Pamatujete na primátora Brna Onderku? Teď ho posadili do dozorčí rady ČD Cargo

01.04.2017 6:36

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) se stal členem dozorčí rady státní firmy ČD Cargo, která zajišťuje nákladní železniční dopravu. Valná hromada už Onderkovu nominaci odsouhlasila, do nové funkce nastupuje ode dneška a v dozorčí radě nahrazuje advokáta Jana Harta, informovaly dnešní Lidové noviny (LN).

Pamatujete na primátora Brna Onderku? Teď ho posadili do dozorčí rady ČD Cargo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Onderka
reklama

„Dovolil jsem si jeho jméno navrhnout panu premiérovi a on souhlasil. Je to čistě pragmatický krok, Roman Onderka problematice rozumí, a bude dobré, aby pomohl dohlédnout na jednolitý management firmy, která podle mého názoru není v dobré kondici,“ řekl deníku poslanec Jan Birke, místopředseda a dopravní expert ČSSD.

Onderka na začátku své kariéry pracoval jako mechanik Adamovských strojíren a působil v pozici vozmistra v brněnských Českých drahách. Poté začal pracovat v odborech. Získal dva vysokoškolské tituly – na Vysoké škole Karla Engliše v Brně a na brněnském Vysokém učení technickém. V letech 2007 až 2011 byl Birkeho předchůdcem na postu stínového ministra dopravy. Primátorem druhého největšího města v republice byl v letech 2006 až 2014.

Onderkovo angažmá může podle Lidových novin více než s jeho železničářskou odborností souviset s jeho ukotvením v buňce ČSSD v části Brno-střed. Někdejší primátor patříval ke spojencům Jeronýma Tejce, který kritizuje současné vedení ČSSD. Nyní ale Onderka zakopal válečnou sekeru s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a míří do dozorčí rady dceřiné společnosti Českých drah. „Výměnou za to mohl slíbit vedení ČSSD loajalitu a zaříznutí Tejce na kandidátní listině. Právě to mohlo Tejce finálně znechutit,“ uvedl deník. Tejc v pátek oznámil, že v podzimních volbách do Sněmovny už nebude kandidovat a zamíří do advokacie.

Po Tejcově odstoupení se Onderka stal dvojkou brněnské ČSSD pro sněmovní volby hned za předsedou poslanců ČSSD Romanem Sklenákem. O pořadí na jihomoravské kandidátce, kterou má vést Sobotka, rozhodnou vnitrostranické volby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…