Pavel Bém se svěřil s tím, co čeká od Klause

07.03.2013 7:07

Hospodářské noviny se v poslední den mandátu prezidenta Václava Klause zamýšlejí nad budoucností odcházející hlavy státu. Možnost odchodu „do penze“ se v případě nezdolného Klause zdá být vyloučena, stejně tak to, že by činorodého prezidenta uspokojila pouhá akademická činnost v Institutu Václava Klause, který za pomoci miliardáře Petra Kellnera založil.

Pavel Bém se svěřil s tím, co čeká od Klause
Foto: Repro ČT
Popisek: Končící prezident Václav Klaus při rozhovoru v ČT
reklama

Jen řečnit na přednáškách a vydávat knížky Klausovi těžko bude stačit. „Klaus je politický génius a velký hráč. Je ideovým perpetuem mobile a při životě jej bude držet už jen to, že jeho názory i činy bude zpochybňovat jak levice, tak i pravice,“ říká prezidentův blízký spojenec, bývalý pražský primátor Pavel Bém. Klaus podle něj jednoznačně bude chtít být nadále činný v praktické politice.

Fotogalerie: - Klausovo stěhování

Řadový domek, který koupil Václav Klaus se svou ch...
Na zvonku ještě jméno Klausových chybí
Ulice Na ládví se nachází v klidné lokalitě
Vchod do domu hlídá kamenný pes
V nedaleké čínské restauraci mají Klausovy rádi
Říkají, že jsou dobrými hosty

Jenže coby bývalému prezidentovi už mu nejspíš bude Česká republika poněkud těsná. I Bém si myslí, že ideálním prostředím by pro Klause nyní byla Evropská unie. I jeho poradci před nedávnem přiznali, že právě k bruselským institucím nyní Klaus upírá svůj zájem.

Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého však pro HN říká, že Klaus ve volbách nejspíš riskovat nebude. „Je to pro něj obrovské riziko. Pokud by neuspěl, v politice by definitivně skončil,“ říká Šaradín. Petr Nach, předseda Klausovy blízké strany Svobodných, se zase obává, že Klausovi by nevyhovovalo místo řadového poslance. „Rebel Evropského parlamentu Nigel Farage ví, že musí čekat na minutový projev několik týdnů. Myslím si, že Václav Klaus je spíš zvyklý přijít do sálu a mít hlavní projev,“ říká Mach.

HN však spekulují, že Klaus by v evropských institucích mohl mířit mnohem výše. Třeba až na křeslo evropského prezidenta Hermana Van Rompuye. „Jeho evropskou kritickou roli si uvědomuje čím dál tím více politiků států evropské sedmadvacítky,“ uvažuje Pavel Bém.    


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…