Odbory se dohodly se členy vlády na růstu platů od listopadu

21. 7. 2015 17:59

Zaměstnanci veřejného sektoru dostanou přidáno už letos, a to od listopadu. Zatím ale není jasné, o kolik si přilepší. Novinářům to dnes po jednání členů vlády s odboráři řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj by platy mohly růst o původně navrhovaná tři procenta. Odbory chtějí, aby byl růst od listopadu ale vyšší, uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Odbory se dohodly se členy vlády na růstu platů od listopadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

„Pokud to rozpočet umožní, tak by se mohly od listopadu (platy) ty dva měsíce navýšit stejnou měrou, jakou počítáme od roku 2016, to znamená o ta tři procenta,“ řekl po schůzce novinářům Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru napsal, že po dnešním jednání vypadá zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru od listopadu reálně. Přidáno by měli dostat například úředníci, učitelé, policisté či hasiči.

Jednání o přesném zvýšení a o tom, jaká část se promítne do tarifů, by se mělo konat v polovině září. „Chceme, aby bylo zaměstnancům přidáno více (než tři procenta). Pokud to bude od listopadu, jak jsme se dohodli, je zřejmé, že už to bude více než původně plánovaná tři procenta,“ uvedl Středula.

Podle Babiše přidání od letošního listopadu o tři procenta představuje za dva poslední měsíce roku 660 milionů navíc. „Všichni chtějí víc. Musíme být ale rozumní. Pokud to (zaměstnanci veřejného sektoru) dostanou, mohou být spokojeni. Inflace je nízká,“ podotkl ministr financí.

Růst odměn pro zdravotníky je stále k řešení

Definitivní dohodě na přesném růstu platů zabránilo dnes to, že by Česko mělo nejspíš vracet 7,5 miliardy korun z daně za emisní povolenky. Podle evropské směrnice měly členské země 90 procent povolenek přidělovat zdarma. Český stát na ně ale uvalil darovací daň 32 procent. „Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že v rámci darovací daně za emisní povolenky musíme vracet 7,5 miliardy korun. To je dost velký zásah do rozpočtu pro rok 2015,“ uvedl Babiš.

Odboráři dnes jednali s premiérem, ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) a Babišem. Dohodli se i na tom, že by se v příštím roce měl fond kulturních a sociálních potřeb zvednout o půl procenta. Odbory původně žádaly, aby se zvýšil z jednoho na dvě procenta. Ministr financí upřesnil, že půlprocentní zvýšení znamená 670 milionů korun.

Vyřešit se musí podle ministryně práce ještě také růst odměn pro zdravotníky. Jim je totiž podle pravidel možné zvednout výdělky až od ledna. „Ve zdravotnictví není možné hýbat s platy uprostřed roku. Vyhláška platí od ledna,“ uvedla Marksová. Dodala, že řešení bude hledat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Stejná situace nastala už minulý rok. Úředníci a další pracovníci dostali přidáno od loňského listopadu, zdravotníci pak o něco víc od letošního ledna.

Růst platů by měl být spojen s kvalitou výkonu

Na zvýšení objemu peněz na platy o tři procenta se dohodla koalice v dubnu. Odbory dohodu vládních stran kritizovaly. Vadilo jim, že s nimi politici o úpravě nejednali a na růstu odměn se shodli při projednávání konvergenčního programu pro přijetí eura a schodku rozpočtu. Odboráři poukazovali i na to, že poslancům, ministrům a dalším činitelům příští rok porostou výdělky více než o tři procenta.

Plošné přidávání ve veřejném sektoru nepodpořili už dřív zástupci zaměstnavatelů. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by růst platů měl být spojen s kvalitou výkonu. Opoziční politici zase uváděli, že by v dobách ekonomického růstu měla vláda myslet na horší časy, neutrácet a dělat rezervy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…