Pane Hermane, proč jste takový kolaborant, ptal se čtenář. Přečtěte si ministrovu odpověď

23. 10. 2015 12:43

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Postavil se čelem i k dotazům velmi ostrým, i k otázce: Proč kolaborujete? Rozepsal se o islámu, obraně křesťanských hodnot a potřebě říkat věci na rovinu. Sílu křesťanství dnes prý ukazuje např. papež František.

Pane Hermane, proč jste takový kolaborant, ptal se čtenář. Přečtěte si ministrovu odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

„Evropou se šíří islám, radikalizuje se, mešity rostou jako houby po dešti, imámové i řadoví muslimové šíří svoji víru, kudy chodí, ale dveře křesťanských kostelů jsou zavřené. Kde jsou křesťanští duchovní?“ ptal se ministra kultury čtenář serveru ParlamentníListy.cz vystupující pod přezdívkou křišťálová koule. „Proč nejdou blíž lidem? Proč jim nejsou oporou? Pak není divu, že se mnoho lidí nechá strhnout (i radikálním) islámem, který nabídne pocit opory, ale vcelku vzato se svými pravidly blíží pravidlům nejradikálnějších a nejbrutálnějších sekt. Pane ministře, jste člověk pohybující se v kultuře, politice i církvi. Zdá se vám tento stav v pořádku? Dokážete apelovat na duchovní, aby tento stav pro záchranu křesťanství změnili?“ ptal se dál.

Ministra prý tato situace znepokojuje stejně jako čtenáře, ale dodává, že si lidé snad začínají uvědomovat určité nebezpečí a řeší otázku, co patří do křesťanských hodnot, které je třeba chránit. Duchovní se dnes také snaží stát lidem blíž. „Současný papež František je dobrým příkladem za všechny,“ konstatoval šéf resortu kultury.

Tentýž čtenář chtěl následně od ministra slyšet, zda se mu zdá v pořádku, když je v Evropě popírání holocaustu označováno za trestný čin, ale v muslimském světě to není nijak ojedinělý jev, který si řada uprchlíků nese s sebou. Ministr odvětil, že uprchlíci, kteří dorazí do Evropy, musejí respektovat naše zákony.

Čtenář Venca H. následně ministrovi vytkl, že nesmyslně srovnává současnou muslimskou migrační vlnu s příchodem Vietnamců do naší země a znevažuje oběti na straně Sovětského svazu během druhé světové války. „Vážený pane Hermane, druhou světovou válku jsme nezvládli. Vyhráli ji občané SSSR za ohromných obětí (28 mil.). Nesrovnávejte laskavě toto s přílivem agresivních muslimů, nesrovnávejte muslimy a Vietnamce,“ napsal.

Další odpovědi ministra najdete zde

Herman poděkoval za vyjádření názoru a ujistil čtenáře, že na něj nikdo netlačí. Nechápe ale, proč je označen za kolaboranta. Neví o tom, že by s někým kolaboroval. Má naopak za to, že člověk musí nazývat věci pravými jmény. Historie ukazuje, že cokoli jiného nám jen uškodí.

Jakou kulturu podporujeme?

Herman se ale nevyjadřoval jen k uprchlíkům. Stranou jeho pozornosti nezůstaly ani dotace pro film a kulturu obecně. Pokud chceme kvalitní filmy, musíme naše umělce také podpořit. Totéž vlastně platí i o jiných tvůrcích. Vyspělé země ostatně umělce podporují a šéf resortu považuje Českou republiku za vyspělý stát, takže v dotacích na kulturu nevidí problém. V tomto duchu napsal čtenáři, který nevěřícně krotil hlavou nad „hymnou pražské kavárny“ od zpěváka Xindla X. V refrénu zve všechny posluchače do pražské kavárny dělat lumpárny. „Tak pojď k nám zahanbit slušný Čechy, ať Miloš má na koho svádět svoje neúspěchy,“ apeluje Xindl X.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …