Paradox. Striktní dodržování zákona o restitucích prý může církve poškodit

15.02.2013 8:55

Pokud by byl zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi striktně naplňován, mohlo by to podle některých právníků v mnohých případech vést až k ruinování restituovaného majetku. Ze zákona totiž vyplývá, že dosavadní instituce již nesmějí v předmětných nemovitostech hospodařit. Tím by ale církve mohly utrpět majetkovou újmu.

Paradox. Striktní dodržování zákona o restitucích prý může církve poškodit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Pokud by ale instituce nemovitosti ihned opustily, byla by přerušená dlouhodobá kontinuita hospodaření s majetkem. Už teď je podle deníku Právo jasné, že předání majetku mnohdy neproběhne hladce, předpokládají se i komplikace s přesným vymezováním.

Po celou dobu, dokud se věc právně nevyjasní, by mohly nemovitosti, zejména pak pozemky, zůstat ležet ladem, protože podle výkladu zákona by nájemní smlouvy v objektech měly být vypovězené.

Podle právníků z tohoto důvodu nelze zákon o církevních restitucích vykládat doslovně tak, jak je napsán. Znamenalo by to totiž ekonomickou devastaci majetku. Toto stanovisko zastává třeba Martin Pujman z advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři.

Církve by mohly být poškozeny

"Striktní omezení dispozic s tzv. původním majetkem registrovaných církví a náboženských společností, k němuž nabádá gramatický výklad §13 odst. 1 a 2 zákona o majetkovém vyrovnání, by znamenal, že okamžikem účinnosti ustanovení, tedy dne 5. 12. 2012, by nebylo nadále možné jakkoliv užívat pozemky potenciálně dotčené nároky na vydání dle zákona o majetkovém vyrovnání," napsal Pujman na server ePravo.cz.

"Takový závět by ovšem vedl k přerušení kontinuity užívacích vztahů a ve svém důsledku by pro církve a náboženské společnosti znamenal majetkovou újmu. Ta by spočívala v nákladech na běžnou správu dotčeného majetku či v ušlém zisku na nájemném za dotčené pozemky," dodává Pujman.

Podle něj právě "kontinuita užívacích vztahů přitom přispívá k navrácení majetku zachovalého, nepoškozeného a způsobilého k dalšímu užívání."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…