Odbory mají návrh pro Kalouska: Udělejme to jako v USA

2. 3. 2012 11:28

Opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, které pro nadcházející roky navrhlo ministerstvo financí a schválili ekonomičtí ministři, mohou zhoršit ekonomickou situaci státu. Klesnou investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby, vyplývá z analýzy, kterou vypracovala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Odbory mají návrh pro Kalouska: Udělejme to jako v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Zavadil
reklama

Ministr financí Miroslav Kalousek mimo jiné na poradě ekonomických ministrů navrhl zmrazení důchodů, zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty na 19 nebo 20 procentech s možnou výjimkou u knih a léků a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent. Zrušen by měl být i zaměstnanecký paušál. Ministerstvo rovněž navrhuje snížení výdajových paušálů pro živnostníky na hodnoty platné do roku 2004.

Podle odborů by se tato opatření negativně dotla velké části obyvatel Česka. V roce 2014 podle nich bude hladina spotřebitelských cen vlivem zamýšleného sjednocení DPH na úrovni 20 procent a zvýšeným spotřebním daním vyšší minimálně o deset procent. Důchody, které kvůli opatřením nebudou druhý rok valorizovány, budou reálně nižší minimálně o 12 procent, tvrdí odbory. Na penzistech se podle jejich analýzy podepíše i zrušení doplatku na bydlení, které ministerstvo také navrhuje, a zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví. Návrh si vyžádá propuštění zhruba 24 tisíc pracovníků veřejného sektoru, z toho 17 tisíc učitelů a 3 500 policistů.

Zastavíte ekonomický růst. Raději lépe kontrolujte výběr daní

Zvýšení DPH spolu se spuštěním nového pilíře penzijního systému přitom podle odborů poškodí i veřejný sektor. Povede to podle nich ke zvýšení výdajů ve zdravotnictví, školství, dopravě i kultuře. V oblasti ekonomiky pak podle odborů mohou opatření, která se soustředí pouze na snížení rozpočtového schodku, vést ke snížení investic, které se již dnes projevuje ve stavebnictví. Ekonomický růst se tím zastaví.

Vláda by podle analýzy měla stabilizovat rozpočtový schodek na úrovni zhruba 120 miliard korun. Podobnou cestou podle nich postupují i ekonomiky vyspělých států, například USA. Odbory dále navrhují, aby se vláda mimo jiné více zaměřila na výběr daní. Například na DPH podle nich státu uniká zhruba deset až 15 miliard korun ročně. Navrhují proto zavedení účinné registrace tržeb.

Už žádná auta bez DPH

Ke zvážení podle odborů je i zavedení majetkových daní, například dědické u nejbližších příbuzných. Ta je obvyklá v okolních zemích. "Dále by bylo účelné, aby byla pro plátce DPH zrušena možnost nakupovat osobní vozy bez DPH," píše se v analýze. Jednak to podle nich nemá smysl, jednak je to zneužíváno pro nákup aut pro soukromé potřeby. Celkový únik DPH jen na tomto prodeji podle nich je kolem pěti až šesti miliard korun ročně.

Opatřením s mimořádným dopadem by podle ČMKOS bylo také zvýšení daně z příjmů právnických osob o jeden procentní bod s podstatnou redukcí výjimek, které snižují základ daně z příjmů. To by mohlo státnímu rozpočtu přinést dalších 15 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…