výklad ministerstva financí ke kávě s mlékem. Kocourkov, žasnou lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrnek s kávou

„Ministerstvo financí rozhodlo na základě celních sazebníků tak, že všechny nápoje, jejichž základem je káva a jsou doplněny mlékem, například cappuccino, caffè latte, flat white atd., budou v základní, tedy 21% sazbě DPH,“ řekla Blesku mluvčí resortu Michaela Lagronová k nápojům, v nichž se mísí káva s mlékem.

Vztahovat se to bude i na ledové kávy prodávané v obchodech a na benzinkách. Co ale rozhodnutí úředníků znamená? Zjednodušeně řečeno to, že káva lidem zdraží! Když si totiž dnes koupíme kávu v obchodě, daní se 15 procenty, nápoj ze stánku s sebou je pak daněn sazbou 10 procent, dodává reakce Blesku.

To rozčílilo Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků, podle něj je to od kabinetu rána pod pás. „Je to nárůst o jedenáct procent. A zase se tím bohužel staneme nějakým unikátem v Evropě. Beru to od vlády jako podpásovku. A jestli to projde, tak žijeme v Kocourkově,“ řekl Blesku a dodal, že pro podnikatele je to frustrující, protože na ministerstvu jsou všichni odtržení od reality a vůbec tomu nerozumějí.

Podobný problém jako u kávových nápojů nastal u mléčných koktejlů. To resort Zbyňka Stanjury vyřešil tak, že nápoje, jejichž základem je mléko - kefíry, mléčné koktejly, shaky apod. - budou ve snížené 12% sazbě DPH, protože mléko je bráno jako potravina, tedy patří do 12% sazby.

Mnohým to připomíná chaos, který panoval u piva, zavedený v roce 2020 tehdejší ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) platící dodnes, kdy čepované v restauraci či hospodě je v 10% sazbě, s sebou do džbánku ale už v 21%, stejně jako u stánku či okénka. Od ledna 2024 má přijít změna a na pivo bude platit jednotná sazba 21 procent.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kvůli kávě s mékem bych se nerozčiloval, v příštím roce nebudeme mít na kávu a mléko., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 04.06.2023 9:08:53

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…