Pamětník Jaroslav Bašta: Dnešní situace připomíná atmosféru při vzniku Charty 77

08.01.2017 7:11

Jaroslav Bašta u příležitosti 40. výročí zrodu Charty 77 dospívá k jednomu klíčovému závěru. Dnešní situace je podle jeho názoru hodně podobná té tehdejší. Tehdy signatáři hájili právo skupiny The Plastic People of the Universe. Dnes je třeba hájit toto právo znova, protože odlišné názory jsou vystaveny kritice. Stačí se podívat na Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Milana Chovance (ČSSD).

Pamětník Jaroslav Bašta: Dnešní situace připomíná atmosféru při vzniku Charty 77
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Signatáři Charty 77 bránili hudební skupinu před zvůlí komunistického státu. Komunisté nehodlali trpět styl života odlišný od normalizační šedi. Bašta si na to prý velmi dobře vzpomíná.

„A tato vzpomínka mi pomohla porozumět, proč se mi tak ze srdce hnusí snaha o vytváření seznamů ‚dezinformačních a prokremelských‘ webů a vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. Když jsem pak pozorně četl opakovaná vyjádření ministra Chovance a koordinátorky centra paní Romancovové, že chtějí bránit Českou republiku před nepravdivými informacemi, které mohou ohrozit důvěru občanů ve svůj stát a politiky, v demokracii a naše spojenecké závazky k NATO a EU, začal jsem po nebezpečných dezinformacích také pátrat,“ napsal někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta v komentáři pro server První zprávy.cz.

Celý komentář naleznete zde.

A skutečně dezinformace našel. Konkrétně prý v seznamu údajně prokremelských a dezinformačních webů think-tanku Evropské hodnoty. Kritéria pro určení dezinformačního webu jsou určena tak vágně, že už je podrobil kritice nejeden odborník. A přece vzniklo krátce po tomto seznamu i Chovancovo centrum, které jeho současná šéfka Eva Romancovová hájí takřka do roztrhání. Pravděpodobně tak činí s vírou, že dělá to nejlepší, co může, jenže cesta do pekel bývá často dlážděna těmi nejlepšími úmysly.    

„Ministr vnitra, koordinátorka centra i obhájci Evropských hodnot nám neustále tvrdí, že nebudou nic cenzurovat. Nevěřím jim to, přestože slibují, že budou pouze pomlouvat, zastrašovat, ostrakizovat a zbavovat opoziční či protirežimní internetové weby zdrojů financování. Doufají totiž, že pak přijde nejúčinnější forma cenzury – autocenzura. Nějak si nevšimli, že nás v jistém smyslu vrátili o více než čtyřicet let zpátky, do doby postihu nonkonformních a jinak myslících občanů,“ udeřil na Chovance a spol. Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

12:45 Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

Server Blesk.cz již po osmnácté odvysílal pořad S prezidentem v Lánech. Zeman rozehrál svůj tradiční…