Ombudsman Křeček vzpomíná: Nevím, odkud berete přesvědčení, že váš názor je jedině správný

07.06.2020 18:20

Stanislav Křeček bude 100 dní ombudsmanem. Česko si také letos připomíná deset let od úmrtí ombudsmana Otakara Motejla. Křeček se proto zamyslel nad rolí veřejného ochránce práv ve společnosti a nad tím, jak úřad proměnila Anna Šabatová.

Ombudsman Křeček vzpomíná: Nevím, odkud berete přesvědčení, že váš názor je jedině správný
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček
reklama

Uznávaný právník, exministr spravedlnosti a první český ombudsman Otakar Motejl vtiskl této instituci jistý ráz. Stanislav Křeček, čtvrtý český ombudsman, dal v textu pro Lidové noviny najevo, že by se rád vrátil k takovému pojetí úřadu, jaké prosazoval Motejl. Daleko od modelu, jaký prosazovala Anna Šabatová. Šabatová jako ombudsmanka navázala spolupráci s organizacemi, jako jsou Prague Pride v projektu We air fair, Nesehnutí apod.

V roce 2007 Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že Česká republika diskriminovala romské školáky tím, že byli zařazeni do tzv. zvláštních škol. Motejl se prý tehdy přikláněl spíše k názoru, že každá země pracuje s určitými specifiky svého vzdělávacího systému a s dětmi, a má na to právo. Zvlášť s ohledem na to, že se i romské děti dařilo vzdělávat.

V r. 2011 druhý veřejný ochránce práv P. Varvařovský píše Helsinskému výboru, v jehož čele tehdy stála A. Šabatová, dopis, ve kterém píše: ‚Nevím, odkud berete přesvědčení, že Váš názor je jedině správný a kdo ho nesdílí, budiž dán na pranýř... Z reakce jiných čtenářů naopak vyplývá, že jsou rádi, že český ombudsman má vlastní rozum a soudnost a nenechá svůj plášť vlát po větru, který je zrovna módní.‘ Každý musel usilovat jinak o svoji nezávislost…“ poznamenal Křeček.

Když si o sobě četl články v Respektu nebo v Deníku N, prý si vzpomněl na Varvařovského výrok určený Anně Šabatové. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…