Olga Sommerová: Chystáme odvolání členů Rady ČT. Tento boj vyhrajeme

26.11.2020 12:51

Netrvalo dlouho, než se před budovu ČT opět vrátili řečníci z předchozí autodemonstrace. Spolek Milion chvilek pro demokracii na místě pořádal tiskovou konferenci iniciativ bránících nezávislost ČT. A už jela obvinění, ČT chce ovládnout Bobošíková, Hrad nebo Rusko. A výzvy, aby si to občané nenechali líbit. Řečníci jako Olga Sommerová nebo Václav Němec také chtěli, aby poslanci za odvolání poradního orgánu Rady ČT radní odvolali.

Olga Sommerová: Chystáme odvolání členů Rady ČT. Tento boj vyhrajeme
Foto: Repro Facebook
Popisek: Šéf Milionu chvilek pro demokracii, Benjamin Roll

První hovořil předseda chvilkařů Benjamin Roll, který prohlásil, že v posledních týdnech dochází k útokům na nezávislost ČT. „Po dvaceti letech Česká televize opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit,“ narážel 25letý předseda Milionu chvilek pro demokracii na události z přelomu let 2000 a 2001.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21515 lidí

Řekl, že Rada ČT bude volit dozorčí komisi, ačkoliv ta minulá byla odvolána v rozporu se zákonem. A také že rada bude projednávat rozpočet na příští rok. „Podle všech možných indícií se dá předpokládat, že právě všechna tato témata budou chtít někteří radní zneužít pro vytváření tlaku na generálního ředitele. Je potřeba, aby veřejnost dala jasně najevo, že stojí za nezávislostí České televize a že požaduje, aby Rada České televize jednala dle zákona a nehledala nesmyslné výtky tam, kde nejsou. Zdá se, že se rada utrhla z řetězu a že lidé, kteří stojí za některými radními, jako je například Jana Bobošíková nebo třeba Václav Klaus mladší si pomalu ale jistě chtějí připravit půdu pro ovládnutí České televize,“ varoval předseda a dodal, že na to chtějí upozornit.

„My chceme dát jasně najevo, že tu jsme, občané České republiky, kterým záleží na nezávislosti České televize. Proto dnes svítíme na budovu zpravodajství, abychom dali najevo, že nám záleží na nezávislé žurnalistice a že nenecháme nikoho, aby ji ovládl a zpolitizoval,“ zdůvodnil promítání na budovu.

Dále Roll občany vyzval, aby za 325 dní ve volbách zvolili politiky respektující „demokratická pravidla“, kteří nenechají veřejnoprávní média ovládnout. Ale bez „svobodných médií“ prý podle Rolla nebudou ani svobodné volby, a pokud by v rámci zbývajících 325 dní byl generální ředitel ČT Dvořák odvolán, má se proti tomuto kroku ozvat veřejnost. „Děkuji, že vám na demokracii a veřejnoprávních médiích záleží,“ poděkoval předseda spolku.

Po Rollovi mluvila iniciátorka dopisu Andreji Babišovi, režisérka Olga Sommerová, která měla nejdříve kvůli nastavení mikrofonu menší potíže se rozhodnout, jestli má stát na schodu nebo ne. Režisérka si byla jistá tím, že se chystá „zničení nezávislosti veřejnoprávní televize“ z rukou radních, kteří prý nebyli zvoleni kvůli tomu, aby hájili zájmy veřejnosti, ale aby hájili zájmy mocných.

Pak citovala z dopisu, ve kterém 200 osobností vyjádřilo obavu o nezávislost ČT, kvůli údajnému „brutálnímu zásahu“ radních do média veřejné služby. Dodejme, že dozorčí komise, jež byla odvolána, je poradním orgánem Rady ČT, nikoliv České televize. Sommerová si stěžovala, že krok nebyl uveden na pořadu schůze a že radní ani nedali členům komise možnost se bránit. A odůvodnění není prý ani v usnesení. V dopise také zaznělo, že na Babiše se obracejí, protože poslanec ANO Stanislav Berkovec v e-mailu hodnotil kandidáty do Rady ČT podle jejich vztahu k hnutí ANO.

