Oni stávkovali, ale opatrně! Plaga se vysmál školskému odboráři. Jde o stávku, která měla ochromit školy. Jenže...

06.11.2019 19:26

Šéf školských odborů František Dobšík ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu vysvětloval, proč učitelé museli jít do stávky a kde podle jeho názoru selhal ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga. Prý nebyl dostatečně tvrdý při vyjednávání s ministryní financí za hnutí ANO Alenou Schillerovou.

Oni stávkovali, ale opatrně! Plaga se vysmál školskému odboráři. Jde o stávku, která měla ochromit školy. Jenže...
Foto: Petr Mašek
Popisek: Šéf školských odborů František Dobšík na protestní akci před ministerstvem školství

Předseda vlády Andrej Babiš na počátku roku sliboval učitelům, že jim přidá 15 procent. Teď vláda schválila desetiprocentní navýšení platů kantorů, a to ještě celých 10 procent nepůjde do fixní složky platů. Dvě procenta půjdou na odměny.

Anketa

Chystáte se oslavovat 30. výročí ,,Sametové revoluce"?

6%
94%
hlasovalo: 26623 lidí

Dobšík v rádiu prohlásil, že asi 80 procent učitelů stávku podpořilo. Moderátor Tomáš Pancíř oponoval, že tři pětiny škol fungovaly zcela normálně. Také ministr Plaga poukazuje na to, že stávky se účastnilo jen menší množství škol, takže akce odborů skončila debaklem. Podle Dobšíka to není pravda. Protesty podporují i jednotlivci. Jenže tak činili opatrně.

„Třeba na některých pražských školách paní ředitelky oznámily, že zrovna přišly peníze z Magistrátu a že kdyby učitelé stávkovali, tak by je nemusel dostat, a ono je to nějakých deset tisíc na hlavu. Takže toto považuji za nátlak,“ uvedl Dobšík.

Proto prý ministr Plaga neříká pravdu, když tvrdí, že si odboráři prošli debaklem. Podle hosta má na triku neúspěch ministr školství Robert Plaga, který mohl u ministryně financí za hnutí ANO Aleny Schillerové vyjednat více peněz, aby mohl splnit vládní sliby, ale on se spokojil s menším objemem peněz. Kdyby byl při vyjednávání důslednější, mohl podle Dobšíka získat dost peněz pro učitele a ještě by mu zbyly peníze na reformu školství. 

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

A protože žijeme v demokratické společnosti, odboráři využili své právo a rozhodli se demonstrovat. Pokud tím snad odboráři naštvali některé rodiče, Dobšík jim vzkázal, že se vláda ke kantorům nechovala fér a ti se tak museli ozvat.

„Vláda ukázala, že pro ni sociální dialog není asi takovou prioritou, protože jsme měli informace, že má vláda platy projednávat až příští týden,“ podotkl s dovětkem, že se nakonec všechno zázračně urychlilo a vláda platy už projednala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

18:18 Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

RADA ČESKÉ TELEVIZE Drtivý úder schytal ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na posledním leto…