Odjedou Číňani... A končíte, pane Mynáři, píší noviny

16.03.2016 8:31

Návštěva čínského prezidenta na konci března má být rozlučkou pro šéfa prezidentké kanceláře Vratislava Mynáře. Lidové noviny získaly informaci, že po skončení této dlouhodobě připravované akce by měl svou funkci opustil. Nahradit jej má Jan Novák, který na Hradě doposud řídil administrativní sekci.

Odjedou Číňani... A končíte, pane Mynáři, píší noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář

Podle Lidových novin se prezident poté, co neformálně naznačil druhou kandidaturu, rozhodl obměnit svůj tým tak, aby mu nekazil pověst. Zásadní je prý vystřídání kancléře Mynáře, který již tři roky čeká na bezpečnostní prověrku, které se po zamítavém rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu aktuálně domáhá soudně.

Z Hradu však prý nemá zmizet úplně. Podle neoficiálních zpráv z prezidentské kanceláře se přesune do čela Správy Pražského hradu, kde by nahradil dlouholetého šéfa Iva Velíška. Na jeho místo kancléře pak má nastoupit Jan Novák, dosavadní ředitel administrativní sekce a dočasně rovněž bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře.

Jan Novák je přitom zkušeným veteránem státní správy. V devadesátých letech začínal jako mladý stážista na Hradě pod Václavem Havlem a vedl si prý tak dobře, že jej tehdejší kancléř Ivan Medek chtěl pověřit funkcí bezpečnostního ředitele. Nakonec to tehdy nevyšlo kvůli jeho mládí, vytoužené funkce však nakonec dosáhl pod prezidentem Václavem Klausem v roce 2003. Později si jej Mirek Topolánek vybral jako šéfa Úřadu vlády- spekulovalo se, že Nováka měl doporučit Marek Dalík, který stejně jako Novák při studiích stážoval na Pražském hradě a právě tam se oba mladí absolventi politologie měli sblížit. Jako šéf Strakovy akademie přežil Novák tři premiéry, odešel až za Petra Nečase. Do časů jeho šéfování Úřadu vlády spadá kauza ProMoPro, ovšem Novák sám nakonec popotahován nebyl. Vždy tvrdil, že české předsednictví EU organizovala sekce vicepremiéra Vondry a on neměl možnost do předražených zakázek zasáhnout.

Později působil jako náměstek ředitele na Národním bezpečnostním úřadě a od roku 2014 externě spolupracoval s kanceláří prezidenta Zemana. Od dubna 2015 pak na Hradě pracuje nastálo. Šéfuje administrativní sekci kanceláře, spadá pod něj například hradní rozpočet nebo personální oddělení.

Po incidentu s vyvěšením trenýrek skupinou Ztohoven, po kterém byl odvolán ředitel bezpečnostního odboru Hradu Jan Fulík, převzal dočasně i vedení jeho odboru. V této funkci však pociťuje handicap- nemá prověrku na stupeň „přísně tajné“, ale pouze na „vyhrazené“. S informacemi, ke kterým nemá přístup, se seznamuje jeho podřízená, která oprávnění má. Novák v minulosti prověření na nejvyšší stupeň měl, ale když mu uplynulo, neobnovoval si jej. Sám to vysvětluje tak, že jej nepotřeboval a proto si o něj žádá až nyní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO nahé Kateřiny Jacques letí internetem. Proč to udělala?

7:52 FOTO nahé Kateřiny Jacques letí internetem. Proč to udělala?

Někdejší poslankyně Zelených Kateřina Jacques se nechala vyfotit nahá u vody. Měla k tomu zvláštní d…