Odporné divadlo Sobotkovy vlády, že odmítá migranty. Všechno je prý jinak. Jde o naše přežití. Až lidem rupnou nervy... Gazdík, Kalousek, Okamura či Keller promlouvají

15.06.2017 4:49

ANKETA Exprezident Václav Klaus v reakci na to, že Evropská unie zahajuje s Českou republikou řízení kvůli odmítání kvót na imigranty, uvedl, že nastal čas začít připravovat odchod naší země z Evropské unie, protože to je jediná cesta, jak náš stát udržet a zachránit jako svébytnou entitu. Klaus též uvedl, že odmítá povinné dosídlování naší země cizinci a přeměnu naší země v multikulturní společnost nepřizpůsobivých komunit, které vidíme v Británii a Francii. Co na to čeští politici?

Odporné divadlo Sobotkovy vlády, že odmítá migranty. Všechno je prý jinak. Jde o naše přežití. Až lidem rupnou nervy... Gazdík, Kalousek, Okamura či Keller promlouvají
Foto: Vít Hassan
Popisek: Poslední den v provizorním táboře „Džungle“ u Calais. Dnes francouzské úřady začaly asi týdenní akci na jeho vyklizení. Jde o přesídlení cca 8000 migrantů
reklama

„Odmítáme záměr povinně dosídlovat území našeho státu cizinci. Odmítáme dopustit přeměnu naší země v multikulturní společnost nepřizpůsobivých komunit, jaké vidíme v současnosti ve Francii či Velké Británii… Nastal čas začít připravovat odchod naší země z Evropské unie. Je to jediná cesta, jak náš stát, který jsme zdědili od našich předků a který máme povinnost jako svébytnou entitu předat budoucím generacím, udržet a zachránit,“ uvedl Václav Klaus.

Společenství nezávislých států

ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o slovech exprezidenta Klause myslí. Drtivá většina politiků odmítá kvóty na imigranty. A poměrně dost jich míní, že by se ČR měla připravovat na odchod z EU.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz nereagoval.

Anketa

Je vám líto Bohuslava Sobotky?

4%
96%
hlasovalo: 16007 lidí

„Kategoricky takový názor odmítám. Snaha odvádět Českou republiku ze Západu na Východ je bohužel vlastní jak bývalému, tak současnému českému prezidentovi,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek.

„Nemyslím si, že bychom si mohli dovolit odtrhnout se od EU, a tím politicky od Západu. Vydáme se směrem na Východ? Nejsme Británie ani Švýcarsko. A když Václav Klaus říká vystupme z EU, tak by měl také říct, jakou si představuje alternativu a řešení. Toto je dosti jednoduché prohlášení,“ odpověděl redakci místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda STAN Petr Gazdík.

„Já také odmítám ideologii multikulturalismu, v Německu ji jasně odmítla CSU ve svém programovém dokumentu Die Ordnung a za mrtvou ji už dříve označila německá kancléřka. Zároveň jsem přesvědčen, že EU nemá alternativu a mluvit o přípravě na odchod je nezodpovědné. My jsme součástí EU, my se musíme snažit převzít větší díl zodpovědnosti a účinně bránit tomu, aby byla přijímána nesmyslná nebo nefunkční opatření. Nefunkčnost kvót na migranty se už ukázala. Zároveň Evropa nesmí strkat hlavu do písku před problémy světa, ale musí je pomáhat účinně řešit, nejlépe na postiženém místě. Přijímání migrantů do Evropy v rozumné míře je možné pouze tehdy, když budou evropské země zvládat integraci. Příklady z Velké Británie a Francie jsou dokladem toho, že skutečná integrace byla často spíše zbožným či naivním přáním, nikoli skutečností. Je nutné se z toho poučit,“ říká místopředseda KDU-ČSL a předseda jejího poslaneckého klubu Jiří Mihola.

