Parodie na referendum. Proč jste to neudělali jako to mají ve Švýcarsku, uhodil Okamura. Nakonec ale návrh podpoří

11.03.2016 23:04

Tomio Okamura bude také hlasovat pro návrh zákona o obecném referendu, i když jej spíše považuje za parodii na referendum. Okamura to uvedl v pátečních Událostech, komentářích. O návrhu zákona diskutovali také poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová a poslanec a místopředseda poslaneckého klubu ČSSSD Jan Chvojka.

Parodie na referendum. Proč jste to neudělali jako to mají ve Švýcarsku, uhodil Okamura. Nakonec ale návrh podpoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Chvojka, ČSSD
reklama

Adamová uvedla, že TOP 09 návrh zákona nepodpoří, protože tato strana podporuje zastupitelskou demokracii.

Chvojka připomněl, že pro schválení zákona je nutné získat asi deset hlasů z řad opozice. Koaliční strany už v tomto vládním návrhu prý žádné změny dělat nechtějí.

Adamová se také obává, že jde jen o hru na referendum. Od vlády je prý alibistické, když se tváří, že chce vyslyšet požadavky lidí. Přitom závazné výsledky by referendum mělo jen pro vládu, nikoliv pro parlament. Poukázala na to, že na Slovensku už bylo šest referend, ani jedno z nich ale nebylo platné. „Byly vyhozeny miliony eur za drahý průzkum veřejného mínění,“ podotkla.

Okamura by upřednostnil parametry referend, jaká mají ve Švýcarsku. Upozornil, že tamní referenda jsou závazná i pro parlament. Doufá, že v příštím volebním období bude zákon o referendu novelizován.

Chvojka odmítl závaznost referenda pro poslance, protože referendum chápe jako doplněk parlamentní demokracie, ne jako něco, co ji nahrazuje. „Nejde nakázat zákonodárci, jak má hlasovat, to bychom museli překopat ústavu,“ poznamenal.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

7:30 Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

ROZHOVOR 100 milionů imigrantů z Afriky? To je ještě hodně optimistický odhad, varuje významný slove…