Osobně uctí Palacha šéf kanadské Dolní sněmovny, věnci Babiš a Zeman

13.01.2019 9:01

Památku studenta Jana Palacha, který se před půl stoletím upálil na protest proti okupaci Československa, uctí vedle českých politiků v pátek 18. ledna předseda Dolní sněmovny kanadského Parlamentu Geoff Regan. Spolu se svým českým protějškem Romanem Vondráčkem (ANO) tak učiní na Karlově univerzitě, píše ČTK.

Osobně uctí Palacha šéf kanadské Dolní sněmovny, věnci Babiš a Zeman
Foto: František Dostál
Popisek: Jan Palach, výřez

Věnec plánují poslat jako připomínku události premiér Andrej Babiš (ANO), který příští týden stráví na cestách po Asii, a prezident Miloš Zeman. Přímo v den výročí Palachova činu 16. ledna plánuje na Václavském náměstí vystoupit předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Regan Palachovu památku uctí v Karolínu během dvoudenní oficiální návštěvy Prahy. „Připomenou si rovněž roli Kanady v podpoře československého exilu po invazi vojsk států Varšavské smlouvy v roce 1968. Předseda Sněmovny následně uvede svým příspěvkem přednášku Regana a zúčastní se následné diskuze,“ uvedla k páteční návštěvě Karlovy univerzity mluvčí šéfa poslanecké komory Barbora Štenglová.

„Pan prezident zašle věnec prezidenta republiky,“ sdělil ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Na dotaz, kam bude věnec směřovat, uvedl, že věc ještě Hrad „promýšlí“. Formu poslání věnce zvolil kvůli své nepřítomnosti i Babiš. „Nemůže se bohužel zúčastnit pietních akcí osobně. V zastoupení nechá položit květiny na pietní místo na Václavském náměstí a k Filozofické fakultě,“ sdělila ČTK vedoucí tiskového oddělení Strakovy akademie Vanesa Šandová.

Kubera vystoupí na Václavském náměstí ve středu v 17:00 na akci pořádané společností Mene Tekel. „Informovali pana předsedu, že je nejvyšším a v podstatě jediným ústavním činitelem, který tam bude,“ řekla ČTK mluvčí Senátu Eva Davidová.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Palach se upálil na protest proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V Praze Palachův čin připomíná pamětní deska v dlažbě Václavského náměstí, další je na zdi Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí a také hrob na Olšanech. Nově přibude pamětní dlaždice na nádvoří Karolina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…