Pánek ze Svobodných k Schengenu: Z dobrých a špatných možností jsme si vybrali ty špatné

23.01.2016 21:51

Martin Pánek (Svobodní) se vyjádřil k možné budoucnosti schengenského prostoru, který byl kdysi veřejnosti podán jako úžasná věc, protože se na hranicích nemusely ukazovat pasy, což urychlilo průjezd hranicemi například těm, kteří do zahraničí jezdí denně do práce. „Navíc opadl opruz s tím, když si někdo doma zapomněl pas,“ poznamenal Pánek k tomu, jak se jevil Schengen jako nepochybně dobrá věc.

Pánek ze Svobodných k Schengenu: Z dobrých a špatných možností jsme si vybrali ty špatné
Foto: svobodni.cz
Popisek: Martin Pánek, Svobodní

„Nikdy jsem neviděl, že by policisté zneužívali tuto svoji moc a někoho jenom tak z dlouhé chvíle posílali domů, tak jako to s oblibou dělají imigrační úředníci v USA,“ píše Pánek, ale přiznává, že se to jistě stávat mohlo, což se díky Schengenu také napravilo. „Toto bylo všechno, co nám k tomu řekli. A lid jásal, veselil se a tančil na náměstích,“ dodává Pánek s notnou dávkou ironie.

Podle něj je sice obecně zapotřebí ocenit každou změnu, kdy občany přestanou otravovat policisté s pistolemi, ale, jak upozorňuje, Schengen má i své nevýhody. „Schengen nejsou otevřené hranice. Schengenská imigrační politika šikanuje občany cizích států, například bytovými prohlídkami, občany států mimo EU ponižující vízovou povinností,“ uvádí Pánek, podle kterého je ztotožnění Schengenu s otevřenými hranicemi jako ztotožnění evropského jednotného trhu s volným obchodem.

„Schengen je institucionalizovaný policejní aparát, který sbírá informace o občanech států Evropské unie,“ píše dále Pánek, podle kterého tím, že byla na hranicích Německa s Francií a Německa s Dánskem obnovena kontrola, ztratil Schengen svou výhodu. „Ale všechny nevýhody pořád fungují,“ upozorňuje a říká, že jsme si ze dvou možností s výhodami a nevýhodami vybrali samé nevýhody, tedy přesně tak, jak to prý v politice funguje.

  • Celý text si můžete přečíst ZDE

„Když ministr Langer, který hlasoval proti vstupu ČR do EU, představoval na semináři, jak je Schengen úžasný, a Lukáš Petřík mu oponoval, doslechli jsme se z publika, že odpůrci Schengenu jsou komunisti,“ poznamenává v závěru člen republikového výboru Svobodných, podle kterého pramení nedůvěra k nárůstu státu ze znalosti ekonomické teorie a z ryze pravicové nedůvěry k velké vládě. „Ať už zavedete jakkoliv výborná opatření v protikladu k nárůstu vlády v jiné oblasti, nakonec se k moci vždy dostanou vaši odpůrci, a tuto vládní moc použijí k účelům, jež se vám nebudou líbit. Proto nikdy nevěřte žádnému nárůstu vlády za žádným účelem,“ vyzývá Pánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…