Okamura už dosáhl svého limitu, víc voličů nezíská, počítá novinář z veřejnoprávního média

21.05.2018 15:58

Okamura v posledních parlamentních volbách dosáhl velkého úspěchu, když dokázal přitáhnout pozornost takřka jedenácti procent voličů. Podle publicisty a veřejnoprávního novináře Jana Moláčka je to ale zároveň Okamurův strop. Limituje ho prý především to, že je posedlý sebou samým.

Okamura už dosáhl svého limitu, víc voličů nezíská, počítá novinář z veřejnoprávního média
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Tomio Okamura v pořadu Horké téma
reklama

Na české politické scéně se vždy našlo pár stran, které se dovolávaly vlastenectví a obrany národní identity – tu před Romy, tu před muslimy, tu před Afričany. V 90. letech minulého století nesl tento politický prapor především Miroslav Sládek. Po něm převzal štafetu Tomáš Vandas. Teď se zdá, že je v této části politického spektra nejúspěšnějším mužem Tomio Okamura.

„Ze všech těch možných i nemožných Alternativ pro Česko, Bloků proti islamizaci, Úsvitů, Realistů apod. uspěl jediný Tomio Okamura, který dokázal voličům znovu prodat svůj – nově přelakovaný – těžební stroj státních příspěvků na činnost politických stran,“ napsal Jan Moláček na blogu Aktuálně.cz.

Podle Jana Moláčka má však i Okamura své limity, díky nimž nedosáhne větší popularity. Před volbami varoval před hordami uprchlíků valícími se do Česka. Jenže hordy nikde. Okamura ale dokázal oslovit širší skupinu voličů – takřka jedenáct procent, protože kromě odmítání uprchlíků a vykreslování „zla z Bruselu“ opakoval, že je politikem pro všechny slušné lidi, kterému jde především o přímou demokracii. Jenže Okamura má své limity.  

„Další velký Okamurův trumf, kterým přebil všechny ostatní podobně orientované partaje, je zároveň jeho velkým limitem. Řeč je o jeho posedlosti sebou samým a absolutní kontrolou nad stranou... Ani ten nejkompetentnější politik – k čemuž má Okamura hodně daleko – nemůže sám fungovat jako politická strana. Voličů, kterým stačí Okamurovo ‚Podíváme se na to a budeme to řešit‘, není nevyčerpatelná zásoba. (Pro ty, kdo nesledují Okamurův Facebook – tuto frázi předseda SPD do omrzení omílá v příspěvcích o problémech, o kterých se údajně dozvěděl od občanů při svých výjezdech do měst a regionů. Už slíbil vyřešit úctyhodný seznam těžkostí – od zlepšení činnosti městské policie v Třebíči přes chybějící chodníky v okrajových čtvrtích Poděbrad až třeba po zřízení víkendové zubní pohotovosti v Liberci.),“ pokračoval Moláček.

Podle publicisty Okamura nezvládne splnit tyhle sliby, pokud bude dál postupovat jako sólista, byť se stranou v zádech. Aby mohl formulovat a posléze také prosadit pozitivní věci pro občany, potřeboval by pomoc dalších silných osobností. Jenže ty vedle sebe snese jen těžko. Proto podle Moláčka nedosáhne většího úspěchu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…