P*rnokanál. Splašky z vlády. Češi se baví trapasem Blatného a spol. Ale až uvidí účet, sranda je přejde

29.01.2021 12:57

Nově založený profil úřadu vlády na populární sociální síti TikTok vyvolává velkou pozornost. K jeho propagaci, která vyšla vládu na půl milionu, zaznívá kritika hned od několika známých českých influencerů. Někteří z nich si posvítili na podivnosti vzniku firmy, se kterou úřad smlouvu o propagaci uzavřel. Zaznívá také velký výsměch ze strany veřejnosti, úřadu už zakládá profil i na stránkách pro dospělé. A korunu všemu nasadilo parodické propagační video Strakovy akademie ve zcela opačném nelichotivém světle.

P*rnokanál. Splašky z vlády. Češi se baví trapasem Blatného a spol. Ale až uvidí účet, sranda je přejde
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný s influencery Jakubem Gulabem a Annou Šulcovou

V prvním příspěvku představují na TikToku úřad vlády známí čeští influenceři. Prvním z nich je Anna Šulcová. „Ahoj, ráda bych vám ukázala prostory Strakovy akademie, ve které sídlí vláda České republiky v čele s předsedou vlády. V této části budovy, které se říká ‚U Masaryka‘, můžete vidět fotky všech českých premiérů společně se státními symboly. Zde procházíme částí k hlavnímu vchodu a koukejte na ten lustr!“ představuje na TikToku úřad influencerka Anna Šulcová.

Po chvíli si slovo přebírá influencer Jakub Gulab, který provádí sledující venkovní částí Strakovy akademie. „Tato část zatím není přístupná veřejnosti, ale po rekonstrukci určitě brzo bude. Tam, kam ukazuji, jsou okna pana premiéra,“ zvedá ruku směrem k akademii Gulab.

@strakovka

Vítáme vás na oficiálním účtu Úřadu vlády České republiky ???? @annasulc & @jakubgulab vás provedou prostory Strakovy akademie, kde sídlí vláda ČR!

? Pieces (Solo Piano Version) - Danilo Stankovic

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

69%
31%
hlasovalo: 18258 lidí
Oba se pro své youtuberské kolegy stali pro tento svůj počin terčem posměchu. „Tak hlavně, že víme, kde má okna Andrej Babiš. Přístě doporučíte, ať ho vaši sledující volí?“ reaguje na propagaci ve svém instastories bývalý rapper a youtuber Jonáš Čumrik, známý také jako Johny Machette. Prostředí TikToku se podle něj dá dobře využít s placenou reklamou v takovém objemu i bez influencerů. 

„Mám tolik otázek a nevím, kde začít, nervy mám jen jedny. Ty vole!“ spustil následně Čumrik. „Za jak dlouho že jsou volby? Za druhé, pokud se influencer stane tváří komunikace pro úřad vlády, znamená to, že ten člověk souzní s tím, jak se ta vláda chová? Nejspíše asi ano, ne?“ pokračuje.

Za povšimnutí pak stojí, že úřad uzavřel smlouvu o propagaci na TikToku, Instagramu a YouTubu za půl milionu korun s firmou Medialer, s.r.o. Čumrik naznačil, že samo o sobě zavádějící je už jen to, že tato agentura vznikla v listopadu 2020 se vstupním kapitálem 1000 korun a jejím jednatelem je právě Gulab, který vystupuje v propagačním videu.

Hrozí se nad skutečností, že je vláda v době krize schopná dát zřejmě z veřejných peněz půl milionu na takovou kampaň. „Když to platí úřad vlády, tak to platíme my jako všichni za Aničku a Jakuba?“ pozastavuje se.

Podobný postoj sdílel na svém twitteru také oblíbený youtuber Karel Kovář alias Kovy, který se ve své tvorbě kromě jiného snaží vtipnou formou uvádět mladou generaci do politického dění.

„Pardon, já se 8 let snažím k podobným věcem nevyjadřovat, ale 500 tisíc na TikTok z veřejných peněz na kampaň pro vládu s agenturou (=pochybný tiktoker s litrem vkladu) je fakt mimo. V téhle době, kdy se stát zadlužuje na desetiletí. Úžasný. Až budu příště platit daně, juchnu si,“ povzdechl si.