„Decibely, vyluzované v gáži kdejakého Sorose, mlčící většinu opticky přečíslují. Součástí dotěrného nátlaku je i podpásovka, mířící do řad, jejichž krédem jsou humanismus a solidarita – a ne ‚Prachy všech zemí, spojte se!´‘ Snaha zakázat nám každé téma, které si bere do prádla i racionální politika zprava. Dnes je jím nutně i degenerace Evropské unie. Levice, která nechce být k smíchu a pláči, se té prohibici nesmí podřídit. Evropská unie není tím, zač se vydává, od samého počátku. Lidštější rozměr mívala jen pod tlakem výzvy z Východu. Teď už bude jen o ‚právu‘ silnějšího, prosazovaném čím dál neurvaleji. Co z toho plyne, už nesmí být tabu. Hází-li prodejným lhářům rukavici i Václav Klaus, je to slibná zpráva. A tím větší pobídka k dialogu všech, komu jde o vlastní zemi. A třást se před cizím panstvem jako ratlík je ani nenapadne,“ uvedl místopředseda KSČM Josef Skála.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Ach jo. Václav Klaus si asi představuje, že bychom pak vstoupili do Společenství nezávislých států. To bychom byli v hezké společnosti. Když vystoupíme z EU, tak abychom nebyli jako Jakešův kůl v plotě, tak bychom se měli spojit s někým jiným. A to je Společenství nezávislých států. Malý stát to má v těchto dobách velice těžké. I Švýcaři a Norové, kteří jsou bohatí a v lepší situaci než my, hledají nějakou oporu,“ řekl s ironií čestný předseda a poslanec Karel Schwarzenberg.

Nefungující blbost

„S částí argumentace Václava Klause se dá souhlasit, akorát se ptám, kde byl, když byl premiérem České republiky a když podepsal opoziční smlouvu v době Zemanovy vlády. V té době v ČR požádalo o azyl bezprecedentních 50 tisíc migrantů a tehdy to panu Klausovi nevadilo, že nám dnes něco káže? My si musíme udržet své evropské hodnoty a charakter naší společnosti. Též vzpomeňme, jak vlády Václava Klause destruovaly naši společnost. Kvóty jsou samozřejmě od začátku nesmysl. Byly jsme bohužel přehlasováni. Ti uprchlíci k nám nechtějí. Je důležité, aby to pochopili i pan Juncker a Evropská komise, kde je za Českou republiku i paní Jourová z hnutí ANO,“ řekl redakci místopředseda KDU-ČSL a poslanec Ondřej Benešík.

„Já jsem opakovaně jednal s agenturou EASO, což je podpůrná agentura pro azyl, která sídlí na Maltě. Tam nám jasně řekli, že Česká republika není absolutně atraktivní pro migranty. Ty kvóty jsou úplný nesmysl. Nutit lidi, aby šli někam, kam nechtějí, ve volném prostoru Schengenu, kde se mohou přemístit tam, kam chtějí, je úplná blbost. To zahájení řízení beru jako formální akt, i když ta blbost evidentně nefunguje. Věřím, že dojde k přehodnocení těch kvót, které fungovat nemohou. Na základě kvót mělo být přemístěno 160 tisíc uprchlíků a do této chvíle po dvou letech bylo přerozděleno necelých 20 tisíc lidí. Země, které byly proti kvótám, měly přijmout kolem 20 tisíc lidí. Jakto že země, které tento systém chtěly, nepřevzaly 140 tisíc migrantů? Také by mě zajímalo, proč to řízení je zahájeno se zeměmi, které nevzaly alespoň jedno procento z těch alokovaných. Kde pan eurokomisař přišel na to jedno procento? Úspěchem je jedno procento za dva roky? To by nám naplnění toho přerozdělení trvalo 200 let,“ dodal Benešík.

