Papaláš, prase. Jiří Pospíšil na Primě testoval, co se ještě smí říci o prezidentovi. Štěchovi bylo trapně

20.11.2016 12:14

V nedělní Partii televize Prima se spolu utkali europoslanec Jiří Pospíšil zvolený za TOP 09 a staronový předseda senátu Milan Štěch (ČSSD). Hlavním terčem kritiky nebyl ovšem ani jeden z pánů, ale prezident Miloš Zeman. Ten by podle Pospíšila měl snést kritiku. Kdybych tady řekl ... že prezident je prase, tak už by za to měl přijít postih? Kladl rozčíleně otázku ve studiu europoslanec. Tím ovšem neskončil.

Papaláš, prase. Jiří Pospíšil na Primě testoval, co se ještě smí  říci o prezidentovi. Štěchovi bylo trapně
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

V úvodu se hosté vyjádřili ke skutečnosti, že prezident Zeman nevystoupil na veřejných akcích u příležitosti oslav 17. listopadu.

„Já chápu, že prezident měl možná tak trochu strach, protože společnost neustále rozděluje a nespojuje, jak sliboval. Ukazuje to také, jak se staví ke svobodě v české společnosti. I tento svátek ukázal, že se prezidentovi nedaří spojovat společnost,“ pálil do Miloše Zemana Pospíšil. Stačí se podívat, jak si počínal prezident loni na 17. listopadu, kdy stál na pódiu vedle Martina Konvičky, ale v poslední době se podle Pospíšila „vyznamenal“ nevyznamenáním pana Bradyho.

K prezidentovi se dnes podle Pospíšila namnoze hlásí radikálně smýšlející lidé, lidé, kteří se bojí NATO, lidé, kteří mají blíže k Rusku, výrazní nacionalisté a tak podobně. „Ale to je vizitka každého politika. Jakou politiku člověk dělá, takové má příznivce,“ shrnul svůj názor Pospíšil.

Štěch byl k prezidentovi podstatně smířlivější. Miloš Zeman podle jeho názoru sice 17. listopadu mohl vystoupit na veřejnosti, ale sám se rozhodl zůstat, což bylo jeho rozhodnutí. Asi si to vyhodnotil tak, že to bude lepší. „Ta tvrdá slova mají být použita tehdy, když jde opravdu o zásadní věci, jako když používáte velmi ostré koření. Mně se ale zdá, že se ostrá prohlášení užívají až příliš,“ posteskl si Štěch.

Na přetřes přišel také návrh zákona o obnovení postihu za hanobení prezidenta republiky. „Na jedné straně tu jsou politici, kteří Miloše Zemana do značné míry adorují, a to jsou ti, kteří předložili zmíněný návrh, a pak je tady většina společnosti, která smýšlí liberálně a svobodně,“ zdůrazňoval v souvislosti s tímto návrhem zákona Pospíšil. Prezident měl podle jeho názoru vystoupit a jasně ten zákon odmítnout. „Chránit před veřejným útokem papaláše, to je pro mě nepřijatelné a v liberální zemi nepřípustné,“ rozohňoval se ve studiu Pospíšil.  

„Já mám k tomu jednu poznámku, opravdu tady musíme používat slovo papaláš,“ ptal se následně Štěch Pospíšila. „My ho můžeme používat,“ odvětil europoslanec. Navrch přidal jeden příklad, co by se asi o prezidentovi nesmělo říkat, kdyby zákon prošel.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Prezident je tři tečky, tady bych použil slovo prase, ale zdůrazňuji, že ve skutečnosti bych to nikdy nepoužil, tak za to už by mohl přijít postih. Chápu to jako snahu těchto politiků zalíbit se příznivcům prezidenta Miloše Zemana. Mě nepřekvapuje, že to navrhují komunisté, ale nemůžete chtít, abych sdílel jejich hodnoty, protože já jsem liberál a demokrat,“ hřímal Pospíšil.

Štěch uznal, že je tento legislativní návrh přemrštěný, ale znovu vyzýval ke zklidnění. Nelíbilo se mu, jak Pospíšil ve studiu vyhrocoval situaci. Voliči TOP 09 by asi za papaláše označili Štěcha, voliči ČSSD by zase totéž řekli o Pospíšilovi, ale jinak to pro chod této země mnoho neznamená a jen to prohlubuje příkopy ve společnosti.

Nejsem žádným agentem Číny, rozčílil se Štěch

Ve druhé polovině pořadu došlo na obchodní vztahy s Čínou. Štěch si totiž posteskl, že při volbě předsedy senátu dostal výrazně méně hlasů než před dvěma lety, přičemž to bylo zdůvodněno tím, že Štěch spolu s dalšími třemi nejvyššími politiky země podepsal smířlivé prohlášení vůči Číně.

„Já odmítám, aby mi někdo podsouval, že jsem nějakým agentem Číny. Já jsem pouze a jen politikem České republiky a nikdy tomu nebude jinak. Ale bylo to v době, kdy byly volby do senátu, takže na koho jiného útočit než na mě,“ posteskl si Štěch. Je si však vědom toho, že politik musí umět podobné útoky ustát. „Takže jedeme dál,“ chtěl uzavřít toto téma.

Pospíšil však u tématu zůstal. Nemá prý sice nic proti obchodování s Čínou, ale nic bychom neměli přehánět. „Já jen zdůrazňuji, že mi tady fetišizujeme dohodu s Čínou, a přitom našimi největšími partnery jsou naši sousedé,“ podotkl europoslanec. Podle jeho názoru bychom neměli zapomínat na to, že Čína je zemí, kde spolu se Saúdskou Arábií dochází k velkému množství poprav občanů a jsou zde porušována lidská práva.

Nakonec došlo i na avizovanou rošádu ve vládě. Předseda kabinetu Bohuslav Sobotka oznámil, že vymění dva ministry sociální demokracie – Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. A podle Štěcha je toto rozhodnutí v pořádku. Premiér na něj má plné právo. Dodal ještě, že Jiří Dienstbier není v ČSSD moc oblíbený.

Pospíšil nabídl diametrálně odlišný pohled. Premiér Sobotka udělal podle jeho názoru zásadní chybu, když vyměnil ministry pouhý rok před volbami, protože noví členové vlády už toho mnoho nestihnou. Sobotka ale údajně upřednostnil nějaké vnitrostranické zájmy. Bohužel tím navíc ustoupil Andreji Babišovi (ANO), který soustavně kritizoval ministra zdravotnictví Němečka. Premiér teď dal v podstatě svému koaličnímu partnerovi a zároveň největšímu konkurentovi za pravdu, což podle názoru Pospíšila ještě víc oslabí už tak nepříliš silnou pozici ČSSD před volbami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…