Okamura, Dienstbier i Zeman by uvítali podporu komunistů

09.11.2012 9:18

Komunisté nevyslali do boje o prezidentské křeslo svého kandidáta, mohou ale podpořit některého z jedenácti uchazečů. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl serveru Novinky.cz, že o jejich podporu dosud požádali tři z nich: Miloš Zeman, Tomio Okamura a Jiří Dienstbier.

Okamura, Dienstbier i Zeman by uvítali podporu komunistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

"Ohlásil se i Okamura, čekáme, zda se ohlásí Bobošíková," dodal Filip. A doplnil, že jednání byla vedena na úrovni osobních rozhovorů s dotyčnými kandidáty. Za Dienstbiera u komunistů orodoval i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sami zmínění kandidáti byli ale zdrženliví. Miloš Zeman přímo odmítl, že by s předsedou KSČM jednal. "S Vojtěchem Filipem jsme o této věci zatím ještě nejednali, ale jako každý kandidát velmi rád uvítám podporu velkých parlamentních stran pro svou kandidaturu," vzkázal po své mluvčí.

Jiří Dienstbier jednání s Filipem nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Po rozhodnutí KSČM nestavět vlastního kandidáta bych považoval za přirozené, pokud by moji kandidaturu podpořili voliči této strany. Domnívám se, že moje představa kvalitních veřejných služeb, jako je zdravotnictví nebo vzdělání, dostupných pro každého bez ohledu na jeho sociální původ nebo postavení, je přitažlivá pro všechny voliče od středu doleva," řekl.

Sobotka ani Okamura nezapírají

"My jsme s Vojtěchem Filipem na toto téma hovořili. Když komunisté nepostavili vlastního kandidáta, tak by bylo logické, kdyby podpořili kandidáta ČSSD. Ale to je skutečně na rozhodnutí KSČM," řekl Novinkám.cz předseda sociálních demokratů Sobotka.

Na rozdíl od svých protikandidátů, Okamura otevřeně přiznává, že s Filipem jednal. "Věřte, že vždy vážím, s kým se spojuju. Rozhodně bych nežádal o podporu pana Topolánka a Dalíka, pana Kalouska nebo pana Palase. To by mě určitě poškodilo. O podporu slušných lidí − a to bez rozdílu, v jaké straně jsou − stojím vždy," řekl podnikatel a senátor.

Kandidátka Jana Bobošíková, kterou Filip zmiňoval, ještě není rozhodnutá, zda komunisty o podporu požádá, rozhodně se jí ale nebrání. "Nebudu se štítit strany, která mě už jednou podpořila," připomněla spřízněnost s KSČM v otázce Lisabonské smlouvy, kterou odmítala.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…