„Pan Václav Klaus nezklamal a opět se ukázal jako euroskeptik. Souhlasím s odmítáním povinných kvót a Česká republika by se měla připojit ke Slovensku a k Polsku se žalobou u soudního dvora EU. Niceméně odchod z EU, pokud zvážíme všechna pozitiva a negativa, není na programu dne. Naším odchodem by se občanům snížila životní úroveň a snížila by se konkurenceschopnost naší ekonomiky. Pokud chceme ovlivňovat dění v Evropě, tak s ní musíme úzce spolupracovat. Omezovat občanské svobody není cesta pro naši zemi. Tak jako řešení bezpečnostních hrozeb a problémů nevyřeší Česká republika samostatně, ale pouze na základě spolupráce s našimi sousedy a ostatními evropskými zeměmi,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

Je čas vztah s mocnou EU ukončit. Celé to je dost odporné divadlo

„Když vás manžel začne mlátit, je čas vztah ukončit. I když je bohatý a mocný a máte děti,“ přirovnal vztah ČR k EU kandidát ODS do sněmovny Václav Klaus ml.

„Podle Svobodných by vláda měla mít připravený scénář jak odchodu země z EU, tak scénář chaotického rozpadu EU. Naším národním zájmem je udržet Českou republiku bezpečnou a zachovat v Evropě volný obchod,“ vyjádřil se předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

„Pan prezident Klaus má bohužel pravdu. Ač jsem s ním málokdy politicky souhlasil, pokládám za férové v tomto punktu s ním souhlasit,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Já to samé přece říkám již několik let a tehdy jsem byl na celé české politické scéně osamocený. Například Klausova ODS tehdy podpořila Lisabonskou smlouvu, to si snad pamatujeme všichni. Teď se k tomu jakoby nehlásí, je však potřeba tyto skutečnosti občanům připomínat. Co se týče současné EU a jejích kroků, tak si musíme říct, že v první řadě se Juncker s Evropskou komisí pokusil svému hochovi Sobotkovi pomoci před volbami, kdy mu krutě padají preference – udělat ze Sobotky najednou jakoby navenek odmítače migrantů je geniální tah. Víme přitom, že minulý týden se tu bruselská partička v čele s Junckerem objímala s premiérem Sobotkou a Juncker sliboval českým občanům půl bilionu v dotacích pro naše chudší kraje. Je nemyslitelné, že by hoši další postup nepromýšleli společně jako dosud,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Připomeňme si přitom, že to byli právě čeští vládní europoslanci včetně těch za ČSSD, kteří v europarlamentu hlasovali pro povinné kvóty, tedy pro to, aby eurokomise s paní Jourovou za hnutí ANO vypracovala kvóty. Tedy oni nebyli jen pro kvóty, oni dokonce aktivně Evropskou komisi zaúkolovali, aby kvóty vypracovala. Česká vláda samozřejmě nikdy neudělala proti kvótám jediný krok – na rozdíl třeba od Slovenska a Maďarska. Tyto státy byly od počátku aktivně proti a podaly na rozhodnutí komise i žaloby. ČR naopak pokorně přijala kvóty a na základě kvót i přijala první imigranty do ČR, ačkoli veřejně se tu vláda bije v prsa, že je proti. Celé to je dost odporné divadlo a jsem zvědavý, kolik sociálních demokratů z ulice skočí na tuhle vějičku, že by snad Sobotka, který veřejně v Kramářově vile vyznamenává a odměňuje dovozce migrantů, byl proti jejich dovozu. A připomeňme, že kromě těch 12 migrantů v rámci kvót se u nás loni usídlily díky vládnímu souhlasu další stovky migrantů mimo kvóty, a to včetně muslimských. A teď je na řadě příjezd jejich rodin. To je ovšem něco, s čím se nám dvojka ministr Chvojka a premiér Sobotka nepochlubí – diváci musejí vidět totiž úplně jiné představení,“ dodal Okamura.

Teď se znovu začne lámat chleba. Jde o naše přežití

„Domnívám se, že nás z Evropské unie jen tak snadno nepustí. Musíme však udělat všechno pro to, abychom zabránili změně složení populace na našem území. To není nacionalismus, to je pud sebezáchovy národa, za jeho přežití padlo i několik členů mé rodiny. Teď se znovu začne lámat chleba. A já, i když jsem levicový, stojím v této věci na stejné straně jako Václav Klaus,“ sdělil europoslanec za ČSSD Jan Keller.

