Organizátoři „předváděček“ mají novou fintu na zákazníky

14.09.2012 13:55

Lidé by si na předváděcích akcích měli dávat ještě větší pozor. Organizátoři objevili nový trik, jak obejít novelu občanského zákoníku a znesnadnit zákazníkům odstoupení od kupní smlouvy. Upozorňuje na to spotřebitelský časopis dTest. Na předváděcích akcích je hlavně seniorům prodáváno často předražené zboží. Prodejci podle České obchodní inspekce také klamou zákazníky a používají agresivní praktiky prodeje.

Organizátoři „předváděček“ mají novou fintu na zákazníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Novela občanského zákoníku, jež začala platit letos v květnu, odstranila obchodníky zneužívanou výjimku o sjednání osobní návštěvy. Obchodníci na předváděcích akcích a podomní prodejci pomocí této výjimky spotřebitele zbavovali možnosti odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů.

Pokud je zboží opraveno nebo upraveno, nelze od smlouvy odstoupit

Právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička ale upozornil, že zákonodárci zároveň zavedli novou výjimkou, která se vztahuje pouze na opraváře. Nově proto platí, že pokud je zboží opraveno nebo upraveno v místě určeném spotřebitelem, tak nelze od smlouvy odstoupit. V ostatních případech je zákazník chráněn čtrnáctidenní lhůtou.

Obchodníci si tak na předváděcích akcích už nesjednávají návštěvy u spotřebitele, které jsou často fiktivní, zákazníka ale nechávají podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí. "Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva nebo její část, která obchází zákon, je neplatná," podotkl Borovička.

Senioři, kteří nemají hotovost, na předváděcích akcích podepisují i úvěrové a rozhodčí smlouvy. Také od těchto smluv je podle Borovičky možné odstoupit, protože zanikají spolu se smlouvami o koupi. Spotřebitelé to ale musí oznámit úvěrové společnosti.

Inspekce přišla na agresivní obchodní praktiky. Upozorňuje i na neposkytování informací o reklamacích

ČOI letos zjistila závady na dvou třetinách kontrolovaných předváděcích akcí. Nejčastějším porušením zákona na předváděcích akcích zůstává používání nekalých obchodních praktik, včetně těch agresivních. "Přetrvávají i nedostatky v poskytování informací o podmínkách uplatnění práva z odpovědnosti za vady prodané věci, včetně podmínek pro uplatnění rozporu s kupní smlouvou a samotném reklamačním řízení," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle ČOI výsledky kontrol opakovaně potvrzují, že obchody uzavírané mimo prostory obvyklé k podnikání nadále patří k nejproblematičtějším formám prodeje na území České republiky. Četné stížnosti současně svědčí o tom, že přes veškeré mediální aktivity a upozornění ČOI zájem o ně neklesá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…