Oprava Barrandovského mostu. Buďte ohleduplní, zní z BESIP

13.5.2022 8:06 odp.

V pondělí to vypukne, v Praze začne obávaná rekonstrukce Barrandovského mostu – nejvytíženější komunikace v Česku. Je třeba počítat s komplikacemi, než si pražská doprava na novou situaci zvykne. O tom, jak se na nové objížďky v metropoli připravit, hovořil v pátečním pořadu Interview ČT24 vedoucí oddělení BESIP na Ministerstvu dopravy Tomáš Neřold.

Oprava Barrandovského mostu. Buďte ohleduplní, zní z BESIP
Foto: TSK
Popisek: Barrandovský most

Uzavírka Barrandovského mostu nebude úplná, půjde jen o částečné uzavírky a snížení počtu jízdních pruhů – i to ale s dopravou značně zamává a vytvoří kolony. „Musím přiznat, že je to velké pražské téma, velké téma plynulosti dopravy v hlavním městě. Jako BESIP nás primárně zajímá zdraví a životy na silnicích. Plynulost dopravy má samozřejmě vliv na řidiče i na tu bezpečnost,“ upozorňuje Neřold.

Jak dobře je oprava mostu naplánovaná a koordinovaná? „Systém objízdných tras a toho, jak v Praze bude po čas oprav Barrandovského mostu, je v kompetenci Magistrátu hlavního města Prahy. Je tam úzká součinnost s Ředitelstvím silnic a dálnic, samozřejmě je informováno i Ministerstvo dopravy, které vychází vstříc posílením vlakových spojů, otevřely se sjezdy, které nejsou běžně používány. Myslím, že se udělalo, co se udělat mohlo,“ míní Neřold.

„Samozřejmě k tomu celku je třeba říct, že je to nejvytíženější dopravní tepna v zemi. Čili tam neexistuje ideální řešení. Je zcela logické, že když k opravě dochází, že to způsobí komplikace a tím i, řekněme, větší rizika na bezpečnost,“ očekává Neřold.

Řidiče proto vyzývá k obezřetnosti, aby prostředí v rizikových místech bylo bezpečné. „Je to věc ohleduplného chování nás všech, samozřejmě je to i věc dohledu a dobré komunikace také ze strany města,“ doplnil.

Při opravě pražského Barrandovského mostu bude pro řidiče nejnáročnějších prvních deset dnů na Strakonické ulici. Kvůli bourání nájezdové rampy bude u mostu provoz zúžen do jednoho jízdního pruhu. Plynulost dopravy na mostě by tím ale ohrožena být neměla, řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě). 

Oprava začne v sobotu, kdy silničáři vyznačí dopravní omezení. Těžká technika přijede na místo v neděli a samotná oprava začne v pondělí. 

Opravy jsou rozděleny do několika let. Letos potrvají 110 dní a vyjdou na 594,5 milionu Kč. Most z roku 1983 je součástí městského okruhu a denně jej přejede na 140.000 aut. Dosud nebyl opravován.

Řidiče proto vyzval, aby používali dopravní aplikace s aktuálními informacemi o dopravě. „Podle studií chování řidičů je vždycky těch prvních 14 dní nejhorších, než si zvyknou na aktuální dopravní opatření a naučí se v tom jezdit. Proto očekáváme v prvních 14 dnech situaci zhoršenou,“ poznamenal Scheinherr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ublížený. Hysterický. Rakušan neměl říkat, že ho chtějí zničit a zabít

11:35 Ublížený. Hysterický. Rakušan neměl říkat, že ho chtějí zničit a zabít

„Hysterická tragédie.“ Tak někteří hodnotí facebookovou obhajobu „vnitro není lehká disciplína“ mini…