„Plně se s vyjádřením Václava Klause ztotožňuji. Ostatně říkám již dlouhodobě, že se nemůžeme vystavovat nebezpečí, které vyplývá z nastavených pravidel EU pro přijímání imigrantů. Plně odmítám, aby v Bruselu měli právo rozhodovat o tom, že budeme mít za povinnost přijímat nevzdělané, nevzdělavatelné, a tím pádem i nepoužitelné lidi, živit je a starat se o ně! Už vůbec ne lidi, kteří nepocházejí z válečných oblastí a jdou jen za lepšími životními podmínkami, na kterých se nepodíleli a podílet ani nechtějí, jak dokazuje celá řada jejich vyjádření. Stačí, když živíme cikány! Oprávněnost návrhu Václava Klause potvrzuje, jak jsme byli obelháváni, když jsme byli lákáni ke vstupu do EU. O něčem takovém, ale i dalším jsme informováni nebyli,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„S exprezidentem Klausem souhlasím. Evropská  unie, a hlavně současná politika jejích elit, je opravdovou hrozbou pro Českou republiku. Brusel nám násilím vnucuje kvóty pro přijímání neintegrovatelných migrantů. Těm se zatím k nám moc nechce. Zcela jistě změní názor po dalších vynucovaných opatřeních ze strany Evropské komise – po sjednocení azylové a sociální politiky. Je ohrožena naše kultura, naše identita, náš životní styl. Na co ještě čekat? Snad na to, že se k postojům Visegrádu připojí i další země. Moc tomu ale nevěřím. Jinak bych chtěl poděkovat těm členům vlády, kteří konečně zaujali zásadové stanovisko k otázce kvót,“ uvedl poslanec ANO Zdeněk Soukup.

Snad toto rozhodnutí EK otevře oči eurosnílkům… Jsou ohroženi naši občané

„Považuji snahu Evropské komise diktovat nám chybnou migrační politiku za skandální. Musíme jako Česká republika bezpodmínečně trvat na právu suverénně rozhodovat o tom, koho do naší země pozveme a kdo tu bude s námi žít. Komise nás nemůže nutit opakovat tragické chyby řady zemí EU. Nepřeji si, aby Česká republika slepě následovala ideologii multikulturalismu a přivodila si stejné problémy, kterými se potýká řada starých členských států na západ od nás. Nepřeji si otevírat Pandořinu skříňku, která vedla ke vzniku paralelních společností žijících v konfliktu s hodnotami a principy států, které masové migraci otevřely dveře. Je absurdní hovořit v této souvislosti o solidaritě. Nejde o solidaritu. Jde o snahu nadiktovat nám, abychom se podíleli na důsledcích chybné migrační politiky, kterou si řada členských států EU sama přivodila. Snad toto rozhodnutí EK jdoucí proti zájmům ČR otevře oči snílkům hovořícím o tom, že EU je jen o výhodách, bezproblémové spolupráci, že si nesmíme moc vyskakovat, musíme být konsenzuální a podobně. Ne, je to o tvrdém hájení národních zájmů. Dělejme to!“ říká poslanec ODS Jan Skopeček.

„Tento krok Bruselu vnímám jako jasný útok na suverenitu naší země. Nikdo nám nemůže diktovat, koho přijmeme na své území. Na rozdíl od jiných politiků bojuji proti povinným kvótám od samého začátku. Díky přijetí mého usnesení se také podařilo tento mechanismus jasně odmítnout. Současná bezpečnostní situace navíc dokazuje, že povinné kvóty mohou rozšířit terorismus po celé Evropě. Kvůli nezodpovědnosti jiných států nemůžeme ohrozit vlastní občany. Naše země se musejí proti tomuto kroku Bruselu tvrdě bránit a podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. Řečí bylo dost, teď musíme jednat,“ míní poslanec Marek Černoch.

