Pane Putine, podívejte se, jak nás Čechy zajímáte. Petice stíhá petici! Michael Kocáb, Jiří Vyvadil, Zdeněk Svěrák a mnozí jiní

22.09.2014 9:17

Slova prezidenta Miloše Zemana, která pronesl na téma spekulací o účasti ruských vojáků na bojových operacích na Ukrajině, vyvolala reakci v podobě petice, která se od tohoto názoru distancuje. Jejími iniciátory jsou známí aktivisté Michael Kocáb, Martin Bursík a Jan Urban a připojit se prý může každý, kdo není „ani ryba, ani rak“. To ovšem zdaleka není jediná občanská iniciativa v tomto směru.

Pane Putine, podívejte se, jak nás Čechy zajímáte. Petice stíhá petici! Michael Kocáb, Jiří Vyvadil, Zdeněk Svěrák a mnozí jiní
Foto: Hans Štembera
Popisek: V rámci Pražského Majdanu účastníci zapalovali svíčky za padlé v konfliktu na Ukrajině
reklama

Rozruch vyvolala slova prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že na Ukrajině je občanská válka mezi dvěma skupinami obyvatelstva. Ruská pravidelná armáda tam podle něj nemá takové množství jednotek, aby se to dalo označit za invazi. Prezident k tomu odkázal na prohlášení ruského ministra zahraničí slovy: „Beru vážně prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.“ Tím podle všeho některé skupiny nadzvihl nejvíce.

Zemanova slova již na summitu NATO ve Walesu posměšně zpochybňoval švédský ministr zahraničí Carl Bildt, který se českých novinářů vyptával, zda v České republice vůbec máme tajnou službu, když si náš prezident není schopen obstarat vlastní informace a musí citovat ruskou stranu.

Následně se ozvalo i několik známých občanských aktivistů, kteří přišli s peticí nazvanou: Jsme Česká republika. Nechceme být „ani ryba, ani rak“. V podtitulu petice dodávají, že se jedná o petici občanů distancujících se od postojů prezidenta Zemana, ale i premiéra Bohuslava Sobotky.

Petenti se především distancují od výroku o důvěře ve slova ruského ministra zahraničí. Prezident podle nich ostentativně dává najevo, že Rusku věří více než našim spojencům v NATO. Žádají, aby tato slova byla vnímána jako soukromý názor prezidenta, nikoliv jako oficiální postoj celé České republiky a za sebe se od těchto slov distancují.

Na dotaz ParlamentníchListů.cz, co znamená sebevědomé prohlášení tvůrců petice „Jsme Česká republika“, jeden z jejích autorů, hudebník Michael Kocáb, uvedl: „Máme tím na mysli, že se Česká republika po roce 1989 stala pevnou součástí NATO, EU a Schengenského prostoru, tedy jiného politicko-ekonomicko-bezpečnostního souručenství než byl Sovětský svaz se svými satelity.“

„Zásluhou prezidenta Havla, ministra zahraničí Dienstbiera, ministra obrany Dobrovského a dalších politiků, kteří vzešli z Občanského fóra, jsme se stali zemí spolehlivou a předvídatelnou,“ uvedl dále Kocáb. Naši partneři z vyspělých demokracií nás podle něj brali vážně a těšili jsme se často většímu respektu, než jsme kdy mohli doufat. 

„Když však nástupem prezidenta Klause začala tato naše pozice postupně brát za své a když i prezident Zeman svými výroky, které v petici kritizujeme, ještě prohloubil vzrůstající nedůvěru k naší zahraniční politice, měli jsme za potřebné vyjádřit názor, že řada významných osobností našeho veřejného i politického života chápe stále Českou republiku v intencích, které jsem v úvodu popsal,“ uzavřel hudebník své vysvětlení.

Petici můžete přečíst a podepsat ZDE

Kromě toho je rozčílila Zemanova slova z rozhlasového rozhovoru, že „červenou čárou“, kterou by Rusko nemělo překročit, je anexe východní části Ukrajiny. Podle nich totiž tato prezidentova červená čára byla překročena již dávno, když Rusko obsadilo Krym. „Pominutí tohoto bezpochybného projevu velkoruské agrese je pohrdáním svébytností ukrajinského státu – i našimi vlastními dějinami,“ píše se v textu petice.