A Blatný vyfocený s Gulabem a Šulcovou si vysloužil i zmínku na stránce Český politický bizár. „Pískej konec!“ prosí sběratelé toho nejpodivnějšího, co česká politika nabízí.

Podle tvrzení vládního úřadu Šulcová i Gulab vytvořili vše zcela zdarma. Půl milionu korun jde pouze na propagaci.

Úřad vlády na svých webových strankách také uvedl, že kampaň má za cíl především vyvracení dezinformací o očkování na covid-19, trvat má do poloviny února. V jednom ze sedmi krátkých videí na toto téma se má objevit také ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Jak má česká povaha ve zvyku, do situace vkládá i svůj typický humor. Jeden vskutku zajímavý parodický počin představil na svém twitteru uživatel Petr Vrána. A sice že úřadu vlády založil OnlyFans, jedná se o platformu, na které převážně ženy sdílejí erotický až pornografický obsah, který poté prodávají svým fanouškům. Od vlády tak podle něj můžeme čekat i propagaci lechtivého materiálu. „Zítra očekávám 500 000 na účtu,“ dodal Vrána s nadsázkou.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25504 lidí
Na ještě vyšší kreativní úroveň pozvedl představení vládního TikToku reportér Janek Rubeš říkající si „kluk z Prahy“, který se proslavil investigativní tvorbou a reportážemi, v nichž odhaloval podvodníky v Praze i dalších českých městech.

Na chvíli se tedy vžil do role influencerů a prostředí Strakovy akademie představil pěkně po svém a rozhodně ne už v tak pozitivním světle: „Třeba tato lampa je skutečně moc důležitá, protože je k ní vstup zakázán,“ poukázal skutečně na lampu obehnanou plotem.

„Kolem celé Strakovky jsou také tyhle nápisy ‚Pozor‘,“ přestavil s rozjařeným úsměvem cedule upozorňující na kamerový systém střežící objekt.

V dalším prostřihu se objevuje hashtag upozorňující na spolupráci a coby influencer k němu lidi nabádá. „Očkujte se!“

„A kdyby vás třeba zajímalo, co taková vláda dělá, tak dělá různá opatření. Jedno třeba udělala tady, když zavřela tuto restauraci,“ ukazuje následně na obrovský billboard za svými zády, s informací o dočasném uzavření restaurace z důvodu vládních opatření.

Poté se přesunul na parkoviště úřadu vlády, které v podstatě vzniklo z tamní náplavky. „Této části u řeky se v Praze říká naplávka, ale zaměstnanci úřadu vlády tomu říkají parkoviště, protože jen oni tady mohou parkovat svá auta,“ komentoval záběr na náplavku plnou aut.

Poukázal také na neekologické chování – jak splašky z úřadu vlády znečišťují řeku Vltavu. „Všechny splašky z úřadu vlády vytékají touto trubkou přímo do Vltavy,“ pokračoval Rubeš. Pak opět následoval krátký prostřih s apelem na občany „očkujte se“.

„Aby se skutečně na úřad vlády nikdo nedostal, je tady také krásný plot, asi barokní,“ natočil zátarasy podivně přivázané řetězem k hlavní bráně do Strakovy akademie. „Opravdu smart řešení,“ poznamenal.

Ve svém parodickém propagačním videu představil v pravém světle znečištěné prostředí úřadu, od zablácené pohozené roušky na ulici, až na smetiště z povalujících se plastových lahví a pytlů s odpadky. „Doufám, že se vám prohlídka okolí úřadu vlády moc líbila, je to skutečně kouzelné místo,“ dodal s notnou dávkou ironie na závěr.

 

 

K propagaci profilu se připojil i sám premiér Andrej Babiš. „Strakovka je prý ode dneška i na TikToku, sice nevím, co to je, ale doma mi to občas ukazují děti. Sledujte,“ napsal ve svém tweetu.

 

 

Sociální síť TikTok mají v oblibě i politici. V posledním měsíci se na něj přidal opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09). V minulosti zde měl účet i šéf Pirátů Ivan Bartoš, který jej později smazal. Nebo pražský primátor Zdeněk Hřib.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…