Před lety jsem hlasoval pro vstup do EU… Ta ale směřuje k rozkladu

„Před lety jsem hlasoval pro vstup do EU. Volný pohyb osob a zboží je velká deviza. Vlastně byla. Dnes si nemohu v německém e-shopu objednat tabák,  je o 15 procent levnější než u nás, a tak nastoupil zákaz. Když to bylo naopak... A pohyb osob?  Raději nekomentovat.  EU je dnes jiná než před lety. Jestli se nezmění, spěje k rozkladu. Václav Klaus má v mnohém pravdu,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Václav Klaus má pravdu. Ostatně jako vždy,“ odpověděl na dotaz senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Povinné kvóty a nucené přijímání imigrantů odmítám. Kvůli tomu ale nemusíme odcházet z EU,“ říká poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

„Tato Klausova úvaha má, podle mého názoru, poměrně racionální jádro. Řízený proces zbavování suverenity národních států ve prospěch bruselského centra již často přesahuje relativně přijatelnou hranici národní identity, a to se dít nesmí. Stejně tak je nutné všemi způsoby zastavit proces ‚tavícího kotle‘, který z národnostních a kulturních odlišnosti vytváří homogenní individua. Naši předci nebudovali naši zemi jen proto, aby ji dnes pár panevropských potentátů zneužívalo ke svým sociálně a kulturně inženýrským pokusům,“ myslí si poslanec KSČM Jiří Valenta.

Potřebujeme referendum o EU

„Bohužel má Klaus pravdu a musíme být připraveni na všechny varianty vývoje. Ten může být velmi eskalující, a proto jsme měli schválit zákon o referendu, což se bohužel nestalo, přestože jsme to měli v programu,“ upozorňuje poslanec ANO Pavel Plzák.

„Řízení ze strany EU je krajně nešťastné. Jestli chtějí z Bruselu rozhodit EU, tak tímto to právě dělají. Lidé nejsou komodita, aby někdo rozhodoval o jejich vlasti. Na druhou stranu každá země má mít nezpochybnitelné právo říct, zda někoho cizího na svoje území pustí. Klausovy úvahy o vystoupení jen zvýší nervozitu lidí o dalším vývoji EU. Ta potřebuje zreformovat, nikoli rozpustit. Pidistáty dnes nemají šanci přežít. Pořád věřím, že realita EU splodí evropskou obdobu Thatcherové, která to dá dohromady,“ domnívá se poslanec TOP 09 František Laudát.

„Já se naprosto ztotožňuji s odmítnutím vnuceného dosídlování naší země. Postoje současné EU v globálním světě jsou postoje impotentní, ba o co hůř, postoje užitečného idiota. Je třeba zesílit spolupráci V4, rozšířit ji o Rakousko, Srbsko a další země bývalé Jugoslávie. Silná V4 může usilovat o změnu politiky EU. Nebo v krajní situaci se od EU osamostatnit jako Británie. Prvoplánově však jsem pro zachování členství, ale jen za předpokladu změn postojů EU,“ sdělil poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Nejsem názoru, že bychom se měli připravovat na odchod z EU. Ale je nutné a nezbytné zahájit reformu EU. Současný stav je neúnosný,“ soudí senátor ODS Jiří Burian.

„S názorem Václava Klause, že je třeba připravovat odchod z Evropské unie, nesouhlasím. Myslím si však, že je nejvyšší čas na reformu Evropské unie, tak aby odpovídala aktuální době a skutečným potřebám občanů, kteří v ní žijí,“ uvedla poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

Nepřipravovat barikády na obranu by bylo lehkovážnou chybou. Nedej zahynouti nám ni budoucím

„Václav Klaus jako strůjce polistopadové ekonomické džungle asi moc dobře ví, jací vlci vedou EU a v čím zájmu. Sám s nimi dlouhá léta vyl a trhal bohatství ČR ve jménu privatizace. Izolovat republiku je jako žít v obležené Praze Švédy 1648. Je to krajní řešení a stále jsme nevyčerpali možnosti zdravého rozumu a voleb v Evropě. To přece lidé v Německu, Francii i u nás volí svou politickou reprezentaci a důsledky volby také vnímají. Náš prvořadý úkol je pokus probudit Evropu z multikulturního snu uprostřed fanatického náboženského boje. Pražané odolali nájezdu Švédů, i když museli obětovat Pražský hrad, my zatím Brusel obětovat nemusíme, ale nepřipravovat barikády na obranu by bylo lehkovážnou chybou,“ míní poslanec KSČM Leo Luzar.

