Palestinci stále nevysvětlili důvod pro přechovávání zbraní na ambasádě

10.01.2014 17:51

Palestinské ministerstvo zahraničí v diplomatické nótě české straně nevysvětlilo důvod držení zbraní na pražské ambasádě. Potvrdilo jen existenci dvanácti zbraní, které prý pocházejí z osmdesátých let a nebyly použity. České ministerstvo nadále považuje jejich držení za porušení zákona. Oznámila to mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová. Palestincům kvůli původu zbraní pošle ministerstvo novou diplomatickou nótu.

Palestinci stále nevysvětlili důvod pro přechovávání zbraní na ambasádě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova budoucí palestinské ambasády v Praze

České ministerstvo zaslalo do Palestiny žádost o vyjádření kvůli výbuchu trezoru, při kterém na Nový rok zemřel palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál.

Původ zbraní objasnili. Důvod ale Palestinci stále nevysvětlili

"Dostali jsme nótu, ve které vysvětlují původ zbraní, které byly nalezeny v rezidenci zemřelého palestinského velvyslance, nicméně nevysvětlují důvod, proč tam byly ty zbraně podle našeho názoru nelegálně," řekla Grohová. "My nadále trváme na tom, že šlo o porušení právního řádu České republiky, a to zákona o palných zbraních a střelivu," dodala. Ministerstvo podle ní nyní čeká na výsledky expertního šetření.

Palestinci podle Grohové potvrdili informaci, že se na jejich pražské ambasádě nalézalo 12 zbraní s tím, že se jedná o staré zbraně z osmdesátých let minulého století. "Byli jsme ujištěni, že ty zbraně nebyly použity, že byly uskladněny," poznamenala. "Nicméně nebylo dostatečně vysvětleno, proč byly nadále z našeho pohledu ilegálně uchovávány na jejich misi," dodala. Palestinci své české protějšky ujistili, že "palestinská strana respektuje zákony a dodržuje dohody a hodlá v tom pokračovat i nadále".

Na nótu odpovídáme nótou, podle níž nebyly zbraně řádně deklarovány

"Na jejich nótu odpovídáme nótou našeho ministerstva zahraničí palestinskému ministerstvu zahraničí, ve které konstatujeme, že zbraně nalezené v rezidenci zemřelého palestinského velvyslance nebyly řádně deklarovány a přihlášeny dle zákona," doplnila.

Ambasadora smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam byl trezor krátce předtím přestěhován.

Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování, nešlo podle ní o teroristický čin.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…