ParlamentníListy.cz stouply v hodnocení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

05.10.2021 12:45

Podle aktualizovaného hodnocení Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku patří v kategorii zpravodajských webů ParlamentníListy.cz se známkou „B“ do stejné skupiny médií společně se servery Idnes.cz, Info.cz, nebo Deník.cz.

ParlamentníListy.cz stouply v hodnocení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Foto: tan
Popisek: Logo serveru ParlamentníListy.cz

V novém, aktualizovaném hodnocení Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku (NFNŽ) se ParlamentníListy.cz řadí do skupiny médií, ohodnocených známkou B. Kromě výše zmíněných titulů je v ní ještě server Blesk.cz a také web stars24.cz. Pro zajímavost, horší známku B- má například server Reflex.cz.

Anketa

Hrozí ,,orbanizace Česka"?

8%
18%
hlasovalo: 19725 lidí

Z 13 kritérií, která byla NFNŽ hodnocena, získaly ParlamentníListy.cz v 6 případech nejvyšší známku A, 4 oblasti byly hodnoceny známkou B a ve 3 případech se hodnotitelé přiklonili k hodnocení C.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky hodnotí úroveň českých médií již několik let. Ve svém hodnocení klade důraz na širokou škálu sledovaných parametrů, například to, zda jsou informace o redakci a jejím vlastníkovi snadno dohledatelné, zda se články nedopouštějí zneužívání stereotypů, nebo nezobecňují, či zda médium není v konfliktu zájmů.

Jednou z nejvýraznějších tváří projektu NFNŽ je sémiotik a mediální expert Josef Šlerka.

O způsobu hodnocení NFNŽ a o výzkumném týmu se na webu NFNŽ dočteme, že: „Základní kódovací kniha vznikla ve spolupráci s Mgr. Lenkou Waschkovou Císařovou, Ph.D., z brněnské Masarykovy univerzity. Tým kodérů vedla Klára Jechová. Jeho členy byli studenti magisterského oboru Studia nových médií: Tomáš Zálešák, Nina Kodhaj, Matěj Pastír“. O svých cílech hovoří NFNŽ takto: „Nadační fond nezávislé žurnalistiky si klade za cíl, usnadnit domácím novinářům kvalitní práci, ale také umožnit čtenářům lepší orientaci v současné, často nepřehledné džungli informací.

Při vědomí, že problém nedůvěry vůči médiím je dlouhodobý, jsme se rozhodli, vymezit několik obecných principů, jež považujeme za klíčové pro ukotvení a rozvíjení důvěryhodné novinářské práce i mediální praxe, a na jejich základě stanovit transparentní kritéria hodnocení důvěryhodnosti.

Za samotný základ považujeme tři principy profesionální práce: transparentnost média, poctivé nakládání se zdroji a profesionální práci s obsahem.“

Nadační fond nezávislé žurnalistiky také zveřejňuje seznam konspiračních webů, na kterém je uvedeno několik desítek českých a slovenských serverů. ParlamentníListy.cz na něm uvedeny nejsou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…