Okamura v ráži: Kalousku! Hřibe! Silný slovník. Jde o Koněva

24.08.2019 20:37

Předseda SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vložil do sporu o poškozený památník Koněva v Praze. A zaútočil, sice nepřímo, na předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska a na Piráty.

Okamura v ráži: Kalousku! Hřibe! Silný slovník. Jde o Koněva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

„To, co předvádí fašizující sluníčkáři, začíná přesahovat všechny slušné meze! Starosta Prahy 6 za Kalouskovu TOP 09 a známý obhájce migrace a islámu Ondřej Kolář odmítl nechat očistit sochu maršála Koněva, kterou vandalové polili barvou, se slovy, že ‚má pochopení pro lidi, kterým socha vadí‘. Stejně se chová pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se rozhodl nevrátit na Staroměstskou radnici pamětní desku k osvobození Prahy maršálem Koněvem,“ poznamenal Okamura.

Anketa

Schvalujete působení ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

5%
95%
hlasovalo: 25095 lidí

„Připomenu, že vojska 1. ukrajinského frontu, kterému velel maršál Koněv, osvobodila 27. ledna 1945 koncentrační tábor Osvětim. Jeho vojska se účastnila závěrečného útoku na Berlín (útočila jako první a tvořila jižní křídlo sovětského úderného uskupení). S maršálem G. K. Žukovem dne 8. května 1945 přijal maršál Koněv německou bezpodmínečnou kapitulaci. Koněvova vojska poté vyrazila na pomoc Pražskému povstání, v průběhu pražské ofenzívy osvobodila severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostala v květnu 1945 do Prahy. Při bojích v Praze a v nejbližším okolí s německými jednotkami, především s Waffen-SS, včetně tankové divize SS ‚Das Reich‘, které pokračovaly v odporu a v masakrech českých civilistů, padlo 692 sovětských vojáků,“ dodal a vzpomínal dál.

„Poté maršál Koněv držel řeč k Pražanům na Staroměstském náměstí. Krátce po osvobození se maršál Koněv a maršál Malinovskij na Pražském hradě setkali s prezidentem Edvardem Benešem, kde od něj získali nejvyšší státní vyznamenání. 6. června 1945 byl Koněvovi udělen titul čestného občana Prahy. Za osvobození Prahy získal Koněv 1. června svou druhou Zlatou hvězdu hrdiny SSSR,“ zmínil.

Podle českého historika Povolného, jehož Okamura rovněž vzpomněl, byl Koněv od roku 1963 v důchodu (mimo službu). „V roce 1968 nebyl příliš nadšený z invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, což mohlo být důvodem, proč si v roce 1970 nepřijel do Československa pro titul hrdiny ČSSR, který mu udělila Husákova normalizační vláda. Podle českého historika Jiřího Fidlera ‚možná šlo o šok z okupace Československa. Rozčarování z intervence přiznávali i další penzionovaní maršálové a generálové‘,“ zmínil.

Fotogalerie: - Vzkazy komunistům

Při pochodu příznivců iniciativy Milionu chvilek k...
Při pochodu příznivců iniciativy Milionu chvilek k...
Při pochodu příznivců iniciativy Milionu chvilek k...
Při pochodu příznivců iniciativy Milionu chvilek k...
Při pochodu příznivců iniciativy Milionu chvilek k...
Při pochodu příznivců iniciativy Milionu chvilek k...

„Maršál Koněv byl během svého života vyznamenán britským Řádem lázně (rytíř-komandér), britským Vojenským křížem, francouzským Řádem čestné legie (velkodůstojník), americkým Řádem záslužné legie (vrchní komandér), titulem Hrdina Československé socialistické republiky, československým Řádem Bílého lva 1. stupně, československým Řádem Bílého lva Za vítězství 1. stupně, československým Řádem Klementa Gottwalda, Československým válečným křížem 1939, mongolským titulem Hrdina Mongolské lidové republiky, velkokřížem polského Řádu Virtuti militari, polským Řádem grunwaldského kříže 1. stupně, jugoslávským Řádem partyzánské hvězdy, Řádem Bulharské lidové republiky 1. třídy a Řádem maďarské svobody. Vyznamenán byl také Medailí za obranu Moskvy, Medailí za osvobození Prahy, Medailí za dobytí Berlína, Medailí za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce a desítkou dalších řádů a medailí. Známý je citát maršála Koněva před bitvou na Dukle: ‚Buď Karpaty přejdeme, nebo na nich padneme!‘,“ zkonstatoval Okamura a vyzval uživatele facebookové sítě k diskusi. 

„Co si myslíte o chování starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti)? Mají tito sluníčkářští ‚hrdinové‘ právo na to, aby jménem občanů České a Slovenské republiky a jejich předků, poplivali jméno maršála Koněva?“ zeptal se. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Z vyprávění dědy a mámy vím, jak zoufale očekávali ve sklepích Na Pankráci příchod osvoboditele. Němci při ústupu otevírali sklepy s ukrytými civilisty a vhazovali do nich granáty. Děda pocházel z Vídně a proto se mohl perfektní němčinou zaručit, že ve sklepení není jediný náboj, ale jen ženy s dětmi. Možná díky tomu přežili. Chtěl  bych se o tom dnes dozvědět víc, ale už není od koho. Počínání pražských politiků je neuctivé, směšné a primitivní,“ poznamenal jeden z uživatelů.

„Pane Okamuro, dobře jste to napsal. Zvlášť se zatajeným dechem jsem četla ten výčet vyznamenání z různých zemí. Byl to statečný člověk a hrdina. Stydím se za primátora Prahy a i starostu z Prahy 6. Až mi z nich jde husí kůže. Brrr...“ napsala další uživatelka.

„Z vyprávění mého dědy vím, že ho z koncentračního tábora osvobodila Rudá armáda, a jak byli vděčni za svoji záchranu tomuto slovanskému hrdinnému lidu. Karma je zdarma. Jestli současní ‚lidé‘ mají absenci vděku a pokřivují skutečnosti, které se odehrály, tak je to jejich svědomí a mohu s nimi pouze soucítit,“ poznamenala další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…