„Jsme přesvědčeni, že někteří radní by pro porušení zákona měli být odvoláni. My chystáme iniciativu odvolání radních následně po tomto dopise,“ pronesla. A citovala z dopisu Andreje Babiše, který odpověděl, že se do tohoto sporu nechce plést, protože, „narozdíl od svých kolegů ze Senátu“, nechce na nezávislou instituci, jíž Rada ČT dle něho je, vyvíjet žádný politický tlak. „Samozřejmě víme, že to není žádná nezávislá instituce, jak bylo řečeno,“ dodala k tomu Sommerová. „My občané musíme udělat za každých okolností všechno pro to, abychom její nezávislost a svobodu uhájili,“  prohlašovala režisérka s tím, že ČT patří všem koncesionářům. „Tento boj vyhrajeme,“ byla přesvědčená.

Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu pak prohlašoval, že odvolání dozorčí komise bylo nezákonné, protože odvolat člena je údajně možné odvolat jen z určitých důvodů, tedy že člen přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce stanovené dle paragrafu zákona o neslučitelnosti funkcí, narušil-li důstojnost člena rady nebo dopustil-li se chování, které zpochybňuje jeho nestrannost a nezávislost při výkonu funkce. Doplňme, že tento argument už vyvracel Pavel Matocha, že toto jsou situace, kdy Rada člena komise odvolat nikoliv může, ale musí. Kraus pak kritizoval, že diskuse o tom, zda se členové dozorčí komise některého takového přečinu dopustili, neproběhla. Rekonstrukce státu tak vyzývá, aby se odložila volba členů komise, než situaci projedná volební výbor Sněmovny.

Před budovu ČT se vrátil i Václav Němec z iniciativy Vraťte nám stát, který řečnil už na předchozí autodemonstraci. Dnešní stav dle něho není překvapením, „nejagilnější“ radní v „šikanózním jednání“ vůči ČT a v její destrukci mají prý podporu „spodních proudů české politiky“. „Mají podporu prezidenta Zemana, mají podporu Institutu Václava Klause, mají podporu extremistických sil, jako je komunistická strana Československa, nebo Čech a Moravy, pardon, jako je SPD a Trikolóra a tak dále. Už to samo o sobě je velmi varovné,“ prohlašoval s tím, že současné události je třeba číst v tomto kontextu. I on se odkazoval na údajnou nezákonnost náhlého odvolání.

ČT prohlásil za poslední ostrůvek nezávislosti, když jsou česká média údajně čím dál více ovládána oligarchy. „Pokud si necháme vzít tyto poslední nezávislé ostrůvky žurnalistiky u nás, tak se postupně propadneme do kalných vod neliberální demokracie a odtud už je jenom krok k autoritářským a diktátorským režimům. Takovým, jaké známe na východ od nás,“ pravil. „Není náhodou že Hana Lipovská a další radní, kteří jsou velmi agilní v likvidaci České televize, tak jsou smutnými hrdiny alternativních médií včetně skutečně proruských médií, jako je Sputnik, Aeronet a tak dále. Takže vidíme, že je tady i zájem z nedemokratických zemí, které mají ten nedobrý zvyk, že se vměšují do našich vlastních vnitřních záležitostí a oni dobře vědí, že nezávislá média a Česká televize představují jeden z pilířů, na nichž stojí křehká stavba liberální demokracie a demokracie jako takové,“ konstruoval filozof.

Vyzýval k tomu, aby rada nevolila dozorčí komisi, když jsou pochyby o zákonosti jejího odvolání a dokonce i k tomu, aby poslanci uvažovali o odvolání těch členů rady, kteří se dopustili tohoto nezákonného jednání v souvislosti s dozorčí komisí, ale i s jinými kroky. Pro úplnost, pro odvolání komise hlasovalo 10 ze 13 přítomných radních.

Z autodemonstrace se vrátil i senátor David Smoljak. Tvrdil, že se právní experti shodují, že odvolání bylo nezákonné. Jako Roll připodobnil situaci ke spacákové revoluci, tedy že tenkrát vysílala Česká televize a tzv. Bobovize. A nyní se o funkce budou přetahovat dvě dozorčí komise.

Je podle něj naprosto nezodpovědné vnášet chaos do média veřejné služby, když panuje chaos už okolo státního rozpočtu. Zde doplňme, že Rada ČT by měla být nezávislá na vládě či Poslanecké sněmovně ČR. Smoljak se ohradil, že podle Babišova tvrzení vyvíjí Senát tlak na Radu ČT, a argumentoval, že jen přijali usnesení, aby se záležitostí zabýval volební výbor Sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …