Okamurovo ultimátum: Babiši, chceš peníze? Tak těmhle seber! Krok, kterým si znepřátelí vlivné hráče

21.04.2020 18:22

Předseda SPD Tomio Okamura si před jednáním Sněmovny stoupl k mikrofonu a spustil kanonádu. Popsal, za jakých podmínek on a jeho kolegové podpoří prohloubení schodku státního rozpočtu o dalších 100 miliard. Znovu se obul do nepřizpůsobivých i do tzv. politických neziskovek i EU, která prý znovu ukázala, jak je neschopná. Po delším čase před novináře předstoupil také poslanec SPD Miroslav Rozner a vyjádřil se k trestnímu stíhání jeho kolegyně Karly Maříkové za její výroky o invazních druzích rostlin a migrantech.

Okamurovo ultimátum: Babiši, chceš peníze? Tak těmhle seber! Krok, kterým si znepřátelí vlivné hráče
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26085 lidí
„Za SPD říkám jasně, pokud vláda zároveň nebude škrtat výdaje na nepřizpůsobivé, solární barony, inkluzi a podobně, hnutí SPD zvýšení zadlužení státu požadované vládou nepodpoří,“ zdůraznil hned v úvodu tiskové konference Okamura.  

Předseda SPD prý chápe, že současná situace není lehká, ale je přesvědčen, že další zadlužování musí být doprovázeno i hledáním úspor. „Je nutné škrtnout nesmyslné výdaje. Těmi jsou např. platby solárním baronům, nové nákupy pro armádu, rozbujelá státní byrokracie, platby politickým neziskovkám, neadresné sociální dávky nepřizpůsobivým a podobně. Souhrnem jde o částku významně převyšující 100 miliard korun,“ předkládal své odhady Okamura.

1. místopředseda SPD doplnil, že by Sněmovna neměla hlasovat o dalším navýšení schodku rozpočtu ve stavu legislativní nouze. Obává se také, že Ministerstvo financí nemá k dispozici jasná data za měsíc březen a nemusí to dlouho trvat a např. za měsíc bude šéfka státní kasy za hnutí ANO Alena Schillerová žádat další navýšení schodku. Zdůraznil, že bude-li to nutné, SPD je připraveno jednat o dalším navyšování schodku, ale až budou k dispozici relevantní data.

Poté si vzal znovu slovo Tomio Okamura a prozradil, že po třinácti předchozích zamítnutích to SPD zkusí znovu a opět navrhne cestu, jak Česko vyvést z EU.

„Již počtrnácté navrhneme bod o vystoupení České republiky z EU. Jak víte, je to téma, které SPD dlouhodobě prosazuje, a není to nic nového. Ale to, co zaslouží znovu zvážit tento náš návrh, je nová ekonomická krize spojená s koronavirem, na jejímž prahu stojíme. Současná zdravotní krize nám opět ukázala neschopnost a škodlivost Evropské unie,“ vyjádřil jasně svůj názor Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ukázalo se podle něj i to, že neexistuje žádná evropská solidarita, protože si jednotlivé státy „kradly“, jak řekl předseda SPD doslova, zdravotnické pomůcky.

Poté konstatoval, že podle České lékařské komory lékaři, sestry a další pracovníci ve zdravotnictví nemají dost ochranných pomůcek a nemohou bojovat s koronavirem tzv. v plné polní. Okamura důrazně vyzval vládu Andreje Babiše (ANO), aby situaci napravila.

Zmínil také téma příjezdu 600 pracovníků ze zahraničí do firmy Unipetrol. Z jejich příjezdu mají obavy občané Mostu a Litvínova a Okamura přislíbil, že bude dál bojovat za občany Mostu a Litvínova a bude apelovat na ministra vnitra Jana Hamáčka, aby tito pracovníci zůstávali v karanténě, než budou otestováni a než bude jasné, zda jsou COVID pozitivní, či nikoliv.

Poté se k řečnickému pultíku postavil Miroslav Rozner a jako člen mandátového a imunitního výboru oznámil, že všichni členové tohoto výboru odmítli vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou za to, že na sociálních sítích přirovnala migranty k invazním druhům rostlin a živočichů a podivovala se nad tím, že zatímco invazním rostlinám se EU brání, migraci neřeší.

„Celý proces považuji od samého počátku za zpolitizovaný. Česká republika je vyspělá demokratická a svobodná země a oklešťováním svobody slova a kriminalizováním se vracíme do dob minulých. Tímto případem má být vytvořen precedens k zastrašení lidí v jejich svobodném projevu a vytváření diskusí,“ doplnila k tématu sama Maříková.

Ke slovu se dostal také Jaroslav Foldyna, člen poslaneckého klubu SPD, který novinářům oznámil, že požádal o schůzku řeckého velvyslance v České republice, aby se od něj dozvěděl, jaká situace momentálně panuje na řecko-turecké hranici.

Okamura okamžitě dodal, že migranti se přes tuto hranici stále snaží proniknout do Evropy, a to za podpory Turecka. „Turecko využívá migrační zbraň k prosazení svých agresivních záměrů a je skandální, že tureckou agresivní politiku podporuje nečinnost EU a NATO, které fakticky opustily Řecko a tolerují agresivní turecké akce. A je hanbou České republiky a vlády hnutí ANO, ČSSD a KSČM, že podporuje tento zbabělý postup EU a NATO, který podporuje a nahrává migraci a islamizaci i podřízení Turecku,“ prohlásil Okamura.

Nakonec konstatoval, že je velmi rád, že se do Česka už brzy dostane japonský lék proti koronaviru Favipiravir, a pravil, že mu vůbec nevadí, že v souvislosti s tímto lékem není zmiňováno jeho jméno, byť se na jednáních o dodání léku podílel. „Pro mě je důležité, že to pomůže lidem. Je super, že se to povedlo a že i SPD z opoziční lavice pomůže lidem,“ zaznělo z úst předsedy SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…