Rusko bez Putina, Moskva bez Lenina

„Když prezident Zeman řekl, že pro něj je jakási red line až anexe nebo pokus o anexi východní části Ukrajiny, nepřijatelně opominul fakt, že již před tím Rusko flagrantně porušilo mezinárodní úmluvy a s pomocí svých zbraní a vojáků zabralo a připojilo celý Krym, výsostné území Ukrajiny,“ řekl k tomu Kocáb pro ParlamentníListy.cz. Referendum proběhlé obrazně „pod ruskými bodáky“ podle něj tuto mezinárodní agresi nelegitimizuje.

„Stejný scénář použil Hitler při anšlusu Rakouska - včetně předcházející infiltrace německými bezpečnostními složkami, včetně vítání místním obyvatelstvem, včetně následného referenda,“ připomíná.

„Sovětská armáda, která již předtím potlačila v červnu 1953 východoněmecké povstání a  v listopadu 1956 maďarské povstání, drze vtrhla v srpnu 1968 do Československa a přerazila tak páteř oběma našim národům. I když k odtržení části našeho státu tehdy nedošlo, nezvané okupanty jsme vyprovodili až za dlouhých 23 let,“ vysvětlil souvislost s českými dějinami.

Kromě Zemana ale autoři petice vyjadřují nesouhlas se všemi politiky, kteří zpochybňují účinnost hospodářských sankcí. „Jakkoli přišly pozdě a odtržení Krymu nezabránily, jsou nejvýznamnějším aktem zásadního nesouhlasu s postupem Ruska proti svrchovanosti Ukrajiny,“ konstatuje kategoricky petice. Alternativou těchto sankcí je podle nich buď otevřené mnichovanství tolerující agresora, nebo vojenský konflikt s Ruskem, který si ale nikdo rozumný nepřeje.

Michael Kocáb považuje za nejzásadnější, že sankce jsou nejvýznamnějším aktem nesouhlasu s Ruskem, na kterém se západní země dokázaly shodnout.

„Nejsem žádný eurohujer a už vůbec netoužím po silovém řešení konfliktu, ale neschopnost udržet společnou pozici, či dokonce přivírat oči před stupňujícími se územními požadavky agresora se těžce nevyplácí,“ říká hudebník. Politika appeasementu, kterou Evropa praktikovala ve 30. letech 20. století, podle něj vedla k největší tragédii lidstva.

„Nezapomínejme, že válečná stezka bývalého šéfa ruské bezpečnostní služby FSB (nástupkyně KGB) Vladimira Putina, která započala druhou rusko-čečenskou válkou, pokračovala vojenským konfliktem s Gruzií a vyvrcholila anexí Krymu, stále není u svého konce,“ varuje.

Přes to všechno ale cítí určitou naději. „Dobrým znamením je ale mnohatisícový mírový pochod v Moskvě, Petrohradu či Novosibirsku, kde Rusové skandovali hesla jako: ‚Ukrajino odpusť‘ nebo ‚Rusko bez Putina, Moskva bez Lenina,“ připomíná.

Pokud čeští politici zpochybňují sankce, znamená to prý projev lhostejnosti k vlastní budoucnosti, krátkodechou vychytralost, nebo dokonce změnu v zahraničně politické orientaci země, proti které je třeba kategoricky protestovat. Ke stejnému závěru došlo kromě autorů petice několik dalších osobností, které se staly jejími prvními signatáři.

Je to například bývalý ministr vnitra Jan Ruml, scénárista Zdeněk Svěrák, europoslanec Jaromír Štětina, režisér Fero Fenič, moderátorka Lejla Abbásová, nebo senátorka Eliška Wagnerová.

Západ v současné podobě končí

Není to jediný projev občanské aktivity, který během víkendu vzbudil rozruch. V sobotu zaslal advokát a zakladatel společnosti Přátelé Ruska v České republice dopis samotnému ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, ve kterém jej vyzývá, aby aktivněji vstoupil do mezinárodních vztahů v Evropě i ve světě.

