Paroubek zostra: Sobotkovy dny se krátí, Zeman jde od jedné ostudy ke druhé

09.11.2014 6:15

Expremiér Jiří Paroubek (NS-LEV 21) tento týden oznámil, že brzy opustí post předsedy své strany a úplně se stáhne z politiky. Chce se věnovat rodině. I tak ale dál hodlá glosovat české veřejné dění a zdá se, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), prezident Miloš Zeman, ale i české soudy se mají na co těšit. O Zemanovi třeba prohlásil, že podruhé už prezidentem nebude.

Paroubek zostra: Sobotkovy dny se krátí, Zeman jde od jedné ostudy ke druhé
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Expremiér Jiří Paroubek stál v čele vlády třináct měsíců a své působení v této pozici považuje za úspěšné. V rozhovoru pro server iDnes.cz podotýká, že se tehdy dařilo ekonomice, platy i důchody rostly a dařilo se prosazovat i zákony z lidsko-právní agendy. Připomíná také, že ČSSD přebíral v okamžiku, kdy měla preference okolo deseti procent. Podobný pád prý čeká i současného premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), protože zkrátka není charismatický lídr a takového politika dnes lidé chtějí.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Lepším lídrem by prý byl David Rath. Čelí sice dnes obžalobě z korupce, ale má vlastnosti lídra, které dnes lidé hledají spíše u Andreje Babiše (ANO) než u Sobotky. Současný předseda ČSSD prý udělal chybu, když šel do koalice s ANO, protože v tomto svazku nehraje prim. Hrozí mu tedy podobný osud jako ODS či TOP 09, které se v minulosti spojily s Věcmi veřejnými a dnes za to platí. O něco silnější pozici by prý Sobotka měl, kdyby spolupracoval s Michalem Haškem, jenže to by oba politici museli potlačit svá ega v zájmu celé strany, což se nestalo.

Dlouhodobě se ale podle Paroubka nemůže dařit ani Babišovi, protože jeho hnutí stojí na marketingových, nikoli ideových základech. A v politice jde o střety nositelů idejí.

Zeman už podruhé prezidentem nebude

Své řekl Paroubek i o prezidentu Zemanovi. Paroubek byl prý překvapen, když slyšel prezidenta používat vulgarismy v živém vysílání Českého rozhlasu. To byla chyba, kterou ale dělává i Karel Schwarzenberg (TOP 09). Všichni by si prý měli dát na nějaký čas bobříka mlčení a pak zase začít mluvit kultivovaněji. Expremiér je ale také přesvědčen, že obsahově měl prezident Zeman pravdu, byť má proti němu jinak celou řadu výhrad.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Jinak mám k prezidentovi celou řadu výhrad. Měli jsme řadu sporů. Miloš Zeman věděl, že pokud se chce stát prezidentem, tak nesmím být předsedou sociální demokracie. Protože kdybych byl předsedou sociální demokracie, Zeman by se nikdy prezidentem nestal. Kandidátem sociální demokracie by se nestal ani Jiří Dienstbier, který je slabým kandidátem,“ tvrdí kdysi jeden z nejmocnějších politiků v Česku. Prezidentem by totiž byl Jan Švejnar, který by dokázal oslovit i část voličů lidovců a zelených. A ten by nepůsobil tak kontroverzně. A také by byl mladší než Zeman. ČSSD ale prý o Švejnara nestála. „Teď tedy mají Miloše Zemana. Nicméně myslím si, že je to první a poslední Milošovo volební období,“ prorokuje expředseda vlády.

Kandidovat v devětašedesáti letech, jak to učinil Zeman, je podle Paroubka odvážné, ale má to i své stinné stránky. Člověka může zradit zdraví. To je ostatně jeden z důvodů, proč dává Paroubek jasně najevo, že on nebude chtít kandidovat na Hrad. Za pár let už nebude nejmladší a skutečně teď chce dát drtivou většinu svého času rodině.

Úder soudcům

Nakonec se Jiří Paroubek vymezil proti českým soudcům, od těch se prý jeho rodině nemůže dostat spravedlnosti. Ukazuje to prý i spor se současným mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Toho bývalý předseda vlády v minulosti nazval „prolhaným hlupákem“. Vrchní soud uložil Paroubkovi povinnost se omluvit a zaplatit padesát tisíc. Paroubek to ale hodlá hnát až k soudu do Štrasburku.

„České soudy nejsou schopny být vůči mně a mé rodině objektivní. Se sporem půjdeme do Štrasburku, stejně jako moje žena se sporem s časopisem Respekt. Pokud chtějí mít ostudu na evropské úrovni, tak ji budou mít. Ale lidem, jako je Zeman a Rychetský, to nevadí. Ti se plíží od jedné ostudy ke druhé,“ uzavírá expremiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bidenovy odpovědi nedávaly smysl. Novinář žil v USA a srovnává. To Trump...

6:16 Bidenovy odpovědi nedávaly smysl. Novinář žil v USA a srovnává. To Trump...

Hostem pořadu Prostor X byl novinář a podle svých slov podporovatel Donalda Trumpa Michael Durčák, k…