Ódéesák Jiránek vyzýval z televize kraje: Buďte chlapi a zaplaťte

16.05.2013 19:10

Kladenský primátor a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek má za to, že by se všechny kraje měly postavit stejně k problematice vyplácení dotací a zaplatit korekce, které teprve následně mají vymáhat po státu. Takovýto postup je totiž podle Jiránka vstřícný k obcím. Primátor promluvil také o nemalé byrokratické zátěži obcí a církevních restitucích.

Ódéesák Jiránek vyzýval z televize kraje: Buďte chlapi a zaplaťte
Foto: Kladenské listy
Popisek: Kladenský primátor Dan Jiránek
reklama

Některé z krajů, na které dopadly pokuty spojené s eurodotacemi, se o ně hodlají soudit se státem. Tyto soudy však mohou trvat velmi dlouho. Co mezitím budou dělat české obce, kterým mohou scházet evropské finanční prostředky na realizaci řady projektů? O tom ve čtvrtečním Interview ČT24 mluvil šéf Svazu měst a obcí Dan Jiránek (ODS), primátor Kladna

Odpudivá byrokratická zátěž

„Podle našeho názoru by se měl Ústecký a Karlovarský kraj zachovat stejně jako ostatní kraje a korekce vzít nejprve na sebe. Později ať se se státem soudí, ale v prvním kroku by to tyto dva kraje měly vzít chlapsky na sebe stejně jako ostatní. V silách měst a obcí totiž není tuto problematiku nějak vyřešit. Jiránek v této souvislosti podotkl, že problematické byly často právě krajské žádosti.

Obce ale poměrně složitě bojují s administrativou. Na každý program je třeba využít jinou žádost. Podoby žádostí se často liší kraj od kraje. „Je jednodušší udělat společnou školku pro českou a saskou obec než pro obce v Ústeckém a Středočeském kraji,“ podotkl primátor.

Tento příklad ukazuje, jak absurdní problémy někdy žádosti o evropské peníze přinášejí. Relativně nebezpečným trendem je i vzrůstající zadlužení českých obcí, ale Jiránek v této souvislosti klade důraz na to, na co se peníze využijí. Pokud se z nich staví aquaparky, je to špatně, pokud jsou tyto prostředky využity třeba na zateplení školek, je to podle Jiránka správné.  

Potřebujeme, aby obce mohly projít obdobou osobního bankrotu

Háček je také v tom, že se některé obce zadlužily natolik, že fakticky zkrachovaly. Na krach obce však v Česku neexistuje zákon a podle Jiránka by se to mělo změnit. Měl by být přijat zákon, který by obcím umožnil určitou obdobu osobního bankrotu. Dnes totiž známe řadu obcí, kde jsou zablokována zdejší zastupitelstva, protože by se zastupitelé zabývali pouze rozprodáváním majetku a splácením dluhů. A tento druh práce asi nikoho nebaví, poznamenal host.

V zápětí přišla řeč také na církevní restituce. Z pohledu obcí toto ožehavé téma nepředstavuje problém, protože obce v této věcci dokázaly vyjednat přijatelnou dohodu, ze které vyplynulo, že některé zásadní majetky se církvi vracet nebudou a místo toho se dočkají finanční kompenzace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

17:20 VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

Prezident Miloš Zeman přál bývalému prezidentovi Václavu Klausovi k pěkným 80. narozeninám. A bylo t…