Okamura chce trestat nenávistné ideologie. Ale to nejde, kroutí se právníci...

27.04.2018 22:30

Podle předsedů soudů, advokátů i státních zástupců není možné kriminalizovat podporu nenávistné ideologie. Odborníci tak nepodporují návrh hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Tvrdí, že by bylo obtížné v praxi trestat myšlenky. Navíc by podle nich hrozila i kolize s Ústavou, píše server iDnes.cz.

Okamura chce trestat nenávistné ideologie. Ale to nejde, kroutí se právníci...
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Tomio Okamura v pořadu Horké téma

Poslanecký návrh SPD zaměstnal v pátek právnické kapacity na půdě Poslanecké sněmovny. Zde zasedly u kulatého stolu. Okamurovci svou novelu zakládají na soudní kauze Vladimíra Sáňky, jenž čelí obžalobě kvůli vydání radikální knihy Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – Islámský koncept boha.

Podle okamurovců, jak píše server iDnes.cz, chybí v zákoně trestnost propagace ideologie. Například poslanec Jiří Kobza v té souvislosti vyjádřil, že může vzniknout i nějaká další nenávistná ideologie, o níž ještě nemusíme ani vědět.

  • Původní text ZDE.

Experti se sice shodli, že projevům radikálního islámu by chtěli všichni zabránit, novela však podle nich není tou správnou cestou. Například poslankyně Helena Válková z hnutí ANO se obává, že by tím byla pootevřena Pandořina skříňka – možné trestání jakéhokoli osobního přesvědčení.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal  pak zmínil to, že trestání ideologie by mohlo být v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Kobza se však svého názoru vzdát nechtěl, neboť podle jeho slov není možné opakovat chyby západní Evropy. Bouřlivější diskuse pak nastala také u nově navrhovaného trestného činu „maření spravedlnosti“. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…