„Naše skupina je jednoznačně přesvědčena, že bez aktivní role Ruska nemůže být světový mír a bez plného zapojení Ruska do zcela nové obranné architektury Evropy mnoho šancí nemá,“ píše se v dopise. Dále ruského prezidenta prosí, aby měl trpělivost se západními politiky a byl si vědom, že jeho schopnost strategického myšlení mu nad nimi vždy bude dávat převahu.

Pro ParlamentníListy.cz k tomu Vyvadil později uvedl, že je přesvědčen, že role Ruska v Evropě bude muset stoupnout a snaží se k tomu prezidenta Putina nabádat, byť si nedělá iluze, že by jeho dopis mohl něco zásadního změnit.

V obsáhlém dopise se Vyvadil představuje jako zakladatel pravděpodobně první organizované skupiny sympatizantů Ruska, vzniklé na základě dění na kyjevském Majdanu a napadání Ruska v souvislosti s olympiádou v Soči.

Dopis Jiřího Vyvadila ZDE

Přátelé Ruska podle něj věří, že tak jako Gruzie vyšla ze své nesmyslné agrese po zásluze oslabena, i Ukrajina pod vedením polofašistických politiků, jako je premiér Jaceňuk, skončí zcela rozvrácena.

Západ podle něj sehrává v celé krizi roli tak hanebnou, že to nemá v historii civilizovaných států obdoby. „Neznám situaci, kdy týž den v cizím státě se ministři zahraničí na jedné straně přátelsky setkávají s hlavou cizího státu a zároveň se týž den účastní akcí směřující k násilnému svržení téhož. Této věrolomnosti se nedopouštěli ani diplomaté Adolfa Hitlera,“ píše advokát.

Anketa

Jaký trest si zaslouží vrah dítěte? (pozn.: Jako maximální možnost. Konkrétní případ samozřejmě vždy musí posoudit soudce)

hlasovalo: 13171 lidí

Pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, že měl na mysli především události z počátků ukrajinské krize, kdy představitelé západních zemí jezdili do Kyjeva, scházeli se a jednali s prezidentem Janukovyčem, ale následně se vydali na Majdan, kde pracovali pro to, aby tento prezident byl sesazen. Takové chování podle Vyvadila skutečně nemá obdoby ani v diplomacii nacistického Německa bez ohledu na to, že je porušením mezinárodního práva. Smutné prý navíc je, že se na této hanebnosti podíleli i čeští ministři zahraničí Jan Kohout a Lubomír Zaorálek.

Dále advokát ruského prezidenta informuje, že v České republice jsou politici nemocní nenávistí vůči Rusku a zároveň neschopní uvažovat v jakýchkoliv souvislostech. Tito se nacházejí zejména ve stranách TOP 09, ODS a KDU- ČSL. Dostává se jim prý bohužel značného prostoru v médiích, ale o jejich významu svědčí fakt, že všechny tyto strany dohromady získaly ve volbách podporu pouhých 25 procent voličů.

Tito politici si podle Vyvadila nejsou schopni uvědomit, že se svět změnil. Následuje historický výklad, ve kterém konstatuje, že bipolárně rozdělený svět byl před rokem 1989 svými jasně vymezenými hranicemi velmi bezpečný. Pádem tohoto světa vznikla unipolární superdominance USA, které při zásadním oslabení Ruska spouštěly jednu agresi za druhou. Výsledkem je svět výrazně nebezpečnější než před rokem 1989, kdy některé anabáze i vojenští analytici v zemích NATO, včetně Velké Británie, označují jako strategická selhání.

Zlomovým bodem se podle něj stal ukrajinský „euromajdan“. Pokus přičlenit k Západu významnou východoevropskou zemi Ukrajinu podle něj zásadně změnil uvažování lidí v Evropě a uvolnil doposud spíše latentní nespokojenost s politikou EU. „Až doposud EU sice občas řešila hlouposti jako je zakřivení okurek, ale nedal se zpochybnit základní úmysl, aby se lidem žilo lépe. Ale tomu lidé přestali věřit v situaci, kdy jejich představitelé začali podporovat ty pochybné polofašistické síly,“ říká k tomu Jiří Vyvadil.