„Stejné myšlenky ve vztahu k EU a migraci prezentuji dlouhodobě již delší dobu. Jen opětovně zopakuji, že nejlepší variantou by byla podle mého názoru transformovaná EU směrem k posílení autonomie národních států a zachování nebo rozvíjení společného obchodního trhu. V možnost transformace EU však nevěřím. Proto být připraveni na variantu odchodu z EU je nanejvýš prozíravé a rozumné. Současně by to bylo vyjádření jasného postoje, že nejsme ochotni akceptovat současný stav. A definitivně a jasně bychom také měli odmítnout projekt eura. Cílené budování bezbřehé multikulturní společnosti je velký a velmi nebezpečný nesmysl,“ řekl poslanec Karel Fiedler.

„Naprostý souhlas s panem exprezidentem. Proto bych uvítal, kdyby vlajka EU před Hradem opět nevlála. Odchod by jistě přinesl řadu obrovských problémů, nejen ekonomických. To je třeba si přiznat a důsledky pak nejen přijmout, ale i vydržet. Nicméně zánik ‚staré dobré Anglie‘, kterou podle mého už ani Brexit nespasí, by pro nás měl být jasným mementem. Jsme to nejen Přemyslovcům dlužni. ‚Nedej zahynouti nám ni budoucím‘ přece staletí prosíme svatého Václava,“ říká poslanec Jiří Koskuba, který vystoupil z ČSSD.

„Česká republika se rozhodla pozastavit přijímání uprchlíků. Česká republika přispívá jinými formami na řešení migrační krize. Myslím, že není třeba podléhat panice. Je třeba se držet našich národních a křesťanských hodnot, myslet na bezpečnost našich občanů a být solidární s trpícími. K úvahám o odchodu z EU není důvod,“ domnívá se europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Až českému člověku rupnou nervy, tak se nebude ptát, kdo je kdo, z oken nebo na vidle půjdou všichni

„S vyjádřením bývalého pana prezidenta Václava Klause plně souhlasím, ale i pan Klaus moc dobře ví, že vyřešit problém s migranty není tak jednoduché, jak by se po přečtení jeho vyjádření mohlo zdát. Není to dnes rozhodnout a zítra realizovat. To je proces na několik let a ten čas my nemáme. Můžeme však začít, a to třeba tím, že od této vlády, ale i od všech těch předešlých, které v EU a jejím multikulturalismu viděly budoucnost, uslyšíme k lidem ‚omlouváme se, udělaly jsme chybu‘. Jenže to jejich politická nadutost nikdy neudělá. Budeme tak i nadále slyšet ostrá prohlášení na domácí půdě nebo na jednání Visegrádské skupiny, ale v Bruselu zase budou naši politici hledat tu nejkratší cestu do evropské zadnice,“ říká poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.  

„Souhlasím s Václavem Klausem, pojďme se připravovat na odchod nebo rozpad EU, a to třeba tím, že bez příkras pojmenujeme stav, ve kterém dnes jsme. Můžeme začít tím, zda jsme před vniknutím nelegálních migrantů schopni se zabezpečit ostrahou státních hranic. Premiér, ministr vnitra i policejní prezident ve svých prohlášeních říkají ano, do čtyř hodin jsme schopni být na hranicích, provedená součinnostní cvičení to potvrzují. Bohužel už ale neříkají, že to nebude ostraha hranic, ale znovuzavedení kontrol na hraničních přechodech, a zcela záměrně také neříkají ani to b), že i tuto činnost jsou schopni zabezpečit v řádech maximálně několika týdnů. Pak nám dojdou síly i prostředky. Zřejmě počítají, že nelegálové půjdou spořádaně přes hraniční přechody, a ne v případě komplikací přes nestřeženou zelenou státní hranici. Problémů, které bych na toto téma mohl otevřít, jsou desítky, ale na to zde není prostor. Raději vyzvu ostatní politiky, aby už odhodili tu politickou řevnivost a začali jsme tyto problémy řešit. Až českému člověku rupnou nervy, tak se nebude ptát, kdo je kdo, z oken nebo na vidle půjdeme všichni,“ dodal Ondráček.

