Odbory a další skupiny jdou opět k Babišovi kvůli zdravotnictví

08.10.2019 6:10

Organizace sdružené do takzvaného krizového štábu českého zdravotnictví budou dnes opět jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Chtějí upozornit na nedostatečné financování resortu, zejména nemocnic a domácí péče. Pro příští rok by mělo jít na zdravotní péči 340 miliard korun, šest miliard navíc Babiš slíbil po posledním jednání se štábem.

Odbory a další skupiny jdou opět k Babišovi kvůli zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Členové štábu žádají, aby navýšení bylo vyšší. Peníze by se podle nich měly vzít z rezerv zdravotních pojišťoven, které mají na účtech 56 miliard korun. Nejprve oznámila Všeobecná zdravotní pojišťovna, že z rezerv uvolní příští rok dvě miliardy. Dalších šest miliard pojišťovny odsouhlasily po jednání s Babišem v polovině září.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) větší čerpání rezerv odmítá, budou podle něj potřeba v případě zhoršení ekonomiky. Přístup štábu označil za "nátlak a lobbing těch, kteří si nedokázali s pojišťovnami dojednat dohodu".

V půli září chtěl o požadavcích štábu hovořit v koalici předseda ČSSD Jan Hamáček. Babiš mu ale vzkázal, že o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce nemíní v koalici jednat. Za dostatečné považuje posílení rozpočtu o šest miliard nad rámec úhradové vyhlášky. Sociálním demokratům pak vyčetl jejich působení v čele zdravotnictví v minulé vládě, po této devastaci podle něj nemají sociální demokraté ve zdravotnictví co radit.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

15:25 Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

Fotografka Eliška Podzimková se narodila až v roce 1992, takže sametovou revoluci nezažila. Přesto j…