Západ podle něj v současnosti prožívá zcela zřejmou hlubokou krizi, která nejspíš povede ke konci dosavadních poměrů. Jako příklad uvádí referendum ve Skotsku, sice prozatím neuspělo, přesto je ale prý zjevné, že Skotové touží po svobodě, sociální spravedlnosti a mají odpor k militarismu Londýna, vystupujícího jako nejvěrnější spojenec USA.

Podle Vyvadila je zde patrný vztah k dění na Ukrajině. „Ta časová souslednost je zde zřejmá. Podle průzkumů mělo odtržení od Británie podporu zhruba třiceti procent. A dramatický nárůst nastal poté, co premiér Cameron na summitu ve Wallesu vystoupil jako velmi agresivní válečník. A to ti lidé samozřejmě nechtějí,“ vysvětlil advokát ParlamentnímListům.cz.

Podobný proces lze podle něj očekávat i v jiných zemích. Ve Španělsku, Belgii, Itálii. Stejně tak budou narůstat strany, protestující proti evropskému politickému mainstreamu, který přivedl kontinent do katastrofy.

„Jednotná Evropa, podporující fašismus na Ukrajině a vyostřenou konfrontaci proti Rusku připomíná Titanic. Politici popíjejí drahá vína, objímají lehce oděné a lehce přiopilé dámy, ale do podpalulubí již teče voda,“ popisuje v dopise.

Omluvte ty naše patologické zločince

Není to jediná iniciativa posledních dní, vyjadřující prezidentu Putinovi podporu. Celosvětový rozsah má petice, jejíž signatáři ze západních zemí se omlouvají prezidentu Putinovi a ruskému národu za chování jejich vlád a médií. Západní země se podle nich nejspíš rozhodly stůj co stůj rozpoutat válku s Ruskem.

„Rozumný člověk by dokázal poznat nebezpečí války a udělal vše, co je v jeho silách, aby se mu vyhnul,“ píše se v dopise. Oceňují Rusko, že tváří v tvář nekonečnému proudu lží dokázalo ubránit svět před katastrofou jaderné války.

Petici si můžete přečíst a podepsat ZDE

„Události kolem války na Ukrajině jsou překrucovány, vy jste prezentován jako agresor, přitom fakta jasně ukazují na něco jiného,“ píší signatáři dále. Hovoří o neonacistech, páchajícách denně zločiny proti obyvatelům Novoruska za politické a finanční podpory ze Západu. Píše se i o snaze hodit na Rusko vinu za sestřelení malajsijského dopravního letadla, ačkoliv důkazy zřejmě ukazují na ukrajinské armádní jednotky.

„Patologičtí zločinci ze Západu tlačí na válku s Ruskem, protože potřebují vnějšího nepřítele,“ čteme v petici dále. Evropa se svou historií brutálních válek se za asistence agresivních Spojených států prý chystá dokončit svůj morální kolaps. Následuje líčení spiknutí vojensko-průmyslového komplexu a jeho záměru ovládat lidi na celém světě.

„Odmítáme chamtivost, nenávist a touhu po moci našich vůdců. Jsme pobouřeni a zděšeni zabíjením milionů nevinných lidí ve jménu svobody a sebeobrany. Chceme mír a spravedlnost pro všechny,“ píše se v závěru omluvného dopisu prezidentu Putinovi. Je zdůrazněno, že to nemá být mír pouze pro Američany, ale pro celý svět.

Jiří Vyvadil pro ParlamentníListy.cz uvedl, že podobné dopisy z Nizozemska, Německa, Rakouska nebo dalších zemí jej k sepsání dopisu Vladimiru Putinovi do značné míry inspirovaly. Jeho dopis se liší tím, že se nechce ruskému prezidentovi pouze omlouvat, ale chce vyjádřit názor, že Rusko musí aktivněji vstoupit do dění v Evropě. Ta se podle něj ve své současné podobě rozpadá a silné Rusko by mohlo být faktorem, který by zabránil zmatkům a chaosu. „A já musím říct, že v tomto směru jsem optimista,“ dodal advokát.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…