Odbory jsou nespokojeny s návrhem vlády na růst tarifů o čtyři procenta, ta jsou podle nich nedostatečná

30.08.2018 22:40

Odboráři nejsou spokojeni s návrhem vlády, aby se pracovníkům veřejného sektoru zvedly platové tarify od ledna o čtyři procenta. Podle nich je takové navýšení platového základu nedostatečné a tarifní růst by měl být vyšší. ČTK to řekli mluvčí odborových svazů veřejné sféry z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Pavel Bednář a šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Vláda se chystá v pátek s předáky jednat o tom, kolik přidávaných peněz by mělo putovat do základu a kolik do odměn.

Odbory jsou nespokojeny s návrhem vlády na růst tarifů o čtyři procenta, ta jsou podle nich nedostatečná
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Koaliční strany ANO a ČSSD se ve středu dohodly na tom, že by se příští rok mělo na platy vydat o osm procent peněz víc než letos. Částka na přidání činí víc než 25 miliard. Učitelům by se měl základ zvednout o deset procent, většině ostatních pracovníků o čtyři procenta a policistům a vojákům o dvě procenta. Zbytek peněz by měl putovat do odměn.

„Se čtyřmi procenty nesouhlasíme. Inflace by měla být pod třemi procenty. Lidé by tak dostali přidáno jen o procento. Nesouhlasíme ani se dvěma procenty u ozbrojených složek. To inflaci ani nepokryje. Je to nepřijatelné,“ řekl ČTK Bednář, který je předákem úřednických odborů a mluví za celkem 13 odborových svazů veřejného sektoru z ČMKOS. Patří mezi ně zdravotnické, školské či hasičské odbory.

ČMKOS požadovala navýšení tarifů o deset procent pro všechny. Vláda počítala původně s růstem sumy na platy o šest procent. Koalice se dohodla na navýšení na osm procent – tedy o víc než tři miliardy, které se ušetří po seškrtání neobsazených míst.

S osmiprocentním zvýšením částky na platy odbory souhlasí. Podle předáka ASO Dufka by se suma, která zůstane po navýšení tarifů, měla pak rozdělit do příplatků. Podle představ ASO by se zbylá částka podělila počtem zaměstnanců, takže by odměna byla pro všechny stejná. „Peníze do této pohyblivé složky dostane většinou vrcholový management. Pak 200 lidí dole nemá nic a jeden člověk vezme všechno. Víme přece o pracovnici, která dřela jako kůň,“ řekl Dufek. Narážel na vysoké odměny, které v minulosti dostala od tehdejšího premiéra Petra Nečase šéfka jeho kabinetu a jeho nynější manželka Jana Nečasová.

ASO zastupuje například vlivný Lékařský odborový klub či odboráře finanční správy. Podle Dufka by lékaři chtěli víc peněz do tarifů, finanční odboráři zase spíš do stejně velkých příplatků. „V každé profesi je to jinak. Budeme v pátek hledat kompromis. Jiné představy bude mít nejspíš i každý ministr a ministryně,“ dodal Dufek.

Jednání by se kromě premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) měli zúčastnit i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odbory budou zastupovat předáci úřednických, školských, zdravotnických, hasičských svazů či svazu civilních zaměstnanců armády a svazu pracovníků v kultuře.

Ve veřejném sektoru pracovalo v prvním čtvrtletí podle údajů informačního systému o průměrném výdělku 682 500 lidí. Dostávají plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění. Průměrný výdělek ve veřejné sféře činil letos v prvním kvartále 32 725 korun. Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30 623 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí byla 30 265 korun.

Podle Bednáře výdělky řadových úředníků ale tak vysoké nebývají. Podotkl, že třeba pracovníci katastrálních úřadů mívají základ 18 000 korun. Malé částky pobírají i úředníci sociální správy či úřadů práce, kteří přímo pracují s klienty. Odbory poukazují i na nízké výdělky lidí, kteří pečují o seniory či postižené.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte Moravcovy Otázky, vyzvala poslankyně. A odhalila, co musí zažívat kvůli sprosťárnám radního Šarapatky

7:19 Zrušte Moravcovy Otázky, vyzvala poslankyně. A odhalila, co musí zažívat kvůli sprosťárnám radního Šarapatky

Poslankyně za hnutí ANO Barbora Kořanová chce v Radě ČT odstřelit Zdeňka Šarapatku. Nelíbí se jí, ja…