Ostrý právník Kysela: Pandury jsou asi tak odolné jako trabant. Chceme po sobě střílet na ulicích?

03.01.2017 22:27

Mělo by do české ústavy patřit právo nosit zbraň? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom hovořil ústavní právník Jan Kysela, který záměr ministra vnitra Milana Chovance zpochybňoval. Zdá se mu totiž, že se stát chová jako kolos na hliněných nohou. Aby své tvrzení podpořil, vzpomněl na obrněná vozidla Pandur, která jsou prý asi tak odolná jako trabant.

Ostrý právník Kysela: Pandury jsou asi tak odolné jako trabant. Chceme po sobě střílet na ulicích?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Právník Jan Kysela
reklama

Ústavní právník považuje novelu o držení zbraně za nadbytečnou, protože použití zbraně je ošetřeno na úrovni standardního trestního zákoníku. „A pokud ta nová úprava nebude znamenat to, že někdo bude volně střílet na kohosi jiného, protože ho bude považovat za teroristu, což ministerstvo asi nechce, je ústavní novela zbytečná,“ konstatoval host.

Kromě toho stát přiznává, že je to sice kolos, ale v zásadě kolos na hliněných nohou, který prý přiznává, že nebude schopen hájit občany, ať přijme policistů kolik chce, což je problém. „Mně se zkrátka zdá, že moderní stát je stát, který by měl mít monopol na použití legálního násilí. Ale tady ten stát říká, že to nezvládá, a přesouvá část odpovědnosti na občany,“ posteskl si Kysela.  

Připomněl také, že ve sněmovně leží ústavní úprava, po jejímž přijetí bude možné vyslat českou armádu do zahraničí na záchranu občanů. Host si klade otázku, zda obdobnou novelu potřebujeme, když čeští občané nejsou unášeni nijak pravidelně a naše armáda rozhodně není tak velká jako armáda USA.

„U nás se o armádě mluví třeba v souvislosti s tím, že se na silnice dostane konvoj armádních vozidel a dojde k nehodě, při které se ukáže, že jsou ta vozidla zhruba tak odolná jako trabant,“ zaznělo z úst hosta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…