„Václav Klaus byl pro stát jako ‚svébytnou entitu‘ vždycky – od popírání špinavých peněz, práv podílníků ve fondech při kupónové privatizaci, adorování postav typu Koženého, obcházení pravidel, ať již ve sportu nebo v přístupu k právu, udílení amnestií a rušení stíhání, vlastní volby manipulacemi takového charakteru, že vedly ke změně způsobu volby prezidenta, pobírání peněz od mrtvých sponzorů či vlastní účasti na nepříliš úspěšné kampani extremistů v sousedním Německu. Čím svébytnější v tomto smyslu taková entita je, tím více v ní může vyniknout – koneckonců bylo pěkné sledovat, jakou celosvětovou popularitu si získal i takovou drobnou poťouchlostí, jako byla před kamerami realizovaná krádež pera. Jeho preference k zavřeným hranicím, redukovaným možnostem reálné spolupráce v Evropě nebo potlačení společného etalonu práv obyvatel v tomto prostoru nesdílím, stejně jako nevidím důvod pro ekonomické, bezpečnostní nebo politické poškozování naší země, které by uplatnění jeho receptu přineslo. Pokud sám nechce žít v EU, nikdo ho k tomu nenutí. Rusky UKB umí, třeba by tam i občanství za zásluhy o zhoršování našeho ukotvení v EU dostal, koneckonců ho již dostalo pár populárních osob před ním,“ uvedl poslanec ANO Jiří Zlatuška.

Je evidentní, že proces rozpadu EU neodvratně začal

„Je evidentní, že proces rozpadu EU neodvratně začal. Dnes už otázka není, jestli ano nebo ne, ale kdy a jak k tomu dojde. Souhlasím s Václavem Klausem, že je dobré být na to připraven. Povinné kvóty přijímání migrantů jsou nesmyslné, což říkáme neustále. Vláda se konečně postavila tomuto nařízení a aspoň takhle dává najevo, že se o našich záležitostech rozhoduje tady, a nikoli v Evropské komisi. Žádné direktivní kvóty, ale vytvoření důstojných životních podmínek pro ty lidi, kteří budou pro nás přínosem, a nikoli smrtelným nebezpečím,“ myslí si poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„S exprezidentem Klausem souhlasím v tom, že si v ČR nepřejeme multikulturní společnost, která na Západě zcela selhala. Nesouhlasím s žádnými povinnými kvótami pro imigranty – v tom plně podporuji vládu ČR, nepodporuji však odchod ČR z EU, nutností je však reforma EU a výměna jejích nejvyšších představitelů,“ uvádí senátor ČSSD Vladimír Plaček.

„Osobně podporuji vývoj směrem k multikulturní společnosti přirozenou cestou, což může být otázka i několika staletí. Proto takovéto zasahování do života občanů zcela odmítám. Nezbývá mi tedy nic jiného, než se přidat ke kritice zasahování EU do společenského života občanů našeho státu, a to bez rozumné diskuse. Je vidět, že politické špičky EU neznají reálnou situaci v zemích, jako je ČR. Nebo by to mohlo být i cíleně zaměřené proti těmto státům, což by bylo ještě horší,“ říká senátor KSČM Václav Homolka.

