Pamatujete na Lubomíra Poula, šéfa úřadu vlády, sekýrovaného Nagyovou? Teď bude pro církev spravovat zrestituovaný majetek

23.10.2015 11:29

Předsedou dozorčí rady firmy, která bude pro katolickou církev spravovat nemovitosti nabyté v rámci církevních restitucí, bude bývalý vedoucí úřadu vlády v době premiérování Petra Nečase Lubomír Poul. Informoval o tom server Dotyk.cz s tím, že Poul patří k lidem, o které se zajímala policie v souvislosti se „špionskou“ kauzou Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Pamatujete na Lubomíra Poula, šéfa úřadu vlády, sekýrovaného Nagyovou? Teď bude pro církev spravovat zrestituovaný majetek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vila Lubomíra Poula

„Podle uniklých odposlechů se měl zapojit do tajného sledování osobního řidiče Nagyové a jeho údajné milenky,“ píše server s tím, že při rozsáhlé policejní razii v červnu 2013 byl Poul dokonce na čas zadržen. Ze žádného trestného činu obviněn nebyl, i když prý jisté indicie o nezákonném či nestandardním chování přetrvaly. „Podezření tam je, ale důkazní situace není taková, aby to překročilo hranici a šlo o důvodné podezření,“ uvedl letos v březnu státní zástupce Rostislav Bajger, proč Poul není v této kauze mezi obžalovanými. „I kvůli obavám z vlastního trestního stíhání odmítl Poul před soudem jakožto předvolaný svědek vypovídat,“ uvedl server.

Celý text je ZDE

Loni v únoru pak noviny psaly například o tom, že Poul měl jako vedoucí úřadu vlády umožnit, aby se mohla Nečasová dostat ke zprávám kontrarozvědky, které jsou v různých stupních utajení. Nečasová je přitom jen držitelkou prověrky na nejnižší stupeň utajení „vyhrazené“, prověrky na další tři vyšší stupně utajení už dává NBÚ. Poul údajně s utajovanými dokumenty nenakládal podle zákona. Některé z nich prý měl uložené jen ve skříni, tedy nikoli v trezoru nebo v uzamčené spisovně. Deník Právo loni v únoru uvedl, že Poul dokonce musel opakovaně navštívit sídlo NBÚ a vysvětlovat tam nepořádek s dokumenty ve svém bývalém zaměstnání na Úřadu vlády. Zdroj zmíněného listu prý uvedl, že kvůli tomu „binci na úřadě mu nechtějí lidé z NBÚ dát patřičnou prověrku“.

Z výnosů chce církev hradit část nákladů na pastorační aktivity

Poul má být podle Dotyk.cz předsedou dozorčí rady firmy Agricola Isidor, která byla do obchodního rejstříku zapsána letošního 22. září. Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub serveru sdělil, že Agricola Isidor má charakter majetkového fondu. „Slouží k získávání nemovitého majetku a z výnosů jeho pronájmu by církev měla krýt část svých nákladů na pastorační aktivity,“ řekl Holub. Zatím prý není rozhodnuto, jak velkým objemem nemovitého majetku bude Agricola Isidor disponovat.

Podle serveru budou do Agricola Isidor začleněny minimálně některé v církevních restitucích navrácené zemědělské nemovitosti, jež církev hodlá nadále pronajímat farmářům a soukromým zemědělským firmám. Určitě prý ale nepůjde o lesní pozemky, které tvoří páteř vydávaného majetku a o něž se katolíci naopak chtějí postarat sami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…