Odborům věří polovina obyvatel, ukázal průzkum

08.10.2012 15:13

V průzkumu agentury STEM 49 procent dotázaných vyjádřilo svou důvěru odborům. Nejčastěji jsou mezi příznivci odborářů stoupenci levicových stran a důchodci. Od roku 2004 důvěra stoupá.

Odborům věří polovina obyvatel, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odborář Bohumír Dufek
reklama

„Celkový vývoj důvěry v odbory od roku 2004 má mírně vzestupný charakter. Z podrobnější analýzy vyplývá, že dosavadní vrcholy důvěry v odbory byly podle výzkumů STEM v letech 2008 až 2009, a poté ve druhé polovině roku 2010, kdy ji vyjadřovalo mírně přes polovinu občanů. V posledních dvou letech osciluje kolem 50 procent,“ uvádějí autoři průzkumu, který proběhl na přelomu srpna a září.

Průzkum se zabýval i tím, jaký typ společnosti nejvíce k odborům tíhne. Asi nepřekvapí, že většinou jim důvěru projevují příznivci ČSSD (62 procent) a KSČM (60 procent). Mezi stoupenci TOP 09 je 49 procent lidí, kteří odborům věří, a v případě ODS jich je 38 procent.

Ze sociálních skupin mají odbory nejnižší důvěru v očích živnostníků a podnikatelů - 35 procent. Ani u nezaměstnaných nemají odbory většinovou podporu, důvěru jim vyjádřilo 40 procent osob bez práce. Lépe jsou na tom odboráři v očích studentů, věří jim bezmála polovina, přesně 48 procent. U zbytku zkoumaných skupin už mají odbory nadpoloviční přízeň. Za důvěryhodné je má 51 procent zaměstnanců i 55 procent penzistů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

16:35 „Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

Ne každý přivítal obrat v přístupu ke koronaviru Romana Prymuly. Podle právníka Tomáše Tyla se bez j…