Paní ministryně, vychováváte děti k demagogii, opusťte úřad. Kateřina Valachová čelila rozhořčeným čtenářům

1. 3. 2016 16:42

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová odpovídala na svém profilu na ParlamentníchListech.cz na dotazy čtenářů. Ti se zajímali o její pohled na současné školství a chtěli po ní vědět, co se situací hodlá dělat.

Paní ministryně, vychováváte děti k demagogii, opusťte úřad. Kateřina Valachová čelila rozhořčeným čtenářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

Čtenář pod přezdívkou louis1 vyjádřil svůj názor na inkluzivní vzdělávání a osočil Valachovou ze snahy segregovat české obyvatelstvo. Inkluzí chce podle něj ministryně „znehodnotit kvalitu výuky“. „Chcete záměrně a plánovitě segregovat děti na ty bohatší, kteří budou chodit do soukromých škol, kde bude jakžtakž probíhat řádná výuka (bez inkluze), a na ty, kteří si nebudou moci dovolit soukromé školy a budou nuceni chodit do nekvalitních, inkluzí znehodnocených státních škol?“ zajímalo čtenáře.

„Otázka společného vzdělávání, nebo chcete-li inkluze, je v poslední době bohužel řadou médií značně dezinterpretována. Mnohokrát jsem již vysvětlovala, že výuka v běžných školách nebude jakkoli ohrožena ani znehodnocena,“ odpověděla Valachová a dodala, že soukromé školy nejsou z této povinnosti vyňaty. „Školský zákon platí pro všechny zřizovatele škol.“

Pan Spacek z Ostravy se rozčiloval, jak si vůbec může Valachová dovolit zavádět na školách, co by měly učit. „To, co se děje ve školách, kdy dochází díky filmům o imigrantech, je děsivé. Jak můžete dovolit takové akce ve školách? Prosím vás za všechny rodiče, opusťte úřad ministra! Vaše práce vede pouze k problémům a demagogii,“ napsal a dodal, že šíří na školách ideologii.

„Praxe je taková, že o tom, jaké výukové materiály bude škola využívat, rozhoduje její ředitel, nikoliv ministerstvo,“ odpověděla ministryně a vysvětlila, že je na škole, jaké učební pomůcky bude používat. Musí se přitom však řídit zákonem. „Jako ministryně školství jsem samozřejmě pro to, aby výuka ve školách byla kvalitní, vyvážená a postavená na demokratických principech.“

Čtenář Augusto vyjádřil svoje pochybnosti nad současným systémem financování školství, kdy škola dostává peníze za počet žáků. Osobně je pro jeho zrušení, jelikož jinak školy trpí „hulváty“. „Kantoři by tak měli volné ruce tyto spratky nekompromisně vyhazovat a zmizela by tak ‚motivace‘ držet gaunera na škole, kam nepatří. Za mých časů si tohle k učiteli nikdy nikdo nedovolil. Buď by ho vyhodili, nebo by ho učitel za dveřmi seřezal,“ napsal čtenář.

Valachová odpověděla, že přesně v tomto duchu připravuje reformu systému financování školství, „kde zmizí případná obava vedení škol z toho, že by s vyloučeným žákem ubylo škole financí“.

Nespokojenost se současným chováním žáků vyjádřil i čtenář adrian.n45. „Myslím, že pravidla společenského chování by měla být povinná a taky žádoucí, vzhledem k chování žáků v dnešní době obecně,“ napsal a zeptal se, co si o tom ministryně myslí.

Ta slušné chování ve škole bere jako samozřejmost. „Na základní škole se tomuto tématu speciálně věnuje vzdělávací obor Výchova k občanství, jako průřezové téma zde je například etická výchova,“ dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…