Evropská unie nemůže přežít v té podobě, v jaké dnes funguje

„Pan exprezident Václav Klaus, při vší úctě, neříká nic objevného. Je to bývalý špičkový politik a ví velmi dobře, že z opozice, bez vládní, státnické odpovědnosti se řada věcí mnohem lépe komentuje, než koná, pokud za ni sám nese odpovědnost – nakonec, byl to on, kdo za nás připojil podpis ke vstupu do EU a ke všem dalším souvisejícím smlouvám a dohodám. Dnes kritizuje něco, co sice nemohl úplně předvídat, ale na čem se sám podílel. Rozumím tomu, chápu to, ale to neznamená, že zapomeneme na to, ‚jak to bylo‘, že nebudeme pojmenovávat věci pravými jmény. To, že já sám otevřeně velmi ostře kritizuji Evropskou unii, Evropský parlament, Evropskou komisi, Evropskou radu a další orgány Unie zejména za dlouhodobě zcela nekompetentní a nezodpovědné zajišťování obrany a bezpečnosti evropského teritoria, ochranu našeho území za ‚schengenským valem‘, neznamená, že si neuvědomuji, že v této chvíli, za dané geopolitické situace naše země, desetimilionový národ uprostřed Evropy, nemá jinou smysluplnou alternativu, než je co nejužší a nejširší spolupráce s okolními státy v nějakém společenství, které bude schopné společně (bez arogance moci), na dobrovolném závazku, čelit novým výzvám měnících se mocenských, ekonomických, kulturních poměrů v globálním měřítku, v době přechodu civilizace do informačního věku. V tomto postoji spatřuji odpovědnost vůči nám všem, vůči našim dětem. V této chvíli je to Evropská unie, která ale definitivně nemůže přežít v té podobě, v jaké dnes funguje. Někdo musí říct ‚a dost, odtud potud vážení‘!“ uvedl poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

„Pokud to funguje tak, že neschopní politici národních států spolu takzvaně drží basu a navzájem si v orgánech EU dlouhodobě vytvářejí trafiky, kde se zabývají nesmysly a následně je prosazují, pak nadkritické množství těchto méně schopných, kteří bohužel z bruselského centra chtějí řídit a bohužel doposud řídí ty skutečně schopné v jednotlivých členských zemích, jednoho blízkého dne přivedou EU k explozi, která uvolní takovou ničivou energii, která povede k úplnému rozpadu všeho, tedy i toho dobrého, co EU představuje. Buď to občané národních států co nejdříve pochopí a ve svých volbách provedou potřebné změny ve složení Evropského parlamentu, které pak povedou zákonitě i k dalším změnám v celé struktuře fungování jak EP, tak jeho orgánů – personálně i organizačně, nebo se tak nestane a EU nečeká nic dobrého. Teprve pak nastane alternativa vytvoření nového uskupení evropských národů nebo jejich částí, kde se nebudou opakovat chyby, kterých se současné takzvané politické elity EU dopouštějí čím dále častěji – takto uvažovat je přirozené a i tuto variantu samozřejmě, a určitě nejsem sám, zvažuji jako ‚záložní‘. Za pár měsíců nás čekají volby a i naši občané se svou volbou budou podílet i na tom, jaké své zástupce budeme jako Češi delegovat do EU – někteří i přes jistě chytré řeči už měli příležitost – jejich výsledky práce, těch, ‚co to zkusili‘, začínáme nyní vidět stále zřetelněji… Tož, rozum do hrsti, jak se říká,“ dodal Bohuslav Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Každá katastrofa začíná nenápadně. Do republiky by začaly proudit miliony obyvatel z afrických zemí

Evropská komise zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku, neboť podle ní neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování běženců ze zemí postižených migrační krizí – Itálie a Řecka. Kvótový klíč měl zemím zasaženým migrační vlnou pomoci, země Visegrádu s ním ale nesouhlasí a neřídí se podle něj. Program příliš nefunguje ani v rámci ostatních zemí Unie.

Prezident Miloš Zeman podle ČTK uvedl, že tlaku EU ohledně migrantů nehodlá ustupovat. „Dejme si na to pozor, každá katastrofa začíná nenápadně. A když skloníte hlavu jednou, budete ji sklánět i napříště,“ varoval prezident během debaty s obyvateli Milevska.

Česká vláda se zatím zavázala, že přijme přibližně 2 600 běženců z Afriky a Blízkého východu. Zatím jich však na svém území umístila 12. „Na to přijetí byla vyčleněna částka 600 milionů korun, která by se dala použít na mnoho užitečnějších účelů,“ uvedl prezident. Domnívá se navíc, že kdyby Česko začalo ve větší míře pouštět do země migranty, bude to mít následky. Do republiky by začaly proudit miliony obyvatel z afrických zemí a podle Zemana nelze zaručit, že půjde o skupinu kulturně slučitelnou s českými a evropskými kulturními kořeny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…