Ombudsmanka Šabatová se zlobí na ministryni Maláčovou: Žádám nápravu!

27.11.2019 14:18

Úřady práce postupují nezákonně a neprůhledně při přidělování příspěvků aktivní politiky zaměstnanosti. Uvedla to dnes mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ombudsmanka Anna Šabatová podle ní zjistila, že úřady žádosti o příspěvek vyřizují neformálně, uvedla ČTK.

Ombudsmanka Šabatová se zlobí na ministryni Maláčovou: Žádám nápravu!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí
reklama

Své zamítnutí zpravidla neodůvodní, a jejich postup tak nelze přezkoumat. Jde třeba o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa, na dojíždění, zapracování či úhradu rekvalifikace. Šabatová žádá vládu, aby tuto praxi úřadů práce napravila.

Ombudsmanka podle mluvčí z více stížností zjistila, že úřady žádosti o příspěvek vyřizují neformálně. Rozhodne-li se úřad žádosti vyhovět, uzavře s žadatelem dohodu a příspěvek poskytne. Pokud žádosti nevyhoví, žadatele o tom podle ombudsmanky jen neformálně vyrozumí, například dopisem, telefonicky či při osobní schůzce. Vyrozumění však zpravidla neobsahuje odůvodnění, proč nebylo žádosti vyhověno. Žadatel se tak podle Šabatové nedozví, z jakých skutečností úřad práce při posuzování vycházel, jestli má závěry podložené a z jakých konkrétních důvodů žádost nevyhověla zákonným požadavkům.

„Jsou to peníze státu, takže o jejich vyplacení či nevyplacení by měly úřady práce rozhodovat v souladu se zákonem, transparentně a tak, aby bylo možné jejich postup přezkoumat. Toho lze dosáhnout jen správním řízením, jako je tomu například u sociálních dávek, včetně těch nenárokových,“ uvedla Šabatová.

Hrazdílková uvedla, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová při jednání s ombudsmankou vyjádřila přesvědčení, že úřady práce žádosti posuzují komplexně a dbají, aby nevznikaly neodůvodněné rozdíly. Transparentnost a předvídatelnost posuzování žádostí jsou tak podle ní zajištěné i bez formalizovaného správního řízení.

Podle Šabatové však právě zachování zákonnosti, rovnosti, předvídatelnosti a právní jistoty nemůže neformální postup úřadu práce zajistit. Žádá proto vládu, aby Maláčové uložila zajištění nápravy formou metodického vedení úřadů práce k tomu, aby o žádostech o příspěvky aktivní politiky zaměstnanosti rozhodovaly ve správním řízení.

„V některých případech se může jednání úřadu práce žadatelům jevit jako svévole. Někomu úřad vyhoví, jinému ne a nedozví se proč, odůvodnění je velmi obecné, často jsou to jen prefabrikované fráze. Nejde navíc o rozhodnutí, takže se žadatel nemá jak bránit. Takhle netransparentní postup úřadu nemá v právním státě místo,“ uvedla ombudsmanka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

6:30 Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) má zaplatit pokutu ve výši 66 600 korun za nebezpečn…