Odsun byl primitivní odplata, měli bychom se stydět. Pokud máte chuť, zhlédněte na toto téma hodinové VIDEO

22.05.2015 12:09

O problematice vztahu Čechů a Sudetských Němců přišel do Debatního klubu pohovořit jeden ze zakladatelů Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Tomáš Pecina. Dle něho se Češi na Sudetských Němcích dopustili primitivní odplaty, za kterou se budeme ještě mnoho generací stydět.

Odsun byl primitivní odplata, měli bychom se stydět. Pokud máte chuť, zhlédněte na toto téma hodinové VIDEO
Foto: Archiv OP
Popisek: Reprofoto z vagonu s odsouvanými Němci

Události po 2. světové válce spojené s Benešovými dekrety a zákonem o odsunu Sudetských Němců nepovažuje Pecina za spravedlivé. „Bohyně spravedlnosti měla zavřené oči, a namísto ní nastoupila bohyně pomsty,“ tvrdí Pecina.

Občanský aktivista považuje vyhnání Sudetských Němců za genocidu a primitivní odplatu. „Je to projev toho nejhoršího, co tento národ měl a je to něco, za co se nejen naše generace, ale i mnoho příštích generací bude nesmírně stydět, o tom jsem přesvědčen,“ uvedl Pecina.

CELÝ DEBATNÍ KLUB ZDE

Sudetoněmecké krajanské sdružení

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezku funguje od března 2015, kdy jej po rozsudku Nejvyššího soudu muselo ministrestvo vnitra registrovat jako občanské sdružení.  

Tomáš Pecina se společně s Wolfgangem Habermannem a Janem Šináglem snažil zaregistrovat sdružení již v roce 2009, ale neuspěli, neboť ministerstvo vnitra tehdy argumentovalo tím, že by spolek ohrozil nedoktnutelnost Benešových dekretů.

Dle stanov je základním cílem činnosti sdružení podpora porozumění mezi národy, s důrazem na porozumění mezi Čechy a Němci. Dekrety prezidenta Edvarda Beneše týkající se Sudetských Němců považuje sdružení za projev bezpráví, a proto by měly být zrušeny. Sudetoněmecký spolek také uznává právo Sudetských Němců na náhradu škody a na satisfakci za nemajetkovou újmu, kterou prý utrpěly, na to, aby jim nebo jejich dědicům bylo obnoveno vlastnické právo k údajně neprávem konfiskovanému majetku a aby jim, budou-li mít o to zájem, bylo uděleno státní občanství České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…